Ile kosztuje odrobaczanie szczeniaka

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca szczeniaka

Dlaczego odrobaczanie szczeniaka jest tak istotne? Pies jest narażony na inwazję pasożytów wewnętrznych przez całe życie, począwszy od etapu płodowego. Dlatego niezwykle istotne jest, by szczeniak był pod kontrolą lekarza weterynarii od pierwszych chwil po przyjściu na świat. Nieleczone choroby pasożytnicze mogą zaburzyć rozwój szczeniaka, doprowadzić do wycieńczenia, a w skrajnych przypadkach, do śmierci psa. Jakie pasożyty mogą zaatakować szczeniaka? Zapraszamy do lektury!

Co zagraża Twojemu psu?

Zakażenia pasożytnicze u szczeniąt są zjawiskiem dość powszechnym. Najczęściej małego psiaka atakują nicienie i tęgoryjce.

Glista psia 

Toxocara canis, glista psia bytuje w jelicie cienkim zwierzęcia, żywiąc się substancjami odżywczymi spożywanymi przez psa. Glisty osiągają rozmiar 19 cm. Pasożyt uszkadza błonę  śluzową jelita, co powoduje obecność krwi w kale psiaka.

Jak szczeniak może zarazić się glistami?

Inwazja nicieni może dokonać się już w życiu płodowym, gdy otorbione larwy glisty, pozostające w uśpieniu w narządach suki aktywują się pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży. Wraz z krwią wędrują do płodów i infekują nowego żywiciela.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że każdą sukę należy odrobaczyć przed dopuszczeniem do krycia? Czynność ta ma zabezpieczyć miot przed inwazją nicieni.

Szczenię może zarazić się nicieniami pijąc mleko matki zakażonej pasożytami lub zjadając jajo glisty z larwą ze środowiska.

Larwa przemieszcza się do jelita cienkiego, a stamtąd do płuc. Szczenię kaszląc transportuje bezwiednie larwy znów do układu trawiennego, gdzie dorosłe formy pasożyta rozmnażają się.

Jaja z larwami zostają wydalone z odchodami zwierzęcia.

Glisty są niezwykle płodne. W jednym gramie zarażonych odchodów może znaleźć się kilkaset jaj.

Inną drogą inwazji jest przenikanie z płuc, przez serce do różnych części ciała, mózgu, wątroby, a gdzie następuje otorbienie uśpionej larwy. W tej formie pasożyt może przetrwać bardzo długo i dopiero burza hormonalna, jaka się odbywa w ciele suki podczas ciąży, aktywuje agresora do działania.

Niestety, raz zarażona nicieniami suka, będzie zawsze potencjalnym zagrożeniem dla szczeniąt.

Szczenię może również zarazić się od karmiącej matki, która zje żywiciela pośredniego, ptaka, gryzonia czy płaza zainfekowanego larwami glist. Kojce, gdzie przebywa suka z miotem powinny być czyste, starannie dezynfekowane, a odchody systematycznie usuwane, by nie dopuścić do inwazji pasożytów.

Innym rodzajem niebezpiecznego robaka atakującego szczenięta są tęgoryjce.

Tęgoryjce

Ancylostoma caninum, tęgoryjce są pasożytem niewielkich rozmiarów. Ich wielkość, w zależności od płci waha się od kilku do 20 milimetrów.

Tęgoryjce atakują psa drogą pokarmową, poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, w czasie karmienia przez matkę lub w fazie płodowej.

Pasożyt ten, podobnie jak glista, bytuje w jelicie cienkim, a uśpiona forma larw żyje w narządach żywiciela.

Wzmożona produkcja hormonalna u suki aktywuje uśpioną formę larwy, a pasożyt wraz z krwią matki przedostaje się przez łożysko do płodu.

Kiedy zacząć odrobaczać szczeniaka?

W zależności od kondycji szczenięcia, pierwsze odrobaczanie należy przeprowadzić w drugim tygodniu życia pieska.

Jeśli wcześniej zostanie zdiagnozowana robaczyca u szczeniaka, a stan pacjenta jest zły, należy najpierw poprawić ogólną kondycję zdrowia, a następnie przystąpić do eliminacji pasożyta.

Zdrowy szczeniak lub wykazujący niewielkie zmiany chorobowe powinien być odrobaczany co dwa tygodnie, aż do momentu odstawienia od suki. Następnie należy kontynuować odrobaczanie po kolejnych dwóch tygodniach.

Po wykonaniu szczepień ochronnych należy odrobaczać szczeniaka co cztery tygodnie, aż do ukończenia przez psa 6 miesiąca życia.

Dorosły pies powinien być odrobaczony przynajmniej 4 razy w roku.

Jaki jest koszt odrobaczania szczeniaka?

Koszt odrobaczenia zależy od wybranego preparatu oraz wagi psa. Większość leków dawkowana jest na kilogram masy ciała pacjenta. Średnio koszt jednorazowego odrobaczania szczeniaka to wydatek rzędu 15 do 25 zł w zależności powyższych kryteriów.

Lepiej zabezpieczać nić leczyć

Opiekun psiaka, który decyduje się na przyjęcie do domu nowego członka rodziny, a zwłaszcza psiego dziecka, musi sobie zdawać sprawę, że kwestia szczepień i cyklu odrobaczania jest niezbędnym wydatkiem, by podopieczny był zdrowy i rozwijał się prawidłowo.

Pamiętaj!

Zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć!