Grzybica u psa – przyczyny i objawy dermatofitozy

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa

Czy Twój pies drapie się częściej niż zwykle? Czy na skórze pojawiły mu się owalne, plackowate wyłysienia? A może potrząsa bez powodu głową, ociera nią o wystające krawędzie mebli lub ostre krzaki? Zwróć uwagę na podobne zachowanie u zwierzaka, bo wymienione przez nas symptomy mogą wskazywać na grzybicę u psa.

Grzybica u psów

Grzybica u psów to schorzenie dermatologiczne. Powodów powszechności choroby jest kilka:

Bezobjawowym nosicielem w domu może być kot o długiej sierści. Nie będzie wykazywał żadnych oznak toczącej się choroby, a jednocześnie może stać się przyczyną zarażenia dermatofitozą psa lub człowieka.

Za choroby o podłożu grzybiczym u zwierząt odpowiedzialne są grzyby rodzaju:

U zwierząt towarzyszących: psów i kotów najczęściej dochodzi do zarażenia Microsporum canis i Trichophyton spp.

Dermatofitoza u zwierząt dorosłych o prawidłowej odporności jest chorobą samoograniczająca się, czyli taką, której zmiany chorobowe ulegają samoistnemu wyleczeniu, jeśli tylko stan zdrowia czworonoga się w międzyczasie nie pogorszy

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że zarodniki grzybów mogą być dosłownie wszędzie? Nosicielami patogenów mogą być pchły, wszy, muchy czy wszoły. Nawet kurz zalegający na podłodze może wspomagać przenoszenie się zarodników grzybów.

Grzybica – grupy ryzyka

Do grupy ryzyka w przypadku grzybic zaliczyć należy bardzo młode zwierzęta, osobniki zmagające się z innymi infekcjami, zwierzęta starsze, poddawane silnemu stresowi, żyjące w dużych skupiskach lub przebywające długo z chorymi na dermatofitozę zwierzętami.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że człowiek może zarazić grzybicą swojego czworonoga? Jeśli zmagamy się z grzybicą stóp czy paznokci, a zwierzak śpi z nami w łóżku, może zachorować i wykazywać objawy kliniczne grzybicy!

Pozostałe czynniki sprzyjające zakażeniu grzybicą

Objawy grzybicy u psa

Symptomy grzybicy u psa mogą przypominać inne schorzenia dermatologiczne lub infekcje skórne, a nawet inwazję pasożytów zewnętrznych.

Do charakterystycznych objawów dermatofitozy u psa należą:

W jaki sposób dochodzi do zakażenia grzybicą u psa?

Do zarażenia zarodnikami grzybów dochodzi najczęściej wskutek kontaktu:


Pamiętaj!

Należy pamiętać, że każda infekcja i zmiana chorobowa ma negatywny wpływ na komfort życia psa. Świąd i nadkażenia wtórne, jakie się wdają, gdy pies się drapie, zamykają błędne koło infekcji i potęgują uczucie dyskomfortu zwierzęcia. W takiej sytuacji niezwykle trudno opiekunowi przywrócić dobry stan zdrowia podopiecznego. Pamiętaj, reaguj natychmiast, gdy zauważysz odstępstwa w zachowaniu psa.

Grzybica uszu u psa

Psie ucho z racji swej budowy i warunków, jakie w nim panują (ciepło, wilgotno i ciemno), jest idealnym wręcz miejscem dla rozwoju grzybicy. Ucho psa ma kształt litery "L", co sprzyja odkładaniu się woszczyny oraz namnażaniu drobnoustrojów. A jeśli dodatkowo pies ma uszy opadające, a nie naturalnie stojące, to rozwojowi grzybów nic już nie stoi na przeszkodzie.

Pamiętaj, nieleczona infekcja ucha u psa może grozić uszkodzeniem słuchu!

Oznaki grzybicy uszu u psa:

Pamiętaj!

Nie podejmuj się leczenia uszu psa na własną rękę! Wyleczenie grzybicy u psa domowymi sposobami z pewnością nie zadziała, a co gorsze, może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. W przypadku infekcji grzybiczych konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Specjalista powinien postawić diagnozę w oparciu o badanie psa i przepisać stosowną kurację.