Najgroźniejsze choroby psów – objawy, leczenie, zagrożenia

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa i zastrzyk

Czy zauważyłeś/aś zmiany w zachowaniu swojego psa? Czy Twój radosny zwykle pies, który mógłby całymi godzinami biegać za patykiem, woli nagle spać niż wyjść na spacer? A może Twój czworonożny podopieczny rezygnuje ze zjedzenia miski smakołyków, a przecież wiesz doskonale, że na nic tak nie czeka, jak na porę karmienia? Nagłe odstępstwo od codziennych rytuałów w zachowaniu psa może oznaczać, iż zwierzę choruje. W dalszej części materiału opiszemy wybrane przykłady niebezpiecznych chorób u psów. Zwierzęta z racji międzygatunkowych barier komunikacyjnych oraz naturalnych mechanizmów obronnych w inny sposób niż człowiek demonstrują stany chorobowe. Poniżej przedstawiamy trzy przykłady groźnych chorób, na jakie mogą zapaść psy.

Babeszjoza

Babeszjoza to niezwykle groźna dla psów choroba odkleszczowa. Kleszcze zarażone pierwotniakiem Babesia canis podczas pożywiania się krwią psa, infekują układ krwionośny swego żywiciela pasożytniczym patogenem.

Babeszjoza ma agresywny i błyskawiczny przebieg. Pasożytniczy drobnoustrój atakuje i niszczy krwinki czerwone psa. W bardzo krótkim czasie stan zdrowia psa dramatycznie się pogarsza. Wdaje się anemia, ale to nie jedyna konsekwencja zarażenia Babesia canis. Produkty rozpadu krwinek powodują zaburzenia pracy narządów wewnętrznych. Prowadzi to do uszkodzenia wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Niepodjęcie na czas interwencji lekarskiej skutkuje nieuchronnym zgonem zwierzęcia.

Objawy babeszjozy u psa

W przypadku babeszjozy największym problemem jest zbyt późne podjęcie ratunku psa. Opiekunowie, niestety bowiem lekceważą pierwsze symptomy chorobowe, składając je na karb zmęczenia czworonoga czy innych schorzeń.

Pamiętaj!

Babeszjoza ma bardzo szybki przebieg. Często o kwestii przeżycia psa decydują godziny. Im szybciej zostanie podjęta interwencja, tym szanse na ratunek i powrót do zdrowia są większe. Każda nagła zmiana w zachowaniu psa powinna wzbudzić niepokój opiekuna. Nie ignoruj nietypowego zachowania psa. Możesz mu dzięki temu uratować życie.

Do objawów tej odkleszczowej choroby pasożytniczej należą:

Pamiętaj! Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie babeszjozy jest zabezpieczenie antykleszczowe dla psa. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, jakiego preparatu użyć, zapytaj swojego lekarza weterynarii.

Rozszerzenie i skręt żołądka

Rozszerzenie i skręt żołądka to groźne dla życia psa przypadłości, które przytrafiają się zwykle zwierzętom wielkich ras, choć zdarzają się przypadki również u mniejszych osobników.

Nadmiernie rozciągnięty przez treść pokarmową lub gazy żołądek u psa ma tendencję do obracania się wokół własnej osi. Ruch ten powoduje zamknięcie gazów w komorze żołądka i jego dodatkowe rozszerzenie. Gazy zgromadzone w owiniętym wokół swej osi żołądku nie mogą zostać odprowadzone do przełyku czy jelit.

Wskutek skrętu żołądka u psa dochodzi szybko do spadku ciśnienia krwi, niedokrwienia narządów wewnętrznych w jamie brzusznej, zatorów w układzie krwionośnym, zaburzenia pracy nerek, arytmii serca. Skrętowi żołądka u psa bardzo często towarzyszy skręt śledziony.


Pamiętaj!

Pamiętaj, jeśli pies cierpiący na skręt żołądka nie zostanie poddany interwencji chirurgicznej na czas, umrze w męczarniach w ciągu kilku godzin. Nie lekceważ charakterystycznych objawów chorobowych towarzyszących skrętowi żołądka.

Objawy skrętu żołądka u psa

Pies manifestuje skręt żołądka w wyraźny sposób. Objawy są charakterystyczne, postępują błyskawicznie i trudno ich nie zauważyć.

Uwaga!

Lekarze weterynarii wskazują na szereg uwarunkowań zwiększających ryzyko wystąpienia tego ostrego stanu. Szczególnie narażone są: psy ras olbrzymich o dużej klatce piersiowej, zbyt szybko, łapczywie spożywające pokarm, jedzące jeden obfity posiłek dziennie, zwierzęta w wieku powyżej 7 lat oraz te, które po posiłku oddają się aktywnościom ruchowym.

Wścieklizna

Wścieklizna to najbardziej niebezpieczna choroba odzwierzęca na świecie. To śmiertelna choroba wirusowa wywołująca zmiany zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym. Wścieklizną może zarazić się każdy ssak: człowiek, pies, kot, zwierzęta dzikie i bydło domowe.

Najczęściej do przeniesienia wirusa dochodzi wskutek kontaktu ze śliną chorego osobnika poprzez ukąszenie. Zarazić się również można wdychając powietrze, w którym unoszą się odchody chorych na wściekliznę zwierząt, lecz to niezwykle rzadkie przypadki.

Czas inkubacji choroby może trwać u zarażonego zwierzęcia od kilku dni do kilku miesięcy. W tym czasie patogen namnaża się i przemieszcza do tkanek docelowych.

U psów od wystąpienia pierwszych objawów klinicznych do śmierci choroba trwa około tygodnia.

Medycyna weterynaryjna wskazuje na trzy fazy rozwojowe choroby: zwiastunowe, pobudzenia i porażenia. Należy jednak pamiętać, że objawy charakterystyczne dla każdego ze stadium mogą się mieszać lub nie występować w ogóle, co bardzo utrudnia prawidłowe postawienie diagnozy, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

Objawy wścieklizny u psa:

Konsekwencją zarażenia wścieklizną u psa jest zawsze śmierć zwierzęcia.

Pamiętaj!

Pamiętaj, choć nie istnieje jeszcze lekarstwo na wściekliznę, to dostępna jest powszechnie szczepionka przeciw tej groźnej chorobie wirusowej. W Polsce jest ustawowy obowiązek szczepienia psów. W 2021 roku pojawił się także nakaz szczepienia kotów z terenów zagrożonych wystąpieniem chorób.