Duszności u psa – czy to może być kaszel kenelowy?
czytania opublikowano
Czy Twój pies stał się ospały? A może dodatkowo stracił apetyt, ma wysoką gorączkę i surowiczy lub ropno-surowiczy katar? A może do poprzednich objawów dołączyły u Twojego psa duszności oraz napadowy, głęboki kaszel prowadzący nawet do dławienia się i wymiotów? Nie czekaj! Koniecznie udaj się jak najszybciej do kliniki weterynaryjnej w celu zbadania podopiecznego. Powyższe oznaki u psa mogą bowiem oznaczać kaszel kenelowy.
Spis treści:
- Co to jest kaszel kenelowy?
- Objawy kaszlu kenelowego
- Drogi zarażenia
- Kaszel kenelowy – zagrożenia
- Rozpoznanie choroby
- Leczenie kaszlu kenelowego u psa
- Profilaktyka
Co to jest kaszel kenelowy?
Kaszel kenelowy, parainfluenza czy kaszel psiarniowy to nazwy na poważną, zakaźną chorobę o charakterze polietiologicznym - CIRDC (ang. Canine Infectious Respiratory Disease Complex).
CIRDC to zakaźna choroba układu oddechowego u psów, groźna infekcja, w wywołaniu której bierze udział wiele czynników (bakterie, wirusy oraz zmienne środowiskowe).
Najczęstszą przyczyną CIRDC są bakterie (Bordetella bronchiseptica), wirusy (Adenowirus typu 2, Parainfluenza typu2) powodujące uszkodzenie nabłonka oddechowego i prowadzące do dalszych stanów zapalnych i powikłań.
Objawy kaszlu kenelowego h2
Najbardziej charakterystycznym objawem towarzyszącym infekcji jest silny, napadowy, urywany kaszel prowadzący do dławienia się, duszności i wymiotów. Kaszel nasila się po wysiłku fizycznym, towarzyszy silnym emocjom psa oraz mocnemu naciskowi obroży na szyję.
Dodatkowymi symptomami może być surowiczy lub ropno-surowiczy katar, wydzielina z oczu, biegunka.
Drogi zarażenia
Kaszel kenelowy jest chorobą silnie zaraźliwą. Infekcja jest wprawdzie powszechnie kojarzona z dużymi skupiskami psów (schroniska, hotele, hodowle, przytuliska), lecz w rzeczywistości może się nią zarazić każde zwierzę na codziennym spacerze.
Drobnoustroje wywołujące kaszel kenelowy znajdują się w wydzielinach chorego zwierzęcia i przenoszą się na kolejnego osobnika drogą kropelkową. Wystarczy zatem krótki kontakt „nos-nos”, zabawa w parku, wypicie wody ze wspólnej miski, by zarazić następnego psa. Co więcej, my opiekunowie również możemy stanowić źródło transmisji patogenów, jeśli przyniesiemy zarazki do domu na butach czy ubraniu.
Kaszel kenelowy – zagrożenia
Kaszlem kenelowym zagrożone są psy w każdym wieku, lecz przebieg choroby determinowany jest ogólnym stanem zdrowia zwierzęcia, warunkami, w jakich pies żyje oraz rodzajem patogenu, który wywołuje infekcję.
Lżejszy przebieg choroby przypomina zwykłe przeziębienie i zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej, lecz nieleczony, ciężki przebieg infekcji może doprowadzić zwierzę do śmierci.
Rozpoznanie choroby
Diagnozę stawia lekarz weterynarii na podstawie badania lekarskiego, obserwacji objawów oraz wywiadu z opiekunem psa.
Współpraca z opiekunem ma istotne znaczenie dla powodzenia rozpoznania choroby i sukcesu terapeutycznego. Jeśli w domu psa symptomy powtarzają się też u innych zwierząt, to z dużą dozą prawdopodobieństwa wszystkie zwierzaki chorują na kaszel kenelowy.
Leczenie kaszlu kenelowego u
psa
Leczenie infekcji zależne jest od przebiegu choroby i symptomów. Nie ma leków zwalczających wirusy wywołujące kaszel kenelowy, natomiast do walki z bakteriami stosuje się antybiotykoterapię, leki działające wspomagająco, rozszerzające oskrzela, przeciwzapalne, hamujące odruch kaszlu.
Chorym zwierzętom zaleca się odpoczynek w spokojnym, ciepłym miejscu, brak bodźców wywołujących ekscytację, mało ruchu oraz izolację od innych psów.
Profilaktyka
Szczepienie psów przeciw czynnikom wywołującym CIRDC pomaga w skutecznym zapobieganiu rozwojowi choroby u psów. Warto o tym pamiętać, gdyż przed pobytem psa w hotelu dla zwierząt lub uczestnictwem w wystawie czy konkursie warunek szczepienia przeciw kaszlowi kenelowemu może być obligatoryjny.