Jak przygotować psa na narodziny dziecka

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiajace psa i dziecko

Pojawienie się nowego członka rodziny jest dużą zmianą dla domowego stada. Na tę zmianę przygotować się muszą nie tylko przyszli rodzice, ale również zwierzęta. Do tej pory pies był naszym oczkiem w głowie? Codzienne długie spacery, wspólne leżenie na kanapie, niekończące się zabawy – teraz rytm dnia może się zmienić, dlatego jeszcze przed pojawieniem się dziecka w domu warto przygotować psa na tę małą rewolucję. Jak to zrobić?

Dlaczego trzeba przygotować psa na narodziny dziecka? 

Wraz z pojawieniem się w domu malucha, zmieniają się zasady panujące w rodzinie. Pies w nowej rzeczywistości może czuć się początkowo przytłoczony i zdezorientowany. Na początku pies nie będzie wiedział, co się wydarzyło i dlaczego jego pani i pan są tak bardzo pochłonięci innymi sprawami, że zdają się nie zwracać na niego uwagi. Długie spacery skracają się do minimum, mniej jest pieszczot, mniej głośnych zabaw, pies przestaje mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu – sypialnia i dziecięcy pokój często są teraz zamknięte na klucz. Do tego dochodzi cała masa nowych przedmiotów i zapachów. Każdy z nas czułby się w takiej sytuacji zdezorientowany, prawda? Każdy psi właściciel chce, by jego stado żyło w harmonii i spokoju – by tak się stało, musimy pomóc psu przetrwać ten niewątpliwie trudny czas, jakim jest pojawienie się w domu dziecka. Odpowiednia adaptacja sprawi, że każdy członek rodziny znajdzie w niej na nowo swoje miejsce. 

Uwaga!

Musimy pamiętać o tym, że na pojawienie się dziecka psy mogą reagować różnie. Mogą być zazdrosne, smutne, zdezorientowane, a czasem – rzadko, ale jednak – rozzłoszczone.

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

1. Oswajanie z dźwiękami

Grające zabawki bywają męczące dla ludzi, a co dopiero dla zwierząt, które mają zdecydowanie wrażliwszy słuch. Wydawane przez zabawki hałasy znacznie różnią się od dźwięków, z którymi pies miał do czynienia do tej pory. Karuzela z melodyjką, pluszowa przytulanka, która piszczy, gdy się ją dotyka – warto przed pojawieniem się dziecka oswoić psa z takimi dźwiękami, by później łatwiej mu było je znosić. 

2. Oswajanie ze sprzętami 

Wózek, dziecięce łóżeczko, pluszaki, zabawki, mata dla niemowlaka – to naturalne, że pies będzie się nimi interesował. Każdy nowy sprzęt w mieszkaniu to dla zwierzaka sensacja – musi go dokładnie obejrzeć, obwąchać i się do niego przyzwyczaić. Z tego względu warto stopniowo sprowadzać do domu nowe sprzęty, by pies nie czuł się przytłoczony ich ilością.  

3. Wydzielenie psu osobnej przestrzeni

Jeśli do tej pory nasz pupil nie odstępował nas na krok, to teraz zdecydowanie będzie potrzebował spokojnej przestrzeni dla siebie, w której mógłby odpocząć od bodźców i dźwięków. Przygotujmy mu legowisko w takim miejscu, do którego dziecko nie będzie miało dostępu.

4. Spacerowanie z innymi opiekunami

Pierwsze dni, a nawet tygodnie po narodzinach malucha bywają trudne. Jedne dzieci w tym czasie słodko śpią, inne domagają się noszenia na rękach i bujania. Jedno jest pewne – teraz pies będzie częściej spacerował z innymi opiekunami. Jeśli do tej pory na spacery wybierał się tylko ze swoim panem i panią, to najwyższy czas nauczyć go spędzać czas też z przyjaciółmi rodziny.

5. Oswojenie psa z dziećmi

Zanim w rodzinie pojawi się maluszek, dobrze jest zabrać psa na spotkanie z innymi dziećmi. Odwiedziny u przyjaciół lub spacer w pobliżu placu zabaw pomoże psu oswoić się z dźwiękami, a my będziemy mieli szansę zobaczyć, jak pies reaguje na towarzystwo dzieci.

6. Wizyta u lekarza weterynarii

Przed pojawieniem się dziecka w domu, warto udać się z psem do lekarza weterynarii, by skontrolować jego stan zdrowia – w pierwszych tygodniach po narodzinach malucha nie będzie na to czasu.

Pies i dziecko przyjaźń na lata

Dzieci i psy to połączenie wprost idealne. Potrafią być najwspanialszymi przyjaciółmi, jeśli stworzymy im do tego odpowiednie warunki. By pomóc psu zaadaptować się do nowej sytuacji, warto już kilka miesięcy przed narodzeniem się dziecka przyzwyczajać czworonoga do zmian. Nowe zapachy, dźwięki, nowe zwyczaje i rytuały – pierwsze tygodnie mogą dla wszystkich domowników być trudne. Jeśli jednak przebrniemy przez ten okres, to zyskamy coś niezwykłego – silną i szczerą więź, która połączy nie tylko dziecko i psa, ale i wszystkich członków rodziny. Nie ma przy tym nic piękniejszego od widoku, jak nasz pupil troszczy się, opiekuje i bawi z maluchem. Ta szczera wspaniała przyjaźń to prawdziwe spoiwo każdej rodziny. 

W pigułce!

Jak przygotować psa na pojawienie się w domu nowego członka rodziny? Warto już wcześniej pomyśleć o zmianie rytuału – spacery z przyjaciółmi lub sąsiadami, przestawienie legowiska w ustronne miejsce, zapoznanie zwierzaka z nowymi zapachami i sprzętami – to konieczność. Jeśli nie przygotujemy zwierzaka na rewolucję w domu, to w pierwszych tygodniach po pojawieniu się malucha będzie się czuł zdezorientowany i odsunięty. Zaoszczędźmy jemu i sobie stresu i zadbajmy o miłą atmosferę w domu jeszcze zanim pojawi się w nim maluch. Dzięki temu każdy członek rodziny lepiej poradzi sobie ze zmianami, które niebawem mają nadejść.