Łupież u kota – wygląd, przyczyny, zapobieganie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego kota na chodniku

Łupież, czyli nadmierne i chorobliwe złuszczanie się naskórka na owłosionej części skóry dotyka nie tylko ludzi. To przypadłość, z którą stykają się u swoich podopiecznych również opiekunowie kotów. Jak rozpoznać łupież u kota? Jakie mogą być przyczyny pojawienia się łupieżu u czworonoga? W dalszej części materiału pomożemy Państwu odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Co to jest łupież?

Naskórek jest zewnętrzną warstwą skóry. Jednym z jego głównych zadań jest ochrona głębszych warstw skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych: mechanicznych, chemicznych, przenikaniem patogenów itp. Warstwę zewnętrzną naskórka można porównać do muru obronnego. Komórki pełniące rolę cegieł ulegają stałemu cyklowi rogowacenia i obumierania (cykl odnowy komórkowej). Z czasem stare, obumarłe komórki robią miejsce dla nowych, świeżych. W przypadku dobrego stanu zdrowia kota, proces ten przebiega niezauważenie.

Problem zaczyna się, gdy naturalny proces regeneracji skóry zostaje zaburzony, a na sierści zwierzęcia pojawiają się widoczne gołym okiem drobne, białe lub bladożółte kawałki naskórka (podobne do łusek).

Najczęściej łupież (łojotok suchy) u kota pojawia się wpierw u nasady ogona i wzdłuż kręgosłupa, by potem objąć inne partie ciała. Zwykle też towarzyszy mu pogorszenie okrywy włosowej.

Przyczyny łupieżu u kota

Przyczyny występowania nadmiernego rogowacenia naskórka u kota można podzielić na schorzenia związane z chorobami i wywołane czynnikami pozamedycznymi.

Czynniki pozamedyczne występowania łupieżu u kota

Pamiętaj!

Niższa temperatura powietrza w mieszkaniu w sezonie zimowym i stosowanie nawilżaczy poprawi nie tylko stan zdrowia kotów. Nam, ludziom też nie sprzyja suche, gorące powietrze we wnętrzach domów.

Uwaga!

Koty należą do tych zwierząt, które świetnie same sobie radzą z pielęgnacją skóry i sierści. Kąpanie i stosowanie środków kosmetycznych należy ograniczyć do minimum, chyba, że czynności te są związane z wystawami zwierząt lub są skutkiem wskazań lekarskich.

Czynniki medyczne występowania łupieżu u kota

Pamiętaj!

Stosuj regularnie preparaty zabezpieczające koty przed atakiem pasożytów, nawet, jeśli Twój podopieczny nie wychodzi z domu. Jajo pchły możesz przynieść do domu na spodniach czy torbie zabranej z piwnicy. Stosując parasol ochronny wobec kota chronisz również siebie i swoich najbliższych!