Dobry środek na pchły dla psa
czytania opublikowano
Walka z pasożytującymi pchłami u psa nie jest łatwa. Musimy tutaj pamiętać nie tylko o pozbyciu się aktualnie trwającej inwazji, ale też o zapobiegnięciu jej w przyszłości. Poznaj te pasożyty bliżej – wystarczy, że przeczytasz ten krótki artykuł.
Pchła u psa – jak dochodzi do
inwazji?
Larwa po wykluciu z jaja przeobraża się w poczwarkę, która w niekorzystnych dla życia warunkach potrafi przetrwać nawet 50 dni. Przez to jej przyniesienie do domu przez człowieka jest całkiem proste. Poza tym kontakt naszego psa z innymi niezabezpieczonymi czworonogami również może doprowadzić do przeniesienia na zwierzaka. Poczwarka w obecności swojego żywiciela przechodzi w postać dorosłą.
Dorosła psia pchła zaczyna się odżywiać krwią. Już po 24 godzinach składa jaja. Przez swoje 100-dniowe życie jedna psia pchła może złożyć na zwierzęciu aż 30 – 50 jaj dziennie. Jaja najczęściej spadają na psie legowiska, kanapę czy dywan.
Objawy
inwazji pcheł u psa
Pierwsze, co rzuca się w oczy u psa będącego ofiarą pcheł, to świąd. Spowodowany jest on podrażnieniami na skórze, które wywołują ugryzienia pcheł. Dodatkowo nasz pupil może się intensywnie wygryzać i być mocno zaniepokojony. Na jego skórze mogą pojawić się rany i wyłysienia, będące skutkiem ugryzień i zadrapań.
Sama inwazja może przeobrazić się też w Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry czy silną alergię.
Skutki
zarażenia pchłami u psa
Intensywna inwazja pcheł może doprowadzić do powstania innych chorób, które dodatkowo pogarszają stan zdrowia naszego pupila. Wśród nich możemy wymienić:
Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS)
Ślina pcheł, które kąsają psa, może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej u zwierzęcia. Powoduje to jeszcze silniejszy świąd i powstawanie strupów (będących skutkiem drapania się przez czworonoga).
Tasiemczyca
Pchły mogą przenosić pomiędzy psami tasiemce Dipylidium caninum, które pasożytują w jelitach. Do najczęstszych objawów tasiemczycy u psa można zaliczyć częste biegunki, zahamowanie wzrostu czy wychudzenie.
Wraz z pchłami mogą one doprowadzić do poważnych niedoborów w psim organizmie.
Anemia
Pies zaatakowany przez pchły może też mieć anemię. Przewlekła utrata krwi spowodowana długotrwałą inwazją pasożytów doprowadza do niedoborów żelaza, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu krążeniowo-oddechowego.
Do najczęstszych objawów anemii możemy zaliczyć przewlekłe zmęczenie, częste omdlenia, zimne kończyny, przyspieszony oddech czy szybsze męczenie się podczas niewielkiego wysiłku.
Poza leczeniem chorób, będących skutkiem atakujących psa pasożytów, walczy się także z samymi pchłami.
Jakie
środki stosuje się na pchły u psa?
Po pozytywnej diagnozie, polegającej zwykle na wyczesaniu gęstym grzebieniem pchlich odchodów ze skóry zwierzęcia, lekarz weterynarii zleca używanie konkretnych środków przeciwpasożytniczych.
Na rynku dostępne są one w dwóch postaciach:
- kropli na skórę, tak zwanych spot on;
- tabletek do podania doustnego.
Dodatkowo opiekunowie mogą też dokładnie wykąpać psa w delikatnym szamponie dla zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że taki kąpanie nie jest zalecane przy zastosowanym wcześniej preparacie przeciwpasożytniczym na skórę. W przypadku inwazji pcheł leczeniem należy objąć wszystkie zwierzęta w gospodarstwie domowym, psy i koty. Pamiętajmy, że dla każdego z tych gatunków wybieramy inne, dostosowane do ich potrzeb leki.
Uważaj! Niektóre z preparatów dostępnych dla psów zawierają permetrynę, która jest silnie trująca dla kotów! Nawet w przypadku zastosowania środka na skórę może się to dla niego zakończyć śmiercią!
Niezbędne też będzie wypranie wszystkich legowisk, kocy, poduszek i innych materiałów, z którymi miał kontakt nasz pies oraz dokładne umycie i wysprzątanie całego domu. Wciąż mogą w nim przebywać jaja pcheł. Nie zapomnij także o samochodzie i innych miejscach.
Terapia przeciwpchelna nie będzie skuteczna, jeśli pasożyty dalej będą mogły zaatakować naszego czworonoga!
Zapobieganie
inwazji pcheł u psa
Po leczeniu nie możemy zapominać o profilaktycznym zabezpieczeniu psa przed niechcianą inwazją pasożytów zewnętrznych. Dostępnych jest wiele środków w różnych postaciach:
- krople spot on;
- tabletki doustne;
- obroże.
Inwazja pcheł u psa to nie lada problem, którego diagnoza jest stosunkowo łatwa, a leczenie szybkie i skuteczne. Opiekun po takiej walce zawsze powinien dodatkowo zabezpieczyć swojego psa, żeby nie dochodziło do ponownych ataków pasożytów zewnętrznych.