Komendy ratujące życie
czytania opublikowano
Komendy w życiu psa są niesamowicie ważne. Pobudzają myślenie, wzmacniają więź z opiekunem, a czasami potrafią uratować życie. W jaki sposób?
Skupmy się na komendach STOP, ZOSTAŃ i ZOSTAW. Właśnie one potrafią uratować różne sytuacje, działają gdy pojawia się jakieś zagrożenie lub po prostu pozwalają nam odetchnąć na spacerze,
STOP
Komendę STOP możemy wykorzystywać przy przechodzeniu przez ulicę. Nauka tej frazy jest dość prosta i czworonożni bardzo szybko łapią jej sens. Przed każdym przejściem na pasach, zatrzymajmy się, zwróćmy na nas uwagę pupila. Wyraźne STOP z naszych ust i nagroda wartościowa pozwoli ułożyć nową ścieżkę neuronalną w mózgu psiaka i ustali ciąg wydarzeń po wielu razach wykonania takich ćwiczeń w bezpiecznych warunkach.
Nagrody wartościowe to na przykład przysmak, głaskanie czy pochwała słowna. Każdą z tych nagród opiekun musi wprowadzić w sposób wyraźny, aby pies zrozumiał ciąg wydarzeń. Podczas tego ćwiczenia, zwierzę zawsze powinno być na smyczy, abyśmy mogli je zatrzymać fizycznie, gdy nie zareaguje na naszą komendę. STOP uchroni nas przed wejściem psa samego na pasy lub środek ulicy, gdyby przypadkiem zerwała się smycz lub popsuły szelki.
ZOSTAŃ
ZOSTAŃ wymaga więcej cierpliwości ze strony pupila i opiekuna. Komendę zaczynamy od SIAD i prosimy psa, aby został. Powolutku się odsuwamy, powtarzając słowo zostań. Początkowe sesje treningowe z tą komendą muszą być krótkie, a odległość między opiekunem, a psem- mała. Gdy psiak reaguje na polecenie i pozwala nam się dystansować na różne odległości i różne odcinki czasu, możemy zacząć ćwiczyć w trudniejszych warunkach otoczenia.
Po co ta komenda?
Gdy musimy wyjść z samochodu na parkingu gdzie poruszają się inne pojazdy. ZOSTAŃ pozwoli zyskać czas by sprawdzić, czy otoczenie jest bezpieczne.
ZOSTAW
Dużym rozproszeniem na spacerach potrafią być rozsypane śmieci, kromki chleba rzucane gołębiom czy resztki jedzenia wyrzucone ot tak. Każda z tych rzeczy stanowi zagrożenie dla układu pokarmowego naszego psiaka. ZOSTAW pomoże nam kontrolować pupila, by nie brał do pyszczka niepotrzebnych rzeczy zarówno na spacerach, jak i w domu.
Ćwiczenia zaczynamy w warunkach domowych i bezpiecznych. Przykładowym sposobem jest położenie na ziemi garści smaczków w zasięgu wzroku pupila. Wydajemy komendę ZOSTAW i zakrywamy smaczki ręką, czekamy aż pies zrezygnuje z ich zjedzenia, czyli na przykład usiądzie i poczeka. Wtedy wydajemy smaczki z ręki i nagradzamy. Aby dojść do perfekcji w trudniejszych warunkach, jakim jest świat zewnętrzny z większą ilością bodźców, musimy ćwiczenie powtórzyć wiele razy w domu.
Te trzy polecenia poprawią nasz komfort i bezpieczeństwo w różnych warunkach, pozwala to nam, być mniej zestresowanym na spacerze, wakacjach,czy też u znajomych, co również wpływa na komfort psa. Nasze emocje są dla pupili niezwykle ważne, kiedy my czujemy się dobrze, współpraca zawsze wychodzi lepiej. Uczenie się nowych rzeczy pobudza myślenie czworonoga i pozwala na lepszą komunikację. Komendy ratują życie i relację z psem.