Jak odrobaczyć psa i kota? Zasady odrobaczania zwierząt domowych

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca weterynarza oraz sześć psów

Wszystkie zwierzęta domowe mogą się zarazić pasożytami. Stopień ryzyka zależy od warunków, w jakich zwierzę żyje, od jego wieku, sposobu karmienia i częstotliwości kontaktu z innymi czworonogami. Inwazja pasożytów pogarsza komfort życia psa i kota, powoduje męczące dolegliwości, wywołuje groźne choroby i w wielu przypadkach może doprowadzić zwierzę do śmierci. Zoonozy, czyli choroby odzwierzęce zagrażają najbliższym członkom ludzkiej rodziny zwierzaka i zupełnie obcym, postronnym ludziom. W poniższym materiale przybliżymy Państwu problematykę inwazji pasożytniczych i podpowiemy, jak odrobaczyć psa i kota. Opiekunowie psów i kotów zobowiązani są do świadomej opieki nad swoimi podopiecznymi w zakresie profilaktyki przed pasożytami i chorobami zwierzęcymi. Regularne szczepienia, systematyczne odrobaczanie oraz sprzątanie po swoich czworonogach pomoże zachować zwierzęta w dobrej kondycji zdrowotnej i ochroni ludzi i inne zwierzęta przed chorobami pasożytniczymi.

Spis treści:

Zagrożenia dla zwierząt 

Psy zagrożone są inwazją pasożytniczą już na etapie życia płodowego. Jeżeli szczenna suka jest nosicielką glisty, zarażeniem pasożytem może ulec cały miot, gdyż robak przedostaje się wraz z krwią matki do worka owodniowego i infekuje nienarodzone szczenięta. Koty są wolne od zarażenia śródmacicznego, lecz podobnie jak szczenięta, mogą ulec zarażeniom w trakcie karmienia mlekiem matki.

Starsze zwierzęta infekują się drogą pokarmową, zjadając zanieczyszczoną jajami robaków glebę. Transmisja dokonuje się podczas wylizywania brudnych łap, sierści, spożywania zainfekowanej żywności lub po zjedzeniu upolowanego gryzonia, w tkankach którego bytuje uśpiona postać pasożyta.

Larwy robaków płucnych z inwazyjną formą znajdują się w zbiornikach wodnych (kałuże, stawy, jeziora), na źdźbłach roślin, po których sunął zarażony pasożytami ślimak, tkankach żab. Inne pasożyty mogą znaleźć się również w tkankach ptaków czy w innym mięsie niepoddanym obróbce cieplnej.

Zagrożenia dla ludzi

Niektóre z pasożytów zwierzęcych mogą przenieść się na człowieka. Mimo, iż ludzie nie są dla tych pasożytów żywicielem ostatecznym (nie odbywają pełnego cyklu rozwojowego), lecz przypadkowym, aktywność drobnoustrojów w organizmie ludzkim może prowadzić do poważnych stanów chorobowych (toksoplazmoza, borelioza, zespół larwy wędrującej, tasiemczyca, glistnica i wiele innych).

Człowiek zaraża się pasożytami odzwierzęcymi poprzez:

Małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionych odruchów mycia rąk przed jedzeniem stanowią dużą grupę ryzyka chorobami odzwierzęcymi. Zabawa w osiedlowej, niezakrywanej na noc piaskownicy, na plaży miejskiej, gdzie załatwiają się chore zwierzęta oraz wkładanie rąk do ust po kontakcie z psem lub kotem stanowią najczęstsze przykłady zarażenia pasożytami zwierzęcymi.

Pamiętaj!

Regularne odrobaczanie Twojego psa i kota to nie tylko podstawa zdrowia dla Ciebie, Twojego podopiecznego i członków Twojej rodziny. To również dbałość o innych, zupełnie obcych ludzi i zwierzęta. Jesteś odpowiedzialny/a? Zadbaj o zdrowie swojego psa i kota, stosuj preparaty bójcze dla pasożytów i sprzątaj po swoim zwierzaku.

Jak odrobaczyć psa i kota?

Harmonogram odrobaczania psa i kota powinien przygotować lekarz weterynarii na podstawie wywiadu z opiekunem zwierzęcia.

Jakie czynniki mają wpływ na częstotliwość podawania preparatów odrobaczających?

Wywiad środowiskowy oraz badania próbek kału zwierząt są podstawą do określenia stopnia ryzyka infekcji pasożytami i podstawą do zlecenia dawki preparatu odrobaczającego.