Higiena jamy ustnej u psa i kota

czytania opublikowano

Zdjęcie przedstawiające psa przy czyszczeniu zębów

Przyzwyczajanie czworonoga do higieny jamy ustnej powinno się zacząć od pierwszych dni w domu docelowym. Może to być wspólny rytuał, który pomoże w budowaniu wzajemnych relacji. W niniejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej psa i kota.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca obrys psa

Dorosły pies posiada 42 zęby - 20 w szczęce i 22 w żuchwie. Wymiana zębów u szczeniąt na stałe odbywa się najczęściej między 3-4 a 8 miesiącem życia. Koty z kolei mają 30 zębów stałych. Rodzą się bez zębów, które zaczynają się pojawiać w wieku 2 tygodni. U kotów proces wymiany zębów na stałe zaczyna się w 4 miesiącu życia.  

Wymiana zębów u psa

Dorosły pies posiada 42 zęby - 20 w szczęce i 22 w żuchwie. Pojedynczy ząb psa składa się z zewnętrznej części o nazwie korona i umiejscowionego w zębodole korzenia. Wymiana zębów u szczeniąt na stałe odbywa się najczęściej między 3-4 a 8 miesiącem życia. Najpierw pojawiają się siekacze, następnie zęby przedtrzonowe i trzonowe. Może to być trudny czas dla malucha na czterech łapach. W niektórych wypadkach występuje dyskomfort, zmiany nastroju czy zwiększona chęć do gryzienia przedmiotów, pocierania głową o podłogę z uwagi na towarzyszący temu procesowi ból i świąd.

Wymiana zębów u kota

Koty mają 30 zębów stałych. Rodzą się bez zębów, które zaczynają się pojawiać w wieku 2 tygodni. Proces wymiany zębów na stałe zaczyna się w 4 miesiącu życia. Zęby kota są przystosowane do polowania - chwytania ofiary i gryzienia mięsa. Kocie siekacze często wykorzystywane są przez zwierzaka do zabiegów pielęgnacyjnych takich jaku zsuwanie fragmentów pazurów czy drapanie swojej sierści.

Kamień nazębny u psa i kota – skutki, sposoby usuwania

Pies i kot powinny mieć codziennie czyszczone zęby, w przeciwnym wypadku dochodzi do osadzania się płytki nazębnej, a następnie kamienia nazębnego. Częściej na problemy z kamieniem nazębnym cierpią psy małych ras. Kamień nazębny jest groźny dla całego organizmu naszego pupila. Patogeny, które w nim występują, krążą po całym organizmie i są szczególnie groźne dla serca, nerek, wątroby, płuc, stawów. Jeśli nie usuniemy kamienia nazębnego, może powstać zapalenie dziąseł i paradontoza. Usunięcie kamienia nazębnego odbywa się u lekarza weterynarii poprzez wykonanie zabiegu sanacji jamy ustnej. Jest to zabieg w znieczuleniu ogólnym, dlatego wcześniej należy sprawdzić, czy zwierzę jest zdrowe. Pomogą w tym badania laboratoryjne krwi i echo serca. 

Uwaga!

Jeśli nie chcemy, aby zabieg sanacji jamy ustnej poszedł na marne, ważne jest, aby bezpośrednio po zabiegu codziennie dbać o stan jamy ustnej zarówno psa, jak i kota. Oznacza to mycie zębów dedykowanymi do tego preparatami przeznaczonymi dla zwierząt. Da się to zrobić za pomocą gazika lub innego przeznaczonego do tego przedmiotu. Może to być nakładka na palec, szczoteczka do zębów dedykowana psom, czy nawet szczoteczka do zębów dla dzieci. Podczas czyszczenia zębów psa i kota, ze względów higienicznych, opiekun powinien mieć założone jednorazowe rękawiczki.

