Jak odpchlić psa?
czytania opublikowano
Jak skutecznie zwalczyć pchły?
Pchła psia Ctenocephalides canis to pasożytniczy owad żywiący się krwią czworonoga. Obowiązkiem odpowiedzialnego opiekuna psa jest zapobieganie i walka z tym ektopasożytem. Jakie problemy zdrowotne mogą łączyć się z inwazją pcheł? Jak skutecznie zwalczyć pchły? Zapraszamy po odpowiedzi do dalszej części artykułu.
Poznaj swego wroga
„Kto zna wroga (…) nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach” – słowa Sun Tzu ze Sztuki Wojny jak ulał pasują do walki z psim pasożytem zewnętrznym, pchłą.
Pchła psia
Pchła psia jest nieprzyjacielem świetnie znanym opiekunom zwierząt domowych, głównie psów. Czy jednak wiecie z jak trudnym przeciwnikiem mamy do czynienia?
Psia pchła nie imponuje wielkością, gdyż samiec mierzy od 1,5 do 2 mm długości, a samica dochodzi do 3 mm.
Owady nie posiadają skrzydeł, poruszają się za pomocą skoków.
Pchła psia potrafi wykonać bez odpoczynku aż 30 tysięcy skoków. Sprawność swą zawdzięcza nadzwyczajnym mięśniom wypełnionym rezyliną. Jeden skok pchły można porównać do ludzkiego skoku na wysokość 300 metrów. Dla porównania: najwyższy punkt Warszawy to iglica Pałacu Kultury i Nauki z 237 metrami.
Pchła potrafi pokonać jednym skokiem odległość do 50 cm, zatem nie potrzeba bliskiego kontaktu z zarażonym zwierzęciem, by mogła przeskoczyć na kolejnego żywiciela.
Pozostawiona w środowisku bez żywiciela, potrafi czekać w bezruchu, bez pożywienia nawet 18 miesięcy, by zaatakować przechodzące obok zwierzę.
Skaczący pasożyt jest z gatunku kosmopolitycznego, występuje praktycznie na każdej szerokości geograficznej. Może żerować na psach, kotach, szczurach, ptakach czy zwierzętach leśnych
Czy wiesz, że
Czy wiesz, że człowiek nie jest zbyt interesującym obiektem dla pchły z powodu zbyt niskiej temperatury ciała, zwyczajów higienicznych i z powodu ubrań noszonych na ciele?
Po przedostaniu się na kolejną ofiarę, pchła natychmiast rozpoczyna pożywianie się. Pchła potrafi zjeść posiłek przekraczający kilkanaście razy ciężar własnego ciała. Część pożywienia owad wydala w postaci czarnych grudek, które czasami widać na sierści psa lub jego posłaniu.
Twarde grudki kału, oprócz resztek niestrawionej krwi, zawierają jaja. Pies drapiąc się, odrywa grudki i rozrzuca po podłodze, dywanach, wykładzinie. W szczelinach podłogi i wśród włókien chodników rozpoczyna się kolejny cykl rozwojowy pchły.
Czarne grudki zawierające niestrawioną krew psa stanowią istotny element życia pchły. Służą larwom do pożywiania się w bezpiecznym ukryciu zakamarków podłogi. Larwy pcheł trudno usunąć z włókien dywanów czy chodników.
Przy starannym odkurzaniu dywanu usuniemy nie więcej niż ¼ pasożytów. Larwy potrafią szczelnie owinąć się wokół pojedynczych włókien jak wokół włoska psiej sierści i bezpiecznie przetrwać sprzątanie.
Pchła psia informacje
Czy wiesz, że:
- Pchła jest małym owadem, lecz niebywale skocznym
- Potrafi szczelnie przylgnąć do żywiciela.
- W formie larwalnej przebywa w szczelinach podłogi, włóknach dywanów, na psim posłaniu.
- Żywi się krwią psa
- Bez pożywienia dorosły osobnik potrafi przeżyć 1,5 roku, a forma larwalna do kilku miesięcy.
- Nawet dokładne odkurzanie podłóg i dywanów usuwa nie więcej niż 20 – 25% pcheł.
- Jedno ugryzienie pchły wystarczy, by wywołać silną reakcję uczuleniową.
- W ciągu życia samica pchły składa do kilku tysięcy jaj.
Inwazja pcheł stanowi nie lada problem dla opiekuna psa. Nie wolno ignorować pierwszych sygnałów świadczących, iż czworonóg mógł stać się obiektem ataku pasożyta.
Najczęstsze objawy inwazji pcheł:
- nasilone drapanie się psa, głównie w okolicy brzucha, pleców, ogona i uszu.
- gwałtowne wygryzanie sierści.
- drobne, czarne grudki obecne na sierści i na posłaniu psa.
- obecność owadów na skórze psa.
W domowych warunkach można przeprowadzić prosty i bezbolesny test na obecność pcheł u psa. Wystarczy nawilżonym wacikiem zebrać czarne drobinki za skóry psa i je zgnieść. Jeśli pojawi się wokół nich czerwone zabarwienie (zawartość krwi) mamy pewność, że są to odchody pcheł. To sygnał dla Ciebie, że trzeba zacząć działać!
Czemu obecność pcheł jest niebezpieczna dla zdrowia psa?
Ugryzienie pchły stwarza zwierzęciu duży dyskomfort. Pies zarażony pchłami drapie się gwałtownie i uporczywie. W tej sytuacji łatwo o uszkodzenia naskórka i wtórne infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym czy wirusowym.
Nawet pojedyncze ugryzienie pasożyta może wywołać reakcję alergiczną psa uczulonego na białka ze śliny pchły.
Pchła może przenieść na psa tasiemca oraz jest wektorem innych pasożytów.
U szczeniąt i u osobników o obniżonej odporności, inwazja pcheł może wywołać anemię.
Jak zwalczać pchły
Walka z pchłami nie jest łatwa, lecz możliwa. Podstawą sukcesu jest całoroczna profilaktyka przeciwpchelna psa oraz staranne sprzątanie pomieszczeń, gdzie przebywa zwierzę.
Pies może być zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi na kilka sposobów.
Preparat zapobiegający inwazjom pcheł może być sprzedawany w formie tabletki, obroży, kropli na skórę.
Jeśli masz wątpliwości, jaki produkt zabezpieczający wybrać, zasięgnij porady u swojego lekarza weterynarii.