Dlaczego warto badać poziom glukozy zwierzęcia w domu?
czytania opublikowano
Na cukrzycę chorują nie tylko ludzie. Coraz częściej diagnozuje się ją u naszych zwierząt, psów i kotów. Wprawdzie nie istnieją jeszcze lekarstwa pozwalające ją wyeliminować, lecz medycyna weterynaryjna oferuje możliwość terapii oraz szeroki zakres narzędzi diagnostycznych umożliwiających czworonogowi chorującemu na cukrzycę wieść długie i szczęśliwe życie.
Cukrzyca insulinozależna - groźny
niedobór insuliny
Cukrzyca należy do grupy chorób endokrynologicznych. Organizm chorego zwierzęcia nie jest w stanie wytworzyć insuliny niezbędnej do przetwarzania glukozy (cukru) w energię potrzebną do życia.
Insulina to hormon odpowiedzialny za regulację stężenia glukozy we krwi, lecz nie tylko. Odgrywa również niezmiernie ważną rolę w metabolizmie białek i tłuszczów. Insulina wytwarzana jest przez trzustkę.
Dzięki insulinie glukoza z pokarmu transportowana jest do komórek organizmu. W wyniku działania tego hormonu komórki uzyskują energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania, przy jednoczesnym spadku poziomu cukru we krwi. W przypadku niedoboru insuliny proces ten jest zaburzony, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi a także niedoboru energii w tkankach. Stan taki w konsekwencji prowadzi do wielu patologii jak uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych, a także z powodu wytwarzania energii z alternatywnych źródeł, do powstania kwasicy ketonowej zagrażającej życiu.
Uwaga!
Nieleczona cukrzyca u psa czy kota prowadzi do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych czworonoga i może skończyć się śmiercią zwierzęcia!
Cukrzyca insulinoniezależna u kota
Przeważająca ilość przypadków zdiagnozowanej cukrzycy u kotów to tak zwana cukrzyca insulinoniezależna.
Charakteryzuje się ona wysokim stężeniem glukozy we krwi przy jednoczesnej zwiększonej oporności (braku wrażliwości komórek) organizmu na działanie insuliny.
Cukrzyca insulinoniezależna u kotów jest uwarunkowana genetycznie, lecz niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, otyłość i podeszły wiek sprzyjają rozwojowi choroby u zwierząt tego gatunku.
Przyczyny cukrzycy
Do potencjalnych przyczyn cukrzycy u psa i kota zalicza się:
- stany zapalne trzustki
- nowotwór trzustki
- obciążenia genetyczne
- błędy żywieniowe
- nadwaga
- niektóre lekarstwa
- starszy i podeszły wiek zwierzęcia
Symptomy cukrzycy u psa i kota
Do typowych objawów cukrzycy u psa zalicza się:
- częstsze i bardziej obfite wydalanie moczu
- nadmierne pragnienie (niezwiązane z wysiłkiem wysoka temperaturą zewnętrzna)
- zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie masy ciała
Symptomy
cukrzycy u kota:
- wzmożone i bardziej obfite oddawanie moczu (jednorazowo większe ilości i posikiwanie)
- oddawanie moczu poza kuwetą (niezwiązane z innymi problemami zdrowotnymi czy behawioralnymi)
- duże pragnienie
- zaparcia
- zwiększone łaknienie przy spadku masy ciała
Zaawansowane stadium cukrzycy u kota może objawiać się również pogorszeniem kondycji sierści, apatią, niechęcią do spożywania pokarmu, wymiotami.
Diagnostyka cukrzycy
Wyżej wymienione symptomy powinny zaniepokoić opiekuna/kę zwierzęcia i skłonić do szukania pomocy u lekarza weterynarii.
Specjalista,
na podstawie wywiadu z opiekunem/ką czworonoga przeprowadzi badanie i skieruje
zwierzę do dalszej diagnostyki.
Badanie krwi
Przy podejrzeniu cukrzycy u czworonoga, najważniejszym parametrem jest określenie poziomu stężenia glukozy we krwi oraz ocena wydolności innych narządów wewnętrznych, które mogły zostać upośledzone w przebiegu cukrzycy.
Uwaga!
Podwyższony poziom cukru u kota nie musi od razu wskazywać na cukrzycę! Stres wywołany np. samym pobieraniem krwi do analizy może wywołać u tego zwierzęcia zjawisko hiperglikemii postresowej. Pełny obraz stanu zdrowia kota powinien zawierać badanie moczu.
Badanie moczu
Przy
podejrzeniu cukrzycy u czworonoga specjalista bada, czy w moczu zwierzęcia nie
występuje glukoza oraz czy nie doszło do infekcji układu moczowego. Mocz
zawierający cukier jest bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.
Twój zwierzak ma cukrzycę. Co dalej?
Po pierwsze: nie zamartwiaj się. Pies lub kot ze zdiagnozowaną, leczoną i ustabilizowaną cukrzycą może żyć długo i szczęśliwie, a przecież o to chodzi.
Twoja rola jednak w tym procesie jest niezmiernie ważna.
Ścisła współpraca na linii lekarz - opiekun, czyli stosowanie się do zaleceń specjalisty, wprowadzenie określonej rutyny w życie czworonoga, podawanie leków, przestrzeganie odpowiedniej diety oraz kontrola stanu zdrowia pupila to najważniejsze, co możesz zrobić dla swojego chorego czworonoga.
Kontrola krwi i moczu
Najprawdopodobniej lekarz weterynarii poprosi Cię o systematyczne monitorowanie stężenia glukozy we krwi i lub moczu zwierzęcia. To ważny wskaźnik stanu zdrowia psa czy kota cukrzyka.
Glukometr weterynaryjny - cenne
narzędzie monitoringu zdrowia zwierzaka
Glukometr weterynaryjny (ważne, by był to przyrząd dedykowany specjalnie dla zwierząt!) to nieodzowne akcesorium w domu czworonożnego cukrzyka.
Codzienny pomiar poziomu cukru we krwi zwierzaka pozwala lekarzowi weterynarii:
- uzyskać najbardziej rzeczywiste wartości poziomu glukozy (pomiar dokonywany w warunkach domowych eliminuje czynnik stresu dla zwierzęcia, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku kotów i hiperglikemii postresowej)
- dokonać szczegółowej obserwacji zmian poziomu cukru w zależności od codziennej aktywności zwierzęcia (np. przed i po posiłkach, po zabawie)
- ocenić skuteczność przyjętego programu leczniczego, a w razie potrzeby - dokonać niezbędnych zmian