Jak pozbyć się pcheł u małego kota?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kot siedzące przy drzwiach

Jeśli Twój kot zaczyna się coraz częściej drapać, a na jego skórze zauważyłeś(-aś) małe, czarne drobinki, to prawdopodobnie masz do czynienia z inwazją pcheł. Tak, jest to możliwe, nawet jeśli Twój kot nie wychodzi na zewnątrz, a w Twoim domu nie mieszkają inne zwierzaki. W jaki sposób kot zaraża się pchłami i dlaczego należy z nimi bezwzględnie walczyć? Zapraszamy do dalszej lektury materiału!

Pchła – co musisz o niej wiedzieć?

Pchła kocia Ctenocephalides felis to najczęściej na świecie spotykany pasożyt zewnętrzny u zwierząt. Niezależnie od swojej nazwy, atakuje większość kręgowców, z psami, gryzoniami i ptakami włącznie.

Dla pchły kociej nie ma zbyt trudnego otoczenia do rozwoju. Można ją spotkać na wszystkich kontynentach – wszędzie tam, gdzie żyją zwierzęta.

Samica pasożyta rozpoczyna żerowanie natychmiast po przedostaniu się na skórę nowego żywiciela. Pchła żywi się krwią swej ofiary.

Samica pchły jest bardzo płodna: codziennie składa do kilkudziesięciu jaj. Część z nich przyczepia się do sierści i można je zobaczyć gołym okiem np. podczas czesania czworonoga, a część spada w najbliższe otoczenie zwierzaka (na posłanie, kocyk, na którym kot lubi się wylegiwać, czy kanapę).

Bliska obecność żywiciela jest ważna dla larw, które wykluwają się z jaj pchły. Larwy żywią się odchodami dorosłych osobników pcheł. Odchody pełne są niestrawionej do końca krwi potrzebnej larwom do przeobrażenia się w kolejną formę rozwojową: poczwarkę.

Poczwarka pchły otoczona jest kokonem odpornym na uszkodzenia. W tej formie pchła może przetrwać bez pożywienia długie miesiące.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że poczwarki pchły chronią się najczęściej w zakamarkach podłóg, przyczepiają do włókien dywanów lub wykładzin podłogowych? Trudno je usunąć nawet podczas codziennego sprzątania mieszkania. W tym stadium są odporne na większość detergentów i płynów do sprzątania.

Optymalne warunki do rozwoju pchły to wysoka temperatura otoczenia (od kilkunastu do trzydziestu stopni) oraz wilgotność (ok. 75%). Spełnienie tych warunków oraz bliska obecność potencjalnego żywiciela przyspiesza cykl rozwojowy pchły.

Pchła – droga transmisji

Kot zaraża się pchłami najczęściej od innych zwierząt przebywających w tym samym otoczeniu lub podczas eskapad na zewnątrz domu. Pies mieszkający wraz z kotem pod jednym dachem może przynieść pchły od innych osobników, które spotyka na spacerze.

Opiekun również może mimowolnie stać się przyczyną inwazji pcheł, jeśli przyniesie je z piwnicy, ze śmietnika czy na torbie z zakupami.

Uwaga!

Jeśli już raz dojdzie do przeniesienia pcheł do pomieszczenia, niezwykle trudno ich się pozbyć raz na zawsze. Jedynie regularne stosowanie preparatów przeciw pchłom oraz systematyczne i dokładne sprzątanie mieszkania może pomóc w pozbyciu się problemu.

Pchła u kota – objawy inwazji

Kot dość szybko i wyraźnie pokazuje, że zmaga się z tymi pasożytami. Zaczyna się drapać i wylizywać sierść intensywniej niż zwykle. Aktywność pcheł wywołuje u zwierząt silny i bolesny świąd.

Kot w ciągu krótkiej chwili potrafi doprowadzić swędzące miejsca na skórze do opłakanego stanu przy pomocy swoich ostrych pazurów.

Krwawiące połacie skóry na szyi czy głowie to częsty widok u lekarza weterynarii. To też powód ogromnego zmartwienia opiekunów.

Uwaga!

W podrażnioną pazurami skórę kota szybko wdają się infekcje wtórne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), co potęguje świąd, utrudnia leczenie i dodatkowo wprawia kota w zdenerwowanie. Inwazja pcheł u kota to nie tylko bolesny świąd, ale też ogromny dyskomfort psychiczny dla zwierzaka.

Inwazja pcheł u kota – zagrożenia

Rany na ciele spowodowane uporczywym drapaniem się i niepokój to nie wszystko, co może grozić kotu zmagającemu się z inwazją tych ektopasożytów.

Obecność pcheł na skórze może spowodować u kota: