Larwy w ciele psa – Uwaga! To mogą być robaki jelitowe

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająa psa na chodniku

Powszechność występowania pasożytów wewnętrznych u psów i kotów jest bardzo duża, gdyż sięga nawet 85% całej populacji tych zwierząt. Oznacza to, iż praktycznie każdy pies lub kot przynajmniej raz w życiu zetknął się jakąś odmianą endopasożyta. Niektóre z robaków jelitowych mają możliwość przeniesienia się na organizm człowieka i wywoływania różnego rodzaju objawów chorobowych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem na temat robaków jelitowych u psów i kotów.

Twój pies może mieć robaki!

Tak, powyższe twierdzenie nie jest w żaden sposób przesadą. Praktycznie każdy pies, który wychodzi na zewnątrz może zetknąć się z inwazyjną formą robaka jelitowego, gdyż pasożyty wewnętrzne przebywają powszechnie w środowisku zewnętrznym, w glebie i odchodach chorych zwierząt. Wystarczy bliski kontakt psa z kałem innego zwierzęcia, zjedzenie trawy, zabawa ubrudzonym ziemią patykiem, wylizywanie łap po kopaniu dołów, picie z kałuży lub zjedzenie upolowanego gryzonia może skutkować inwazją endopasożytów.

Nawet najbardziej staranny i ostrożny opiekun nie jest w stanie zapobiec przypadkowemu spożyciu przez psa drobinek ziemi zanieczyszczonej robakami jelitowymi.

Większość pasożytów wewnętrznych wydalana jest w ogromnych ilościach do otoczenia wraz z odchodami chorego na robaczycę zwierzęcia. Jaja i postacie larwalne robaków charakteryzują się nadzwyczajnymi właściwościami ochronnymi. Mogą przebywać w skrajnie niesprzyjającym środowisku przez długie miesiące, oczekując na dogodne warunki do infestacji kolejnego żywiciela.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że psy mogą zarazić się również w okresie prenatalnym i podczas karmienia mlekiem matki.

A co z kotami?

Czy koty, a zwłaszcza te niewychodzące, również mogą paść ofiarą pasożytów jelitowych?

Tak, choć fakt ten może wydawać się nieprawdopodobny, to koty nieopuszczające nigdy bezpiecznego schronienia domu czy mieszkania, mogą również zarazić się robakami jelitowymi.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że tasiemiec psi Dipylidium caninum przez wieki ewolucji wypracował sobie niezwykle sprytny sposób pozyskiwania żywiciela? Robak ten wykorzystuje nawyki żywieniowe innego, powszechnego pasożyta, pchły, do dokonywania inwazji na układ pokarmowy psów czy kotów. Zarażona jajami tasiemca pchła pożywia się krwią swojego gospodarza, czym wywołuje u niego silny świąd. Zwierzę próbuje sobie pomóc i wygryza swędzące miejsca. Podczas tej czynności połyka przypadkowo pewną ilość pcheł, również te zakażone inwazyjną formą endopasożyta. W ten sposób tasiemiec uzyskuje wstęp do organizmu zwierzęcia i rozpoczyna ekspansję.

Jakimi endopasożytami może zarazić się pies czy kot?

W nasze strefie klimatycznej zwierzęta towarzyszące mogą zarazić się:

●     tasiemcami

●     glistami

●     włosogłówkami

●     tęgoryjcami

●     pierwotniakami

Jakie objawy mogą wskazywać na inwazję pasożytów wewnętrznych u psa czy kota?

Robaczyca u psa czy kota najczęściej objawia się problemami ze strony układu pokarmowego, czyli wymiotami, biegunkami (lub zatwardzeniami) lub krwawymi stolcami.

Oprócz symptomów ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się inne, mniej oczywiste oznaki inwazji pasożytów wewnętrznych:

●      kaszel

●     odksztuszanie

●     nadmierna produkcja i przełykanie śliny

●     saneczkowanie (tarcie zadem o podłoże)

●     brak łaknienia

●     chudnięcie przy prawidłowym karmieniu

●     pogorszenie okrywy włosowej

●     apatia

●     nerwowość

●     zaburzenia wzrostu i rozwoju u młodych osobników

●     zaburzenia neurologiczne

●     anemia

●     gorączka

Uwaga!

W niektórych przypadkach sam opiekun może zaobserwować obecność robaków u swojego podopiecznego. To widoczne gołym okiem jasne drobinki przypominające ziarenka ryżu lub nasiona ogórka zalegające na posłaniu psa czy kota lub na sierści zwierzaka, przeważnie w okolicy odbytu. Zaawansowana postać tasiemczycy może objawić się widocznymi członami robaka wydobywającymi się z odbytu psa lub kota.

Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczeni

Każdy odpowiedzialny opiekun powinien dbać o dobrostan swojego podopiecznego, w tym przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii co do harmonogramu szczepień i odrobaczania zwierząt. Biorąc pod uwagę wiek psa czy kota, jego kondycję, rodzaj wykonywanej pracy (psy myśliwskie i policyjne), warunki życia i sposób żywienia Twojego zwierzaka, specjalista dobierze odpowiedni system ochrony przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym.