Jak pozbyć się pcheł u psa
czytania opublikowano
Prawdopodobnie każdy opiekun psa choć raz w życiu był zmuszony zmierzyć się z problemem pcheł u swojego podopiecznego. Doskonale zatem zdaje sobie sprawę, że inwazja pcheł jest powszechna u zwierząt i trudna do ostatecznego pokonania. Jak pozbyć się pcheł u psa? Czemu eliminacja pcheł z domu jest poważnym wyzwaniem dla opiekunów psów? Zapraszamy do zapoznania się informacjami na temat zagrożeń płynących ze strony pcheł oraz ze sposobami ich pokonania.
Pchły – powszechny pasożyt
zwierząt
Pchły są bezskrzydłą odmianą ektopasożyta żerującego na ogromnej ilości ssaków, w tym na kotach, psach i ludziach. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać w praktycznie każdym miejscu na świecie.
Pchły żywią się krwią swoich żywicieli. Na ciele żywiciela przebywają głównie postacie dorosłe pchły, natomiast jaja, larwy i poczwarki znajdują się w najbliższym otoczeniu zwierzęcia: na posłaniu, między deskami podłogi, wśród włosia dywanów czy chodników.
Pchły u zwierząt są przyczyną:
- silnego świądu, a w konsekwencji samouszkodzeń
skóry i zakażeń bakteryjnych i
grzybiczych
- niepokoju, rozdrażnienia,
- silnych reakcji alergicznych,
jeśli żywiciel jest uczulony na białko ze śliny pcheł (APZS)
- anemii i niedokrwistości zwłaszcza
młodych lub osłabionych zwierząt
- tasiemczycy (pchła może być nosicielem pośrednim jaj tasiemca psiego)
Infestacja pchłami z powodzeniem przekracza bariery między gatunkami zwierząt. Pies może zarazić się od kota, a kot od myszy, szczurów, psów i jeży.
Cykl rozwojowy pchły
Cykl rozwojowy pchły zależy od kilku czynników:
- temperatury
- wilgotności
- dostępu do krwi żywiciela
W zakresie temperatur od 13oC do 32oC, a przy zachowaniu wilgotności około 75% cykl życiowy pchły trwa od 130 do 16 dni. Jak widać, aktywność rozwojowa pcheł wzrasta wraz z wyższą temperatura otoczenia.
Do czasu, gdy zwierzęta, naturalni żywiciele pasożytów żyły w środowisku naturalnym, pchły również podlegały prawom sezonowej reprodukcji. W okresach wiosenno-letnich i wczesno jesiennych aktywność pcheł wzrastała, by zamierać na okres zimowy i późnojesienny.
W momencie jednak, gdy człowiek zabrał psa i kota ze sobą do ogrzewanego domu, cykl reprodukcyjny pcheł może trwać bez zakłóceń cały rok.
To jedna z przyczyn, dla których trudno pozbyć się pcheł, gdy już raz zagnieździły się w ludzkim domu.
Kolejną przyczyną jest niezwykła wręcz umiejętność przetrwania pchły w skrajnie niesprzyjających warunkach.
Samica pchły składa na futrze zwierzaka jaja, które następnie opadają w najbliższe otoczenie psa. Po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy, które żywią się odchodami dorosłych pcheł.
Dojrzałe pchły żerują na swoim żywicielu przez całe życie i niezwykle rzadko opuszczają swego „gospodarza”. Na skórze i w najbliższym otoczeniu psa można znaleźć ślady ich bytności, odchody.
Odchody pcheł, pełne niestrawionej krwi pełnią ważną rolę w cyklu rozwojowym pasożytów. Larwy po wykluciu żywią się odchodami dorosłych osobników, do czasu, aż nie przeobrażą się w poczwarkę.
Poczwarka może przy sprzyjających okolicznościach przejść od razu w formę dorosłą lub gdy warunki nie są odpowiednie, przeczekać w ukryciu nawet kilka miesięcy bez dostępu do krwi żywiciela. Poczwarka jest otoczona odpornym kokonem, który chroni ją przed uszkodzeniem i zniszczeniem.
Dodatkowo poczwarka posiada umiejętność kurczowego przyczepienia się np. do włókna wykładziny lub dywanu i nawet końcówka odkurzacza nie jest w stanie jej oderwać.
Możliwość całorocznej prokreacji oraz niezwykła sztuka przetrwania wszystkich form pchły w środowisku sprawiają, iż walka z tym pasożytem wymaga czasu, determinacji i niezbędnej wiedzy, a przede wszystkim zachowania profilaktyki przeciwpchelnej.
Jak pozbyć się pcheł – 3
kroki
Po pierwsze: profilaktyka
Pies od wieku szczenięcego powinien być systematycznie odrobaczany i poddawany działaniu preparatów przeciw pchłom. Na rynku weterynaryjnym można zakupić różnego rodzaju specyfiki:
- tabletka do połykania
- krople podawane na kark zwierzęcia
- obroża przeciwpchelna
- spraye
Po drugie: staranna higiena otoczenia psa, czyli odkurzanie posłania, sprzątanie i mycie podłóg
Po trzecie: jeśli wraz z psem mieszka inne zwierzę, należy podać preparat przeciw pchłom wszystkim zwierzakom w tym samym czasie.