Jak uchronić psa przed kleszczami

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kleszcza

Opiekunowie psów wychodzą najczęściej na spacer z podopiecznymi w miejsca, gdzie zwierzaki mogą swobodnie pobiegać, wąchać fascynujące zapachy i załatwić swe potrzeby fizjologiczne. Najczęściej są to łąki, parki, lasy i inne tereny zielone. Tam również najłatwiej można spotkać groźnego dla zdrowia i życia pasożyta - kleszcza. Jak uchronić psa przed kleszczami? Czemu kleszcze zagrażają zwierzakom domowym? Dowiedz się więcej o niebezpiecznym pasożycie, by skuteczniej zapobiegać inwazji oraz przeciwdziałać chorobom towarzyszącym ugryzieniom kleszczy.

Kleszcze

Kleszcze to pajęczaki z grupy roztoczy. Na świecie rozróżnia się około 900 gatunków, z czego w Europie występuje na stałe 70, a w naszym kraju – 19 rodzajów. Kleszcze, zaraz po komarach są drugim najczęstszym wektorem chorób zakaźnych u zwierząt i ludzi. 

Cykl rozwojowy kleszcza

Kleszcze żywią się krwią. Pajęczaki żerują na człowieku lub zwierzęciu stosunkowo krótko: od dwóch godzin do tygodnia, lecz żyją dość długo, bo od dwóch do czterech lat. Do czasu osiągnięcia postaci dorosłej, przechodzą przeobrażenie trzy razy: początkowo w larwę, a następnie nimfę i postać dorosłą. 

Do pełnego cyklu rozwojowego każda z postaci potrzebuje innych żywicieli pośrednich.

Choroby odkleszczowe

Kleszcze to groźne pasożyty, które mogą być wektorami (przekaźnikami) niebezpiecznych, czasem śmiertelnych chorób: boreliozy (Borrellia), babeszjozy (Babesia), erlichiozy (Ehrlichia canis), anaplazmozy (Anaplasma).

Babeszjoza

Śmiertelna choroba odkleszczowa zagrażająca psom. W krótkim czasie od ukąszenia powoduje głęboką niedokrwistość, gdyż pierwotniaki Babesia wnikają do czerwonych krwinek i powodują ich rozpad. Oprócz niedokrwistości, która sama w sobie jest zagrożeniem życia dla psa, babeszjozie towarzyszą zaburzenia pracy wielu organów wewnętrznych.

Objawy babeszjozy u psa

Anaplazmoza

Choroba roznoszona przez kleszcze i nimfy, szczególnie na wiosnę i na jesień. Aczkolwiek spotkać się z nią można cały rok i u wszystkich ras psów. Warunkiem przeniesienia patogenu na zwierzę jest aktywne żerowanie kleszcza na skórze psa przez okres powyżej 24 godzin. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej prawidłowości. Dlatego zawsze po ukąszeniu kleszcza musimy bacznie obserwować nasze zwierzę.  

W wyniku anaplazmozy dochodzi do immunologicznego niszczenia płytek krwi, upośledzenie szpiku kostnego, rozpadu płytek krwi w śledzionie oraz leukopenii (niedobór krwinek białych).

Objawy anaplazmozy u psów

Inkubacja choroby wynosi od jednego do dwóch tygodni. Do częstych objawów należą: 

Rzadsze objawy: anaplazmozy h

Borelioza

Borelioza to przewlekła, wielonarządowa choroba bakteryjna. Szacuje się, że co trzeci kleszcz jest zarażony bakteriami Borrellia. Kleszcz uwalnia bakterie do krwi żywiciela po około 50 godzinach od wkłucia. W miejscu ugryzienia często pojawia się charakterystyczny ciemny rumień.

Pierwsze objawy pojawiają się późno, bo od dwóch do pięciu miesięcy od ukąszenia, co utrudnia szybkie rozpoznanie przyczyn choroby.

Borelioza może prowadzić do zapalenia:

oraz do niedowładów

Erlichioza

Erlichioza to groźna, zakaźna choroba wielonarządowa wywołana bakteriami (riteksjami) Ehrlichia. Przyjmuje się, że nawet do 20% kleszczy może przenosić te patogeny. Najbardziej podatne na zachorowanie są psy rasy owczarek niemiecki oraz młode osobniki wszystkich ras. Zarazić się nią jednak może pies w każdym wieku i każdej rasy.

Erlichioza wywołuje u psa uszkodzenie szpiku kostnego, niedobory krwinek białych i czerwonych oraz płytek krwi. Nieleczona erlichioza zakończy się śmiercią zwierzęcia.

Objawy erlichiozy u psów

Sposoby zabezpieczania psów przed ukąszeniem kleszczy  

Kleszcze na naszej szerokości geograficznej do niedawna występowały głównie wiosną i jesienią, lecz ocieplenie klimatu spowodowało wydłużenie okresu aktywności pajęczaków do całego roku. 

Najlepszą metodą ochrony zwierząt domowych przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze, jest profilaktyka, czyli stosowanie preparatów do odstraszania lub zabijania ektopasożytów.

Dostępne środki zabezpieczające psy przed ukąszeniem kleszczy:

·         Tabletki do połykania działają systemowo, powodują śmierć pasożytów bardzo szybko po ich kontakcie z krwią zwierzęcia. Dostępne są preparaty, które zabezpieczają zwierzę przez okres od miesiąca do trzech miesięcy (w zależności od producenta)

·         Preparaty w kroplach (spot-on) powinny być aplikowane co miesiąc. Środek kleszczobójczy podaje się bezpośrednio na skórę psa, na karku, w miejscu, gdzie nie będzie mógł go wylizać

·         Środki w sprayu używane do oprysku zwierząt

·         Obroże nasączone preparatem chemicznym, którego skład zabija kleszcze po ich kontakcie z lekiem. Obroże zaczynają uwalniać substancję kleszczobójczą po około 48 godzinach od założenia oraz działają przez okres od trzech do ośmiu miesięcy. Warunkiem prawidłowego działania obroży jest odpowiednie jest umieszczenie na karku psa. Zwierzę o gęstej czy długiej sierści może nie być wystarczająco zabezpieczone przez kleszczami. Zbyt luźne założenie na szyi psa również może nie przynieść oczekiwanego skutku. Obroża przeciw kleszczom musi ściśle przylegać do skóry zwierzęcia

Aby dobrać najlepszy specyfik, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Dopasuje on środek do potrzeb każdego pacjenta indywidualnie.