Problem z kamieniem nazębnym w takim samym stopniu dotyczy kotów. U tego gatunku występuje natomiast częściej plazmocytarne zapalenie dziąseł. To choroba o tle autoimmunologicznym, która polega na nadmiernej reakcji organizmu na bakterie występujące w jamie ustnej kota. Mogą na nią cierpieć nawet młode koty. W przypadku zapobiegania temu schorzeniu kluczowa jest higiena jamy ustnej

Problemy jamy ustnej psów i kotów – pierwsze objawy 

Jeśli opiekun nie monitoruje codziennie stanu zębów swojego czworonoga, zwykle pierwszym sygnałem problemów w jamie ustnej jest przykry zapach z pyska. Należy jednak pamiętać, że ten objaw może również towarzyszyć innym schorzeniom takim jak przewlekła niewydolność nerek czy choroby układu pokarmowego. Co więcej, z uwagi na fakt, że problemom w jamie ustnej towarzyszy często ból, możemy zaobserwować apatięniechęć do ruchu czy zabaw, mniejszy apetyt połączony z dłuższym czasem spędzanym przy misce, z uwagi na problemy z przeżuwaniem.

Jak zapobiegać chorobom zębów u psa i kota?

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom przyzębia, najskuteczniejszą metodą jest codzienna higiena jamy ustnej i podawanie specjalnych gryzaków, przeznaczonych dla zwierząt towarzyszących. Może również pomóc podawanie wyłącznie suchej karmy, z uwagi na konieczność gryzienia. Taka praktyka ma jednak również drugą stronę medalu szczególnie dla psów i kotów starszych, ponieważ karma mokra daje większą gwarancję dostarczenia wystarczającej ilości wody potrzebnej do prawidłowej pracy wielu narządów, w szczególności nerek. Jeśli karmimy zwierzęta wyłącznie karmą suchą, pilnujmy, by pobierały odpowiednią ilość wody w ciągu doby

Jak dbać o zęby psa i kota?

Dbanie o zęby psa i kota zaczyna się od pierwszych dni w domu. Zaczynamy od rodzinnego oglądania zębów, nie szczędząc przy okazji pochwał i zachwytów. Już na pierwszej wizycie u lekarza weterynarii na przykład przy okazji szczepień ochronnych, prosimy o dokładnie obejrzenie uzębienia. Należy pamiętać, że małe rasy mogą mieć skłonność do pozostawania przetrwałych zębów mlecznych, które czasem należy usuwać chirurgicznie. Oglądanie zębów powinno odbywać się ze szczególną uważnością i delikatnością, mając na uwadze, żeby nie zniechęcić zwierzęcia. Codzienne czyszczenie zębów szczoteczką rozpoczynamy tak na serio po wymianie zębów na stałe, natomiast wcześniej codziennie oglądamy jamę ustną szczeniaka i kociaka i możemy przecierać zęby płynem czy żelem do tego przeznaczonym, a nawet wodą. Możemy też zaznajamiać zwierzę ze szczoteczką. Chodzi tutaj o wyrobienie nawyku na całe życie. Przy wymianie zębów u szczeniąt i kociąt zajmujemy się nimi ze szczególną delikatnością, gdyż w tym okresie dziąsła mogą wykazywać bolesność i krwawić.

Jak przyzwyczaić psa i kota do czyszczenia zębów?

Choroby zębów i przyzębia w różnych okresach życia mogą dotyczyć wszystkich czworonogów i są powszechne. Przyzwyczajanie do codziennej pielęgnacji powinno odbywać się w kilku etapach. Na początku przyzwyczajamy czworonoga do dotykania pyska i okolic, ale wyłącznie w sytuacjach, kiedy nasz pies czy kot jest spokojny i zrelaksowany. Przerywamy, jeśli wywołuje to u niego dyskomfort, potem powracamy do tej czynności, posługując się też dobrym słowem i smakołykami. W następnym etapie do dotykania pyska dokładamy podnoszenie fafli i oglądanie zębów. Przed zastosowaniem szczoteczki, gazika czy innego produktu, pozwalamy zwierzęciu go poznać, powąchać zachęcając słownie. Podczas mycia zębów na szczoteczkę nakładamy specjalną pastę. Specjalne pasty są strawne i mogą być dobrane w ulubionym smaku.

Ważne!

Codzienna pielęgnacja zębów u psa i kota jest możliwa. Jeśli nasz pupil nas kocha i ma do nas pełne zaufanie, ten codzienny rytuał może być łatwiejszy dla obu stron, a nawet sprawiać radość. Należy regularnie, minimum dwa razy w roku, udać się na kontrolę uzębienia psa i kota do lekarza weterynarii.