Drapanie się czy świąd u psa? Jak rozróżnić świąd u psa od drapania?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca drapiącego się psa

Twój pies się drapie? Nie ma w tym nic niepokojącego. Wszak nam, ludziom też zdarza się podrapać. Drapią się psy, koty i wszelkie zwierzęta zdolne odczuwać dotyk. Kiedy jednak sporadyczne drapanie się psa przechodzi w świąd, sprawa zaczyna się komplikować. Jak odróżnić drapanie się od świądu? Jakie mogą być przyczyny świądu? Zapraszamy do lektury materiału, w którym przybliżymy problematykę świądu u psa.

W jaki sposób odróżnić drapanie się psa od świądu?

Pies cierpiący z powodu świąd manifestuje swoją kondycję w charakterystyczny sposób. Oto kilka symptomów świądu u psa:

Przyczyny świądu u psa

Pamiętaj!

Nie zawsze od razu można rozpoznać przyczynę świądu u psa. Powodem chorobliwego drapania się psa może być szeroki wachlarz przyczyn. Celną diagnozę świądu u psa może postawić lekarz weterynarii na podstawie rzetelnego wywiadu z opiekunem zwierzęcia oraz prawidłowo wykonanej diagnostyki.

Przyczyn świądu u psa można doszukiwać się z poniższych powodów:

Rozpoznanie przyczyn świądu

Diagnostyka przyczyn świądu u psa nie jest łatwym zadaniem dla lekarza weterynarii. Specjaliści jednak dysponują dużą wiedzą oraz wieloma narzędziami diagnostycznymi służącymi do postawienia celnej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia.

W diagnostyce świądu u psa szczególnie ważny jest udział opiekuna zwierzaka. Opiekun, dzięki swoim obserwacjom i znajomości szczegółów z życia psa jest bezcennym źródłem wiedzy dla lekarza. Na każdym etapie diagnozowania opiekun powinien ściśle współpracować z lekarzem, gdyż od tego zależy sukces i zdrowie czworonoga.

Opiekun przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym powinien odpowiedzieć sobie na pytania:

Leczenie świądu u psa

Sposób leczenia świądu u psa zależy od ustalenia przyczyn tej dolegliwości. Inaczej bowiem leczy się świąd, gdy przyczyną jest inwazja robaków, a inaczej, gdy pies reaguje alergicznie na jeden ze składników karmy lub ma atopowe zapalenie skóry.

W procesie identyfikowania przyczyn świądu lekarz weterynarii może sięgać po następujące badania i konsultacje: