Na kleszcze dla kotów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżacego kota z kleszczem na głowie

Czy kleszcze zagrażają wyłącznie ludziom i psom? Większość opracowań medycznych oraz artykułów prasowych skierowanych do opiekunów zwierząt skupia się właśnie na zagrożeniach płynących z chorób odkleszczowych w kontekście zdrowia ludzi i psów. A co z kotami? Czy koty są bezpieczne i chronione przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Kleszcze a koty

Koty do niedawna incydentalnie padały ofiarami groźnych chorób przenoszonych przez pajęczaki.

Za najczęściej przytaczany powód niskiego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe podawano staranną higienę kotów oraz domowy, niewychodzący tryb życia większości populacji tych zwierząt.

Czas jednak zweryfikować nieprecyzyjne informacje, gdyż ocieplenie klimatyczne wraz z łagodniejszą pogodą przyniosło falę egzotycznych drobnoustrojów rzadko spotykanych dotychczas w naszej szerokości geograficznej. Wektorem patogenów jest właśnie groźny pajęczak.

Jakie ryzyko niesie ze sobą ukłucie kleszcza?

Samo ukąszenie pajęczaka nie niesie dla zdrowia ofiary większego niebezpieczeństwa. Kleszcz podczas wkłuwania się w skórę żywiciela wpuszcza do krwioobiegu substancję znieczulającą, która skutecznie maskuje moment ataku oraz nie powoduje przykrego świądu, jak ma to miejsce przy żerowaniu pcheł czy komarów.

Niebezpieczeństwo zachorowania ofiary na chorobę odkleszczową znacząco wzrasta, gdy kleszcz jest nosicielem patogenów oraz gdy żerowanie pajęczaka na zwierzęciu trwa wystarczająco długo, by wpuścić mu do krwi zainfekowaną zarazkami ślinę.

Kleszcz po przedostaniu się z otoczenia na żywiciela natychmiast rozpoczyna proces żerowania, który trwa od kilku, kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

Zakażenie żywiciela patogenami następuje wskutek wymiotów i przeniknięcia śliny wraz z treścią żołądkową z układu pokarmowego kleszcza do krwioobiegu ofiary.

Uwaga!

Ofiara kleszcza zaraża się drobnoustrojami podczas torsji kleszcza wbitego w skórę. Wymioty mogą zostać spowodowane przejedzeniem, co zdarza się pod koniec żerowania kleszcza lub np. pod wpływem stresu związanego z niefachowym usuwaniem pasożyta ze skóry. Dlatego niezwykle ważne jest, by kleszcza usunąć ze skóry natychmiast po zauważeniu. Drugim ważnym czynnikiem jest prawidłowy sposób wyjmowania kleszcza.

Przykładowe choroby odkleszczowe kotów

Babeszjoza

Babeszjoza to groźna choroba wywołana aktywnością pierwotniaka Babesia spp. W tym przypadku ssaki są wyłącznie żywicielem pośrednim dla patogenu, natomiast kleszcz jest żywicielem ostatecznym.

W przypadku psów inwazja kleszcza zarażonego Babesia spp. w ponad 30% przypadków kończy się zgonem, lecz u kotów najczęściej obserwuje się lżejszy przebieg choroby. Do objawów babeszjozy u kotów należą: apatia, gorączka, spadek sił, wymioty, biegunka, żółtaczka.

Babeszjoza u kotów do niedawna najczęściej spotykana była w krajach o ciepłym klimacie, lecz lekarze weterynarii coraz częściej diagnozują babeszjozę u kotów w naszym kraju.

Anaplazmoza

Anaplazmoza wywoływana jest przez Gram ujemną bakterię Anaplasma spp., której wektorem jest kleszcz.

Choroba ta jest charakterystyczna dla rejonów śródziemnomorskich, a wyłącznym żywicielem jest pies. Z racji, iż turyści coraz chętniej zabierają swoje psy na wakacje w ciepłe obszary, tym częściej lekarze weterynarii spotykają się z przypadkami anaplazmozy u nas w kraju.

Przypadki anaplazmozy u kotów są nieliczne, ale objawy zarówno psów i kotów są podobne: niedokrwistość, senność, gorączka, kulawizna, zwiększone pragnienie, wymioty, biegunki, powiększenie węzłów chłonnych.

Borelioza

Borelioza (choroba z Lyme) atakuje głównie ludzi i zwierzęta domowe, takie jak psy.

W przypadku boreliozy u kotów, kliniczna postać choroby jest rzadko spotykana, a wyniki badań krwi na obecność krętków Borrelia burgdorferi, choć pozytywne, nie niosą za sobą większego ryzyka dla kotów. Do objawów chorobowych u kotów należą: kulawizna, podwyższona temperatura, powiększone węzły chłonne, zażółcenie błon śluzowych, depresja, powiększenie śledziony.

Mykoplazmoza hemotropowa

Zakaźna anemia kotów wywoływana jest bakterie (mykoplazmy), których wektorem jest kleszcz. Do objawów mykoplazmozy u kotów należą: anemia, apatia, gorączka, osłabienie apetytu.

Jaki preparat przeciwkleszczowy wybrać dla kotów?

Do bardzo powszechnych sposobów ochrony kotów przed kleszczami należą: