Kropelki na pchły dla kota
czytania opublikowano
Jak pomóc kotu, który ma pchły? Nie wystarczy dokładne wyczesywanie — tutaj sprawdzą się znane wszystkim środki przeciwpchelne, które możemy zdobyć u lekarza weterynarii. Przeczytaj, jak kot zaraża się pchłami i co możemy na to poradzić!
Które koty są narażone na atak pcheł?
Pchły występują praktycznie na wszystkich kontynentach i atakują różne gatunki ssaków (w tym ludzi). Kot może złapać pchły wszędzie. Wystarczy, że będzie mieć kontakt z legowiskiem, na którym złożyła jaja samica pchły kociej.
W jaki
jeszcze sposób nasze mruczki są narażone na pchły?
- poprzez kontakt bezpośredni z innym kotem, psem lub gryzoniem, który już ma pchły;
- przez używane legowiska, drapaki i kuwety — szczególnie te wcześniej niezdezynfekowane;
- poprzez swoich opiekunów, którzy przenieśli pchły na swoich ubraniach;
- przez kontakt z samymi pchłami i ich formami przetrwalnikowymi (poczwarkami) na zewnątrz (szczególnie podczas cieplejszych miesięcy).
Jak
rozpoznać, że kot ma pchły?
Objawy inwazji pcheł u kota nie są trudne do zauważenia. W oczy może się rzucić:
- silny świąd, chęć drapania się i gryzienia:
- niepokój, agresja, szukanie sobie miejsca;
- uszkodzenia skóry (wygryzione futro, rany, zadrapania).
Dodatkowo, przy wystąpieniu chorób wtórnych, mogą wystąpić także inne objawy, takie jak biegunka, wymioty, wahania apetytu (przy tasiemczycy) czy stan zapalny skóry, prosówkowe zapalenie skóry i wyłysienia (alergiczne pchle zapalenie skóry).
Czy
kocie pchły są groźne dla człowieka?
Pchły kocie są także zagrożeniem dla człowieka. Przenoszą one między innymi tasiemca Dipylidium caninum, który często rozwija się u dzieci. Choroba może przebiegać bezobjawowo. Warto też zwracać uwagę na takie objawy jak bóle brzucha, biegunki czy świąd okolicy odbytu.
Jeśli Twój kot miał ostatnio pchły, a ty zauważasz u siebie objawy tasiemczycy — zgłoś się do swojego lekarza!
Sposoby
zapobiegania inwazji pcheł u kotów.
Zapobieganie inwazji pcheł u kotów jest stosunkowo proste. Wystarczy dobrać odpowiednie środki przeciwpchelne i pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Jakie preparaty możemy tu wykorzystać?
Krople na skórę dla kota
Preparaty typu SPOT-ON są wygodne w aplikacji — wystarczy zakroplić je na kark zwierzęcia.
Bezwzględnie powinno się unikać kropli przeznaczonych dla psów! Niektóre z nich posiadają w sobie permetrynę, która jest bardzo niebezpieczna dla kociego organizmu!
Obroża
na pchły dla kota
Można też zastosować obrożę przeciwpchelną. Jednak niektóre koty nie tolerują obroży, inne mogą ją zgubić.
Dla kotów wychodzących z kolei obroża jest śmiertelną pułapką — może się na niej powiesić i już się nie wydostać. Niestety automatyczne odpinanie w takich obrożach nie zawsze zadziała.
Inne
rodzaje preparatów na pchły
Jest też kilka innych sposobów stosowanych wspomagająco w walce z pchłami. Na przykład kąpiel w specjalnym szamponie przeciwpchelnym. Musimy pamiętać, że nie każdy kot toleruje kąpiele — w ich przypadku pozostańmy przy leczeniu.
Na rynku dostępne są także środki w formie sprayów do zwalczania pcheł głównie w środowisku zarażonego kota.
Ważne
Szeroka oferta preparatów przeciwpchelnych pozwala opiekunom mruczków na skuteczne pozbycie się tych ektopasożytów z kociego środowiska. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, to ich zastosowanie będzie bezpieczne dla kotów i innych zwierzaków w domu