Lek na robaki dla psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa trzymanego za łapę

Opiekun psa powinien otoczyć swojego pupila opieką zdrowotną i stosować niezbędną profilaktykę przeciwpasożytniczą nie tylko z czystej miłości do swojego podopiecznego, lecz również z troski o siebie i członków swojej rodziny. W świecie zwierząt istnieje bowiem duża populacja pasożytów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które potrafią przekroczyć barierę gatunkową i zagrozić człowiekowi. Jakie pasożyty zagrażają psom? Jakie stosować leki dla psa przeciw robakom? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziecie Państwo odpowiedzi w dalszej części materiału. Zapraszamy!

Do gabinetów weterynaryjnych często zgłaszają się opiekunowie psów, których zaniepokoił widok robaków na posłaniu lub w najbliższym otoczeniu zwierzaka. Tak, to sygnał, iż najprawdopodobniej organizm czworonoga opanowały robaki jelitowe.

 Spis treści:

Pasożyty zewnętrzne 

Ektopasożyty, czyli robaki żerujące na skórze psa można podzielić na:

Pasożyty zewnętrzne są najpowszechniejszą grupą robaków atakujących zwierzęta domowe. Szacuje się, że blisko 85% psów i kotów miało przynajmniej raz w życiu kontakt z ektopasożytem. Praktycznie każdy opiekun psa lub kota może potwierdzić, iż zetknął się i walczył z robakami zewnętrznymi u swojego podopiecznego. Z różnym skutkiem…

Wprawdzie ektopasożyty nie stanowią swoją aktywnością bezpośredniego zagrożenia dla życia psa, a wywołują przeważnie uciążliwy i męczący świąd, lecz należy zwrócić uwagę na inny ważny aspekt.

Ektopasożyty żywią się krwią lub naskórkiem swojego żywiciela. Niektóre pasożyty zewnętrzne podczas żerowania na krwi swego gospodarza przekazują mu chorobotwórcze patogeny, którymi same były zarażone.

Mówimy wtedy, iż ektopasożyty są wektorem innych chorób.

Kleszcz zarażony krętkami Borrellia wywołuje u swojego żywiciela ostatecznego (psa lub człowieka) boreliozę, a gdy jest zainfekowany pierwotniakiem Babesia canis może wywołać u psa śmiertelnie groźną chorobę, babeszjozę.

Pchły padają ofiarą tasiemca psiego, który wykorzystuje tego pasożyta do zarażenia psa lub kota, nawet, jeśli zwierzę nie opuściło bezpiecznej przystani mieszkania czy podwórka.

Ugryzienie komara zarażonego larwami nicienia Dirofilaria skutkuje dirofilariozą, chorobą pasożytniczą dotykającą zarówno psy, jak i ludzi.

Pamiętaj!

Nie należy bagatelizować faktu obecności pasożytów zewnętrznych w otoczeniu psa. Ektopasożyty są żywicielami dla chorobotwórczych drobnoustrojów, którymi z kolei zarażają psy i ludzi.

Stosując preparaty bójcze dla owadów i pasożytów zewnętrznych u psa chronisz nie tylko swojego psa, chronisz też siebie i swoją rodzinę!

Pasożyty wewnętrzne

Do endopasożytów atakujących psy należą m.in.:

Pasożyty wewnętrzne przenikają do organizmu psa wskutek przypadkowego spożycia przez zwierzę agresywnej postaci robaka ze środowiska zewnętrznego. Dzieje się to przeważnie poprzez:

Pasożytniczy tryb życia robaków jelitowych często ma dewastujący wpływ na stan zdrowia psa, zwłaszcza, jeśli zarażone zwierzę jest słabe, bardzo młode, stare lub schorowane.

Organizm słabszego osobnika nie radzi sobie z produktami metabolizmu pasożyta, które potrafią wywołać silne reakcje alergiczne. Zmasowana robaczyca prowokuje występowanie różnych objawów chorobowych i doprowadza do wycieńczenia, zaburzenia rozwoju, anemii a niekiedy śmierci.

Objawy inwazji pasożytów wewnętrznych u psa:

Zapobieganie pasożytom

Profilaktyka przeciw pasożytom wewnętrznym i stosowanie preparatów bójczych dla owadów pasożytniczych jest podstawą dobrego zdrowia czworonożnego podopiecznego. Poproś swojego lekarza weterynarii o przygotowanie harmonogramu profilaktyki przeciwpasożytniczej i kalendarza szczepień, by stworzyć nad swoim psem solidny parasol ochronny.

Pamiętaj!

Pamiętaj, chroniąc swego psa przed chorobami pasożytniczymi, chronisz również siebie i swoich najbliższych.