„Mój szczeniak się drapie!” – przyczyny świądu u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca drapiącego się psa

Do gabinetów weterynaryjnych często trafiają zaniepokojeni opiekunowie, których psy drapią się częściej niż zwykle. Zapewniają jednocześnie, że pies jest objęty zabezpieczeniem przeciw ektopasożytom i nie potrafią wyjaśnić, dlaczego ich zwierzę gwałtownie i brutalnie drapie się i wygryza swędzące miejsca na skórze. Wśród potencjalnych przyczyn świądu u psa można wymienić zarówno inwazję pasożytów zewnętrznych, jak i nadwrażliwość na składnik karmy, reakcję alergiczną na szampon czy pyłki traw. W poniższym materiale przybliżymy Państwu najpowszechniejsze przyczyny świądu u psa. Zapraszamy!

„Mój szczeniak się drapie!”

Każdy pies się drapie, gdy coś go zaswędzi i jest to naturalna reakcja. Problem zaczyna się wtedy, gdy sporadyczne drapanie przeradza się w kompulsywną, gwałtowną i wyraźnie męczącą dla psa czynność. Pies traci dobry humor, nie może znaleźć sobie miejsca, ociera się o wystające krawędzie mebli, ostre krzaki czy tarza.

Próby ulżenia sobie w świądzie w takich przypadkach mogą szybko przynieść kolejny, negatywny efekt – rany na ciele spowodowane wygryzaniem i wydrapywaniem skóry. Zadrapania i skaleczenia te najczęściej zostają zainfekowane wtórnie przez różne chorobotwórcze drobnoustroje, co zwiększa stan zapalny skóry i dodatkowo potęguje uczucie dyskomfortu u psa. Koło infekcji się zamyka i bez stanowczej reakcji ze strony opiekuna i lekarza trudno przynieść psu ulgę.

Świąd czy zwykłe drapanie się? – częste pytanie opiekunów psów

Trudno jednoznacznie i bez dodatkowego wywiadu oraz wyników badań odpowiedzieć na to pytanie.

Niemniej istnieje szereg wskazówek, które mogą pomóc opiekunom w odróżnieniu prozaicznej czynności drapania się od świądu, będącego reakcją psa na nieznany czynnik.

Symptomy świądu u psa

Opiekunowie wrażliwi na potrzeby swoich podopiecznych szybko zorientują się, że ich pies zaczyna zmagać się z problemem zdrowotnym.

Zmiany w zachowaniu psa

Zachowanie psa zmagającego się ze świądem ulega zmianie. Zwierzę zaczyna zachowywać się nerwowo, przedkładając kompulsywną i często agresywną formę drapania się nad zabawę czy spokojny wypoczynek. Pies może zacząć szukać ostrych gałęzi, wchodzić w gęste krzaki, ocierać się o meble, korę drzew lub tarzać częściej niż zwykle.

Niewinna czynność drapania się przeradza się z czasem w sesję wygryzania skóry w swędzących miejscach, a pies często wydaje przy tym niepokojące dźwięki: skomlenie, warczenie czy sapanie.

Pies może potrząsać nerwowo głową, ocierać nią o wystające krawędzie, drapać się pazurami w okolice uszu i pyska.

Zmiany dermatologiczne

Na skórze psa mogą pojawiać się zmiany dermatologiczne: wypryski, krostki, zaczerwienienia, strupy niewiadomego pochodzenia, kropki, miejscowe wyłysienia czy zmiana zabarwienia skóry.

Infekcje wtórne

Czynność drapania się w połączeniu ze zmianami dermatologicznymi mogą szybko spowodować przerwanie ciągłości skóry, co ułatwia infekcje wtórne o podłożu bakteryjnym, grzybiczym czy wirusowym. Zainfekowane miejsca na skórze wywołują u psa kolejne dolegliwości: ból, nową falę świądu i szczypanie.

Wydzieliny

W przypadku zaatakowania psa przez świerzbowca usznego lub pod wpływem zarażenia dermatofitami, w uszach psa może zbierać się niepokojąca wydzielina. W zależności od rodzaju zakażenia oraz stopnia zainfekowania wydzielina może wydzielać przykry zapach lub pozostać bezwonna. Niemniej, każda nieprawidłowa wydzielina z uszu psa powinna być poddana analizie lekarskiej.

Przyczyny świądu u psa

Do najczęściej występujących przyczyn świądu u psa należą:

Diagnostyka i leczenie

Leczenie świądu u psa musi być poprzedzone wnikliwą analizą przeprowadzoną przez lekarza weterynarii.

Specjalista / Specjalistka stawia diagnozę na podstawie wywiadu z opiekunami i badań dodatkowych.

Lekarz najczęściej pyta w takich sytuacjach o:

Oprócz wywiadu z opiekunem psa lekarz weterynarii może zlecić badania dodatkowe: