Czy po odrobaczaniu może pojawić się u kota biegunka? Częste przyczyny biegunki

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota oraz lekarstwo

Opieka nad kotem to nie tylko karmienie, czesanie, odrobaczanie, szczepienie i systematyczne sprzątanie kuwety. To również codzienna obserwacja zwyczajów podopiecznego, by w porę zauważyć odstępstwa od przyjętego przez kota rytuału. Jeśli kot przestaje jeść, nagle staje się apatyczny lub ma biegunkę, nasza uwaga powinna stać się wyostrzona. Biegunka u kota może pojawić się po odrobaczaniu, po zjedzeniu nieświeżego jedzenia lub być oznaką poważnej choroby. Co jeszcze może być powodem biegunki u kota?

Biegunka u kota, podobnie jak zaparcia czy wymioty mogą zwiastować drobne, przejściowe kłopoty układu pokarmowego, z którymi organizm zwierzaka sobie sam poradzi. Wszak nam, ludziom, też zdarzają się podobne dolegliwości. Nie wolno nam jednak lekceważyć przedłużającego się stanu zaburzenia zdrowia u kota, zwłaszcza, jeśli chodzi o biegunki, gdyż konsekwencje mogą doprowadzić kota do odwodnienia. Poza tym, rozwolnienie może zwiastować poważną chorobę u naszego podopiecznego.

Uwaga!

Biegunka u kota nie jest chorobą, lecz objawem zaburzenia w pracy układu pokarmowo-jelitowego. Szukamy zatem zatem przyczyn tego stanu rzeczy, by właściwie postawić diagnozę i przyjąć odpowiednie leczenie. Zatrzymanie biegunki u kota nie jest jednoznaczne z wyleczeniem go. Najczęściej ma za zadanie niedopuszczenie do pogorszenia stanu zdrowia kota.

Przyczyny biegunki u kota

Błędy dietetyczne – jedną z częstych przyczyn biegunek u kotów jest wciąż powszechnie panujący mit wśród opiekunów kotów, iż ich zwierzak powinien pić mleko lub jeść nieprzetworzone produkty mleczne. Dorosłe koty mają bardzo mocno ograniczoną umiejętność trawienia laktozy. Wraz z wiekiem bowiem, aktywność laktazy, enzymu pozwalającego trawić laktozę, zmniejsza się.

Uwaga!

Jeśli zauważyłeś/aś, że Twój kot reaguje biegunką na podane wcześniej mleko, nie podawaj mu go więcej

Rodzaje biegunki u kota

Obserwacja kota przy wystąpieniu biegunki

Podstawową kwestią przy stawianiu diagnozy przy biegunce u kota jest obserwacja zwierzęcia.

Jeśli biegunce u kota nie towarzyszą jednocześnie inne objawy, takie jak wymioty, gorączka, odmowa jedzenia czy picia oraz apatia, a kot nie sprawia wrażenia chorego i cierpiącego, prawdopodobną przyczyną rozwolnienia u kota może być chwilowa niestrawność lub przejedzenie.

Lecz jeśli stan zdrowia kota nie poprawi się po kilkunastu godzinach lub pogorszy, należy udać się na wizytę u lekarza weterynarii.

Pamiętaj!

Przedłużająca się biegunka u kota może być przyczyną wycieńczenia organizmu kota, co ma znaczenie przy późniejszym leczeniu.

Przygotowanie do wizyty w gabinecie weterynaryjnym

Przed postawieniem diagnozy i zaleceniem terapii, lekarz przeprowadza wywiad z opiekunem zwierzęcia oraz zleca niezbędne badania

Do częstych pytań lekarza weterynarii należą:


Uwaga!

Nie podejmuj samodzielnie prób leczenia biegunki u kota, zwłaszcza, jeśli trwa dłużej niż dobę i objawia się formą ostrą lub przewlekłą. Skontaktuj się z kliniką weterynaryjną i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.