Łupież u kota – wygląd, przyczyny, zapobieganie
czytania opublikowano
Łupież, czyli nadmierne i chorobliwe złuszczanie się naskórka na owłosionej części skóry dotyka nie tylko ludzi. To przypadłość, z którą stykają się u swoich podopiecznych również opiekunowie kotów. Jak rozpoznać łupież u kota? Jakie mogą być przyczyny pojawienia się łupieżu u czworonoga? W dalszej części materiału pomożemy Państwu odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy do lektury.
Co to jest łupież?
Naskórek jest zewnętrzną warstwą skóry. Jednym z jego głównych zadań jest ochrona głębszych warstw skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych: mechanicznych, chemicznych, przenikaniem patogenów itp. Warstwę zewnętrzną naskórka można porównać do muru obronnego. Komórki pełniące rolę cegieł ulegają stałemu cyklowi rogowacenia i obumierania (cykl odnowy komórkowej). Z czasem stare, obumarłe komórki robią miejsce dla nowych, świeżych. W przypadku dobrego stanu zdrowia kota, proces ten przebiega niezauważenie.
Problem zaczyna się, gdy naturalny proces regeneracji skóry zostaje zaburzony, a na sierści zwierzęcia pojawiają się widoczne gołym okiem drobne, białe lub bladożółte kawałki naskórka (podobne do łusek).
Najczęściej łupież (łojotok suchy) u kota pojawia się wpierw u nasady ogona i wzdłuż kręgosłupa, by potem objąć inne partie ciała. Zwykle też towarzyszy mu pogorszenie okrywy włosowej.
Przyczyny łupieżu u kota
Przyczyny występowania nadmiernego rogowacenia naskórka u kota można podzielić na schorzenia związane z chorobami i wywołane czynnikami pozamedycznymi.
Czynniki pozamedyczne występowania łupieżu u kota
- Przesuszone powietrze – suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach w sezonie jesienno-zimowym może mieć negatywny wpływ na skórę kota. Wszak właśnie wtedy wiele kotów uwielbia sadowić się na parapetach lub w pobliżu gorących kaloryferów, by oddawać się w błogości falom ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie nawilżaczy powietrza lub obniżenie temperatury powietrza w mieszkaniu.
Pamiętaj!
Niższa temperatura powietrza w mieszkaniu w sezonie zimowym i stosowanie nawilżaczy poprawi nie tylko stan zdrowia kotów. Nam, ludziom też nie sprzyja suche, gorące powietrze we wnętrzach domów.
- Źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne – preparaty do mycia i pielęgnacji kotów powinny uwzględniać specyficzne potrzeby kociej skóry. Ma ona bowiem inne pH niż skóra ludzka czy psia. Używanie w pielęgnacji kota kosmetyków kierowanych do ludzi może wpłynąć przesuszająco na skórę kota, wywołując u niego problemy skórne.
Uwaga!
Koty należą do tych zwierząt, które świetnie same sobie radzą z pielęgnacją skóry i sierści. Kąpanie i stosowanie środków kosmetycznych należy ograniczyć do minimum, chyba, że czynności te są związane z wystawami zwierząt lub są skutkiem wskazań lekarskich.
- Niewystarczające nawodnienie kociego organizmu – koty mają specyficzne potrzeby związane z czynnością picia. Zwierzęta te w toku ewolucji wypracowały sobie mechanizm obronny polegający na wybieraniu głównie takiego źródła picia, gdzie występuje prąd lub cyrkulacja wody. W naturze pozwalało to kotom unikać chorób wywoływanych przez patogeny namnażające się w zbiornikach ze stojącą wodą. Jeśli zatem Twój kot nie chce pić z miseczki, zamontuj mu fontannę lub odkręcaj kran z zimną wodą. Pamiętaj o tym zwłaszcza gdy Twój kot je suchą karmę
- Zaburzenia związane z dietą – dieta kota
powinna być obfita w białko i tłuszcze zwierzęce. Jeśli brakuje istotnych
składników w pożywieniu, mogą pojawić się problemy skórne, w tym suchy łojotok.
- Sytuacje stresowe – praktycznie każdy opiekun kota zauważył, że po wizycie w gabinecie weterynaryjnym, ich kot bardziej niż zwykle gubi sierść. To naturalna reakcja na stres wywołany przykrą i niespodziewaną dla kota sytuacją. W przypadku wystąpienia stresu u kota może również wystąpić zmatowienie i pojawienie się łupieżu.
- Zaniechanie w pielęgnacji kota – pomimo, iż koty zwykle świetnie radzą sobie z higieną codzienną, to są sytuacje, w których opiekun powinien pomóc podopiecznemu w utrzymaniu sierści i skóry w dobrej kondycji. Jeśli kot posiada długą i gęstą okrywę włosową lub jest osobnikiem z nadwagą, może mieć problem, by dosięgnąć łapą i językiem do odległych partii ciała. Systematyczne czesanie kota może pomóc w kłopotach ze skórą.
Czynniki medyczne występowania łupieżu u kota
- Inwazja pasożytów zewnętrznych – świerzbowiec drążący, pchły, wszy i wszoły mogą w krótkim czasie doprowadzić skórę kota do opłakanego stanu. Czynność pożywiania się ektopasożytów na skórze kota wywołuje u tego ostatniego silny świąd, co z kolei zmusza zwierzę do kompulsywnego drapania swędzących miejsc. Kot drapiąc się ostrymi pazurami narusza powłokę skóry, a w powstałych ranach szybko następuje zakażenie potęgując świąd i cierpienie zwierzaka.
- Reakcja alergiczna związana z inwazją pcheł – APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry to silna reakcja o podłożu alergicznym, która następuje po kontakcie śliny pcheł z krwią kota. Niektóre koty są wrażliwe na białko ze śliny pcheł, co prowadzi do występowania silnych reakcji obronnych organizmu, ze zmianami skórnymi włącznie.
Pamiętaj!
Stosuj regularnie preparaty zabezpieczające koty przed atakiem pasożytów, nawet, jeśli Twój podopieczny nie wychodzi z domu. Jajo pchły możesz przynieść do domu na spodniach czy torbie zabranej z piwnicy. Stosując parasol ochronny wobec kota chronisz również siebie i swoich najbliższych!
- Alergie – nadmierną reakcję układu
immunologicznego kota mogą wywołać również inne alergeny: chemia gospodarcza
używana w domu, toksyczne rośliny, środki ochrony roślin czy czynniki
środowiskowe: pyłki traw, krzewów, drzew, kurz. Łupież i występowanie innych
zmian skórnych u kota mogą ściśle łączyć się z tymi alergenami.
- Dermatofity – choroby wywoływane przez grzyby (głównie Microsporum canis) dotykające koty o obniżonej odporności mają wpływ na pogorszenie się kondycji skóry u zwierząt. Oprócz łupieżu może wystąpić wtedy łysienie, zmatowienie sierści, łamliwość włosów.