Jak pozbyć się pcheł u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca gryzącego się psa

Prawdopodobnie każdy opiekun psa choć raz w życiu był zmuszony zmierzyć się z problemem pcheł u swojego podopiecznego. Doskonale zatem zdaje sobie sprawę, że inwazja pcheł jest powszechna u zwierząt i trudna do ostatecznego pokonania. Jak pozbyć się pcheł u psa? Czemu eliminacja pcheł z domu jest poważnym wyzwaniem dla opiekunów psów? Zapraszamy do zapoznania się informacjami na temat zagrożeń płynących ze strony pcheł oraz ze sposobami ich pokonania.

Pchły – powszechny pasożyt zwierząt

Pchły są bezskrzydłą odmianą ektopasożyta żerującego na ogromnej ilości ssaków, w tym na kotach, psach i ludziach. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać w praktycznie każdym miejscu na świecie.

Pchły żywią się krwią swoich żywicieli. Na ciele żywiciela przebywają głównie postacie dorosłe pchły, natomiast jaja, larwy i poczwarki znajdują się w najbliższym otoczeniu zwierzęcia: na posłaniu, między deskami podłogi, wśród włosia dywanów czy chodników.

Pchły u zwierząt są przyczyną:

Infestacja pchłami z powodzeniem przekracza bariery między gatunkami zwierząt. Pies może zarazić się od kota, a kot od myszy, szczurów, psów i jeży.

Cykl rozwojowy pchły

Cykl rozwojowy pchły zależy od kilku czynników:

W zakresie temperatur od 13oC do 32oC, a przy zachowaniu wilgotności około 75% cykl życiowy pchły trwa od 130 do 16 dni. Jak widać, aktywność rozwojowa pcheł wzrasta wraz z wyższą temperatura otoczenia.

Do czasu, gdy zwierzęta, naturalni żywiciele pasożytów żyły w środowisku naturalnym, pchły również podlegały prawom sezonowej reprodukcji. W okresach wiosenno-letnich i wczesno jesiennych aktywność pcheł wzrastała, by zamierać na okres zimowy i późnojesienny.

W momencie jednak, gdy człowiek zabrał psa i kota ze sobą do ogrzewanego domu, cykl reprodukcyjny pcheł może trwać bez zakłóceń cały rok.

To jedna z przyczyn, dla których trudno pozbyć się pcheł, gdy już raz zagnieździły się w ludzkim domu.

Kolejną przyczyną jest niezwykła wręcz umiejętność przetrwania pchły w skrajnie niesprzyjających warunkach.

Samica pchły składa na futrze zwierzaka jaja, które następnie opadają w najbliższe otoczenie psa. Po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy, które żywią się odchodami dorosłych pcheł.

Dojrzałe pchły żerują na swoim żywicielu przez całe życie i niezwykle rzadko opuszczają swego „gospodarza”. Na skórze i w najbliższym otoczeniu psa można znaleźć ślady ich bytności, odchody.

Odchody pcheł, pełne niestrawionej krwi pełnią ważną rolę w cyklu rozwojowym pasożytów. Larwy po wykluciu żywią się odchodami dorosłych osobników, do czasu, aż nie przeobrażą się w poczwarkę.

Poczwarka może przy sprzyjających okolicznościach przejść od razu w formę dorosłą lub gdy warunki nie są odpowiednie, przeczekać w ukryciu nawet kilka miesięcy bez dostępu do krwi żywiciela. Poczwarka jest otoczona odpornym kokonem, który chroni ją przed uszkodzeniem i zniszczeniem.

Dodatkowo poczwarka posiada umiejętność kurczowego przyczepienia się np. do włókna wykładziny lub dywanu i nawet końcówka odkurzacza nie jest w stanie jej oderwać.

Możliwość całorocznej prokreacji oraz niezwykła sztuka przetrwania wszystkich form pchły w środowisku sprawiają, iż walka z tym pasożytem wymaga czasu, determinacji i niezbędnej wiedzy, a przede wszystkim zachowania profilaktyki przeciwpchelnej.

Jak pozbyć się pcheł – 3 kroki

Po pierwsze: profilaktyka

Pies od wieku szczenięcego powinien być systematycznie odrobaczany i poddawany działaniu preparatów przeciw pchłom. Na rynku weterynaryjnym można zakupić różnego rodzaju specyfiki:

Po drugie: staranna higiena otoczenia psa, czyli odkurzanie posłania, sprzątanie i mycie podłóg

Po trzecie: jeśli wraz z psem mieszka inne zwierzę, należy podać preparat przeciw pchłom wszystkim zwierzakom w tym samym czasie.