Jak możesz pomóc dyszącemu kotu?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota z otwartym pyszczkiem

Zdrowy kot, któremu nic nie dolega oddycha cicho i praktycznie bezgłośnie. Jeśli więc zauważyłeś/aś, że Twój kot dyszy lub ciężko oddycha, zwróć na to baczną uwagę! W dalszej części materiału podpowiemy, jakie mogą być potencjalne przyczyny zbyt głośnego oddechu u kota i poradzimy Ci, co wtedy robić. Zapraszamy!

Kot - bezszelestny drapieżnik

Obserwując zachowanie swojego kota, z całą pewnością zauważyłeś/aś, że Twój pupil posiada umiejętność poruszania się w całkowitej ciszy. To jedna z tych cech, dzięki którym niegdyś ten drapieżnik mógł w naturze przeprowadzać niezwykle skuteczne polowania.

Bezszelestny ruch u kota żyjącego wraz z człowiekiem w domu jest pozostałością po dawnych czasach.

Ważne!

Jeśli więc Twój kot oddycha w sposób dla Ciebie słyszalny, ma otwarty pysk, wystawia język i dyszy z wysiłkiem, to znak, iż próbuje sobie poradzić z niekomfortową dla siebie sytuacją. To oznaka, iż ma problem z samoregulacją emocji, temperatury ciała lub zmaga się z chorobą.

Powodem dyszenia u kota mogą być schorzenia układu oddechowego, takie jak zakażenie górnych dróg oddechowych, astma lub obecność płynu w klatce piersiowej.

Płyn w opłucnej u kota

Niewielka ilość płynu w błonie otaczającej płuca (opłucnej) zabezpiecza ten narząd przed tarciem oraz uszkodzeniem płuc. Jednak nadmiar płynu wskazuje na stan chorobowy w organizmie kota i może być wywołany przez takie schorzenia ogólnoustrojowe jak:.

Nadmiar płynu w opłucnej u kota manifestowany jest poprzez:

Infekcje górnych dróg oddechowych u kota

Głośny oddech, dyszenie, kaszel, ale również wysięk z nosa, katar w połączeniu z gorączką u kota mogą świadczyć o zakażeniu górnych dróg oddechowych (bakteryjnym lub wirusowym). Chory kot może być apatyczny, osłabiony i wyraźnie zaniedbywać higienę osobistą.

Uwaga!

Wyżej wymienione objawy są wskazaniem do szukania pomocy u lekarza weterynarii.

Astma u kota

Astma u kota jest powszechnie występującą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych. Główną przyczyną jest nadwrażliwość układu immunologicznego na alergeny wziewne. Astmie u kota towarzyszą takie symptomy jak:

Uwaga!

Ostry stan astmy u kota może prowadzić do zgonu zwierzęcia! Kot astmatyk powinien być objęty troskliwą opieką opiekuna i lekarza weterynarii.

Udar cieplny oraz silny stres - inne powody zbyt wytężonego oddechu u kota

Czemu kot tak kocha ciepło?

Specjalne zapotrzebowanie kota na ciepło wynika z naturalnej temperatury ciała tego zwierzęcia. Prawidłowa ciepłota ciała u kota wynosi od 38,1 do 39,2 stopni Celsjusza. Tak więc, gdy dla przeciętnego człowieka w naszej strefę klimatycznej optymalna temperatura otoczenia oscyluje wokół 24 - 26 stopni, kot czuje się komfortowo nawet, gdy wskazania termometru okiennego pokazują wartości ponad 30 stopni Celsjusza.

Nie oznacza to absolutnie, iż kot jest odporny na upał! Zbyt wysoka temperatura zewnętrzna, brak cienia i dostępu do wody mogą stać się przyczyną cierpienia kota, a nawet jego śmierci!

Dyszenie u kota - regulacja temperatury ciała

Nadmiar ciepła w upalne dni lub zwiększona dawka ruchu, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo wysoka mogą zaburzyć równowagę termiczną kota.

Może się to zdarzyć młodemu kociakowi, który zapomni się podczas ekscytującej zabawy lub kotu uciekającemu przed zagrożeniem w upalny dzień czy omyłkowo zamkniętemu np. w rozgrzanym aucie czy nasłonecznionym balkonie.

W jaki sposób kot reguluje temperaturę ciała?

Organizm ludzki broni się przed zbyt wysoką temperaturą poprzez wydzielanie potu. U kota proces ten odbywa się podobnie, choć ilość gruczołów potowych u tego zwierzęcia jest nikła w porównaniu z człowiekiem.

Kot reguluje nadmiar temperatury poprzez wydzielanie potu z gruczołów znajdujących się na spodniej powierzchni łap, wzmożone wylizywanie (pokrywanie śliną) sierści oraz dyszenie.

Udar cieplny u kot

U kota żyjącego na wolności udar wywołany przegrzaniem się praktycznie nie występuje. Kot instynktownie szuka cienia podczas upału, by nie narazić się na przegrzanie.

Za przypadkami udaru cieplnego u kota najczęściej stoi człowiek i jego zaniedbanie.

Symptomy udaru cieplnego u kota:

Udar cieplny u kota może zakończyć się zgonem zwierzęcia! W przypadku ekspozycji kota na nadmierną temperaturę i wystąpienia u niego wymienionych wyżej objawów, konieczne jest natychmiastowe przewiezienie czworonoga do kliniki weterynaryjnej!

Dyszenie u kota - jeden z symptomów stresu

Kot jest zwierzęciem obdarzonym wrażliwą psychiką. Silny stres u tego czworonoga może wywołać wiele czynników. Nawet najbardziej troskliwy opiekun bądź opiekunka nie na wszystkie z nich może zaradzić…

Przeprowadzka do innego domu, głośny remont za ścianą mieszkania, narodziny dziecka w rodzinie, adopcja innego zwierzaka, wyjazd służbowy ukochanego opiekuna - to tylko kilka z przykładów zdarzeń, które mogą wywołać reakcję stresową u kota.

A przecież nie wymieniliśmy takich przypadków jak wypadek komunikacyjny, atak agresywnego osobnika czy ucieczka przed realnym zagrożeniem życia.

Kot po traumatycznych przejściach próbuje potem najczęściej samodzielnie wyregulować poziom stresu poprzez:

Pamiętaj!

Pamiętaj, jeśli podejrzewasz, iż Twój kot zmaga się ze stresem i nie potrafi się samodzielnie uspokoić, pomóż mu! Zgłoś się z nim do lekarza weterynarii lub behawiorysty. Specjalista/tka w dziedzinie delikatnej kociej psychiki podpowie Ci, jak zminimalizować stres u Twojego czworonożnego przyjaciela.