Chora wątroba u kota – objawy, ryzyko, postępowanie
czytania opublikowano
W jaki sposób rozpoznać, że Twój kot cierpi na przypadłości ze strony układu pokarmowego i wątroby? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w którym w dostępny sposób wyjaśnimy, jakie mogą być oznaki chorej wątroby u kota i jakie ryzyko się z tym wiąże.
Wątroba u kota – jeden z
najważniejszych organów w organizmie
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów układu pokarmowego zarówno ludzi, jak i kotów. Do jej zadań należy odtruwanie organizmu, metabolizm wchłanianych składników i tłuszczów, filtrowanie, magazynowanie glikogenu, produkcja niezbędnych białek oraz aminokwasów. Komórki wątroby wspierają układ immunologiczny i biorą udział w walce ze zmianami chorobowymi.
Kot – trudny pacjent
Koty są perfekcjonistami w ukrywaniu oznak bólu i choroby. Ewolucyjnie zdolność ta pomagała kotom uniknąć ataku ze strony innych drapieżników. Chory czy ranny zwierzak to łatwy łup, więc kot nauczył się ukrywać lub skutecznie maskować symptomy choroby czy urazu. Umiejętność ta została kotom do dziś.
Codzienna obserwacja przyzwyczajeń i zwyczajów kota pozwala czujnym i troskliwym opiekunom na szybkie rozpoznanie odchyleń od normy w zachowaniu podopiecznego, co ma ogromny wpływ na zdrowie i życie czworonoga. To właśnie od uwagi opiekuna zależy, jak szybko zostanie podjęta pomoc, gdy kot manifestuje objawy chorobowe.
Chora wątroba u kota –
symptomy
Stan chorobowy wątroby u kota może się objawiać w następujący sposób:
- zmęczeniem, apatią i niechęcią do
ruchu
- pogorszeniem apetytu
- spadkiem masy ciała
- powiększeniem brzucha
- wodobrzuszem
- problemami ze strony układu
pokarmowego (wymioty, biegunka)
- zażółceniem białek oczu,
pozbawionych pigmentacji fragmentów skóry, błon śluzowych
- upośledzeniem krzepliwości krwi
- zaburzeniami ze strony układu nerwowego (konwulsje, ataki padaczkowe, brak koordynacji ruchowej, nietypowe zachowanie: np. kręcenie się w kółko)
Oznaki chorej wątroby u kota mogą mieć charakter nieswoisty, przypominając inne schorzenia lub wyglądając na niewinny spadek nastroju czy kondycji zwierzaka. Nie wolno jednak ignorować i lekceważyć wyżej wymienionych symptomów, by w porę wdrożyć diagnostykę i konieczne leczenie zwierzęcia
Choroby wątroby u kotów – wybrane przykłady
- toksyczne zapalenie wątroby
- infekcyjne zapalenie wątroby
- stłuszczenie wątroby (lipidoza)
- marskość wątroby
- przewlekłe postępujące zapalenie wątroby
Ponadto do uszkodzenia wątroby u kota może dojść wskutek zatrucia (lekami, środkami ochrony roślin, preparatami do zwalczania insektów, gryzoni), być wynikiem infekcji wirusowej, stanem wynikającym z uszkodzenia dróg żółciowych, czy też efektem inwazji pasożytów.
Diagnostyka
Wystąpienie którychkolwiek z wyżej wymienionych objawów jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty w klinice weterynaryjnej.
W celu potwierdzenia schorzenia, lekarz weterynarii prawdopodobnie zleci wykonanie:
- badania morfologicznego krwi
- badania biochemicznego krwi (profil wątrobowy, nerkowy, poziom kreatyniny, mocznik we krwi)
- badania ultrasonograficznego