Drapanie się czy świąd u psa? Jak rozróżnić świąd u psa od drapania?
czytania opublikowano
Twój pies się drapie? Nie ma w tym nic niepokojącego. Wszak nam, ludziom też zdarza się podrapać. Drapią się psy, koty i wszelkie zwierzęta zdolne odczuwać dotyk. Kiedy jednak sporadyczne drapanie się psa przechodzi w świąd, sprawa zaczyna się komplikować. Jak odróżnić drapanie się od świądu? Jakie mogą być przyczyny świądu? Zapraszamy do lektury materiału, w którym przybliżymy problematykę świądu u psa.
W jaki sposób odróżnić
drapanie się psa od świądu?
Pies cierpiący z powodu świąd manifestuje swoją kondycję w charakterystyczny sposób. Oto kilka symptomów świądu u psa:
- Kompulsywne drapanie się zwierzęcia, któremu towarzyszy nerwowość, skomlenie, niepokój i wyraźny spadek nastroju psychicznego
- Ocieranie się o meble, ostre gałęzie krzaków, krawędzie, byle tylko przynieść sobie ulgę w uporczywym świądzie
- Niechęć do zabawy, jedzenia, spacerów
- Zmiany skórne w miejscu świądu: strupy, rany, krosy, zaczerwienienia, miejscowe wyłysienia
- Zakażenia wtórne – bakteryjne, grzybicze, wirusowe dodatkowo komplikują sytuację zdrowotną i wzmagają uczucie świądu u psa. W takim przypadku oprócz szukania przyczyn pierwotnych świądu należy włączyć dodatkowe leczenie nadkażeń wtórnych, co utrudnia i przedłuża proces zdrowienia
- Charakterystyczne ruchy głową – pochylanie, potrząsanie, przechylanie głowy i drapanie się nią o wystające, ostre przedmioty
- Wydzielina z uszu psa
Przyczyny świądu u psa
Pamiętaj!
Nie zawsze od razu można rozpoznać przyczynę świądu u psa. Powodem chorobliwego drapania się psa może być szeroki wachlarz przyczyn. Celną diagnozę świądu u psa może postawić lekarz weterynarii na podstawie rzetelnego wywiadu z opiekunem zwierzęcia oraz prawidłowo wykonanej diagnostyki.
Przyczyn świądu u psa można doszukiwać się z poniższych powodów:
- Inwazja pasożytów zewnętrznych – ektopasożyty, takie jak pchły, wszy, wszoły żywią się krwią swoich gospodarzy. Podczas żerowania przebijają się przez skórę zwierzęcia wywołując silne swędzenie. Świerzbowce, mimo iż nie są hematofagami, nie żywią się krwią swych żywicieli, to podczas drążenia tuneli podskórnych również wywołują bolesny i dokuczliwy świąd.
- Ukąszenia owadów – komary, meszki, muchy lub osy mogą ukąsić psa. W wielu przypadkach ukąszenie takie nie wywoła większej reakcji u zwierzęcia, lecz czasami na skórze ukąszonego psa pojawia się swędzący wykwit skórny. Jeśli pies liże ukąszone miejsce i natarczywie drapie się, należy udać się po pomoc do gabinetu weterynaryjnego, gdyż mogła wystąpić na skórze psa reakcja alergiczna na jad owada.
- Alergia – to najobszerniejszy zbiór potencjalnych przyczyn świądu u psa, a przy tym najtrudniejszy do szybkiego zdiagnozowania. Czynnikiem alergizującym u psa może być każdy praktycznie składnik karmy barwnik, białko, konserwant, substancja zapobiegająca zbrylaniu się pokarmu itp.), rośliny ogrodowe i leśne, pyłki traw, krzewów i drzew, chemia gospodarcza i preparaty ochrony roślin, pleśń, roztocza i wiele, wiele innych
- APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry) – to jedna z przyczyn świądu o podłożu alergicznym, zasługująca na odrębne potraktowanie z powodu powiązania z powszechnie występującym ektopasożytem u zwierząt, pchłą. Atopowe Pchle Zapalenie Skóry wywoływane jest przez silnie alergizujące białko ze śliny pcheł. Pies czuły na alergeny ze śliny pchły doznaje silnej reakcji uczuleniowej, której częstym symptomem jest świąd.
- Reakcja psychiczna na silny stres
- Zapalenia i infekcje o podłożu bakteryjnym,
grzybiczym lub wirusowym
Rozpoznanie przyczyn świądu
Diagnostyka przyczyn świądu u psa nie jest łatwym zadaniem dla lekarza weterynarii. Specjaliści jednak dysponują dużą wiedzą oraz wieloma narzędziami diagnostycznymi służącymi do postawienia celnej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia.
W diagnostyce świądu u psa szczególnie ważny jest udział opiekuna zwierzaka. Opiekun, dzięki swoim obserwacjom i znajomości szczegółów z życia psa jest bezcennym źródłem wiedzy dla lekarza. Na każdym etapie diagnozowania opiekun powinien ściśle współpracować z lekarzem, gdyż od tego zależy sukces i zdrowie czworonoga.
Opiekun przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym powinien odpowiedzieć sobie na pytania:
- czy występuje sezonowość świądu u psa?
- gdzie na ciele psa występują zmiany wywołujące świąd?
- czy inne zwierzęta w domu cierpią na podobne dolegliwości?
- jaki rodzaj karmy zjada pies?
- czy ostatnio karma była zmieniana?
- czy pies miał kontakt z chemią domową lub ogrodową?
Leczenie świądu u psa
Sposób leczenia świądu u psa zależy od ustalenia przyczyn tej dolegliwości. Inaczej bowiem leczy się świąd, gdy przyczyną jest inwazja robaków, a inaczej, gdy pies reaguje alergicznie na jeden ze składników karmy lub ma atopowe zapalenie skóry.
W procesie identyfikowania przyczyn świądu lekarz weterynarii może sięgać po następujące badania i konsultacje:
- dieta eliminacyjna – przy podejrzeniach związanych z alergią pokarmową
- konsultacja z psim behawiorystą - gdy problem może mieć podłoże stresowe
- badania laboratoryjne próbek
pobranych ze skóry psa
- badania cytologiczne
- alergiczne testy śródskórne
- alergiczne testy serologiczne
- badanie struktury włosa (trichogram)