Kleszcz - śmiertelne zagrożenie dla psa
czytania opublikowano
Tak, to fakt: kleszcz może stanowić śmiertelne zagrożenie dla psa, jeśli tylko jest zarażony chorobotwórczymi drobnoustrojami. W jaki sposób kleszcz dokonuje inwazji na swą ofiarę? Jakie choroby odkleszczowe zagrażają psu? I najważniejsze pytanie: jak ochronić psa przed ukąszeniem kleszcza? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części artykułu.
Kleszcz - znakomicie wyspecjalizowany pasożyt
Kleszcz to pasożyt żywiący się krwią zwierząt, ptaków i ludzi. Występuje wszędzie tam, gdzie znajdzie swego żywiciela.
Czy wiesz, że...
Czy wiesz, że spośród kleszczy (a jest ich na świecie ponad 900 gatunków) w naszym kraju najbardziej rozpowszechnionym i jednocześnie najbardziej zagrażającym człowiekowi i zwierzętom jest kleszcz pospolity Ixodes ricinus, zwany niegdyś kleszczem pastwiskowym? Pajęczak ten występuje na terenie całej Polski.
Natura świetnie przygotowała kleszcza do życia i pobierania pożywienia. Ten niewielki pajęczak, mimo iż pozbawiony jest narządu wzroku, znakomicie rozpoznaje ofiarę z daleka i dokonuje skutecznej inwazji.
Kleszcz po przedostaniu się na ciało swej ofiary wyszukuje miejsce do wkłucia się. To przeważnie dobrze unaczyniona część ciała, skąd pasożyt może w dogodny dla siebie sposób czerpać krew.
Ukąszenie kleszcza nie boli ani nie swędzi, jak ma to miejsce przy inwazji pchły, meszki czy komara. Nie jest też łatwo strącić czy strzepnąć wbitego w skórę pajęczaka. Ślina kleszcza ma bowiem właściwości znieczulające, zapobiegające krzepnięciu oraz cementujące.
Okres
i miejsce występowania kleszczy
Kiedyś kleszcze budziły się z hibernacji na wiosnę, gdy temperatura podłoża przekraczała 5 stopni Celsjusza. Dziś odpowiednie warunki do życia kleszcze mają przez cały rok, choć ich wzmożona aktywność przypada (w zależności od tego, jaka była zima) na okres od końca marca do maja i czerwca. W upalne, suche dni lata aktywność dorosłych osobników kleszcza zwalnia, lecz wzrasta ilość ataków larwalnych postaci pasożyta. Drugi szczyt aktywności kleszcza przypada na jesień: od września do października.
Czy wiesz, że...
Czy wiesz, że idealne warunki do rozwoju kleszczy występują, gdy temperatura podłoża wynosi powyżej 10 - 15 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza przekracza 80%?
Kleszcze zaczynają przenosić się coraz bliżej siedzib ludzkich i można je spotkać już nie tylko na obrzeżach lasów czy łąk wiejskich, a w parkach miejskich, na terenie ogródków działkowych, na kortach tenisowych, w przydomowych ogrodach czy skwerach osiedlowych.
Kleszcze preferują miejsca cieniste, wilgotne, gdzie w okolicy znajdują się zbiorniki wodne.
W
jaki sposób kleszcz dokonuje inwazji?
Kleszcz, wbrew wielu opiniom, nie spada z drzewa na głowę niczego się nie spodziewającej ofiary.
Kleszcz tkwi przyczepiony do koniuszków traw pochylających się nad ścieżką lub na spodniej części liści krzewów czy roślin. Rzadko w tym celu wdrapuje się wyżej niż na wysokość 1 metra. Zwierzę lub człowiek przechodząc obok rośliny, do której przyczepiony jest kleszcz, ociera się o nią zabierając jednocześnie „pasażera na gapę”.
Na atak kleszcza narażeni są głównie leśnicy, osoby zbierające runo leśne, biwakujące, biegające po terenach zielonych po wąskich ścieżkach, pracujące w ogrodzie oraz opiekunowie psów i ich czworonożni podopieczni.
Jakie
choroby może przenosić kleszcz?
Choroby odkleszczowe niebezpieczne dla ludzi:
- Borelioza (choroba z Lyme)
- Odkleszczowe zapalenie mózgu KZM
- Ludzka anaplazmoza granulocytarna HGA
- Ludzka erlichioza monocytarna HME
- Gorączka Q
- Riketsje
- Bartonelloza
- Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna CCHF
Choroby odkleszczowe niebezpieczne dla psów:
- Babeszjoza
- Borelioza
- Anaplazmoza granulocytarna
- Erlichioza
Uwaga!
Babeszjoza jest dla psa chorobą niosącą bezpośrednie zagrożenie życia!
Czy
każdy kleszcz jest zagrożeniem?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Każdy kleszcz może, lecz nie musi być zarażony czynnikami chorobotwórczymi, przykładowo pasożytniczymi pierwotniakami. Zarażony osobnik staje się wtedy wektorem chorób, czyli nosicielem patogenów.
Nie mamy żadnej możliwości zweryfikowania, który kleszcz występujący w środowisku jest zainfekowany chorobotwórczymi drobnoustrojami, niebezpiecznymi dla naszego zdrowia oraz zdrowia i życia naszych zwierząt, a który nie.
Jedyną możliwością przeciwdziałania przeniknięciu patogenów z ciała kleszcza do naszego (czy naszych zwierząt) krwioobiegu jest zapobieżenie wkłucia się pasożyta, a jeśli już do tego dojdzie - jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry!
Profilaktyka,
czyli w jaki sposób zabezpieczyć psa przed atakiem kleszcza?
Medycyna weterynaryjna, po latach umieralności psów na choroby odkleszczowe opracowała całą gamę środków przeciwkleszczowych dla czworonogów.
Opiekunowie czworonogów mają do dyspozycji obecnie:
- tabletki
- obroże
- preparaty spot - on
- spraye
Środki te różnią się między sobą nie tylko sposobem aplikacji, lecz również długością i mechanizmem działania. Jeśli masz wątpliwości, który preparat wybrać dla swojego psa, zapytaj o to swojego lekarza weterynarii.