Czkawka u psa – jak ją rozpoznać i co może oznaczać?

czytania opublikowano

ilustracja przedstawiająca leżącego psa na kanapie

Czkawka, czyli nagły i niekontrolowany skurcz przepony oraz mięśni międzyżebrowych zdarza się zarówno ludziom, jak i psom. Choć naukowcy spierają się co do pierwotnego znaczenia czkawki dla organizmu, to zakłada się, że miała służyć, jak i pozostałe odruchy, do ratowania osobnika z trudnych, zagrażających życiu sytuacji. W tym przypadku prawdopodobnie czkawka miała za zadanie przeciwdziałać zachłyśnięciu się wodą czy pożywieniem. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak rozpoznać czkawkę u psa oraz wymienimy symptomy chorób, które mogą opiekunom przypominać czkawkę u psa, a wcale nimi nie są. Zapraszamy!

Mechanizm odruchu czkawki

Czkawka jest odruchem wywoływanym i kontrolowanym przez jeden z ośrodków w mózgu. To silny, napadowy i niekontrolowany przez zwierzę lub człowieka skurcz mięśni międzyżebrowych oraz przepony podczas wdechu. W przypadku wystąpienia czkawki nie następuje pełna sekwencja oddechowa, a zostaje ona przerwana przez nagłe zamknięcie krtani w okolicy głośni. W wyniku czkawki powietrze nie płynie równomiernie do płuc, a ruch jego zostaje nagle urwany. Wynikiem czkawki u człowieka jest charakterystyczny odgłos oraz dość nieprzyjemne odczucie dla osoby, której czkawka się przytrafiła.

Kiedy występuje czkawka?

Przeważnie epizody czkawki zdarzają się z powodu próby przełknięcia jednorazowo zbyt dużego kęsa pożywienia lub za dużych haustów wody. Do przełyku dostaje się wtedy sporo powietrza, które w naturalny sposób próbuje wydostać się z powrotem. Przed pierwszym czknięciem przeważnie czuć wyraźnie trudność w połknięciu jedzenia czy picia.

Czkawka u psa – jak ją rozpoznać?

Wszyscy doskonale wiemy, jak przebiega u człowieka epizod czkawki. Jak jednak wygląda u psa?

Czkawka u psa to przeważnie krótkie, nagłe i częste wstrząsy klatki piersiowej połączone z dźwiękiem przypominającym stęknięcia.

Szczenięta, podobnie jak ludzkie noworodki mają żołądki o niewielkiej pojemności, a ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Z tego powodu często zdarza im się łapczywe połykanie pokarmu wraz z powietrzem. Efektem tego są epizody czkawki u maluchów.

Czkawka może męczyć szczeniaka przez kilka minut po jedzeniu, lecz potem samoczynnie zanika.

Starszym psom, podobnie jak ludziom również może przydarzyć się czkawka. I jak w przypadku maluchów, powinna minąć po niedługim czasie. Jeśli jednak czkawka trwa dłużej niż 30 minut, a epizody zdarzają się często, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Najczęstsze przyczyny czkawki u psa

Przypadki czkawki u szczeniąt wynikają najczęściej z niedojrzałości układu pokarmowego malucha i zbyt zachłannego pożywiania się szczeniaka.

Starsze psy cierpią na czkawkę z powodu:

Sporadyczne napady czkawki u młodego psa powinny samoczynnie ustąpić po upływie około roku, gdy jego układ pokarmowy dojrzewa.

Oprócz czynników wynikających bezpośrednio z procesu pożywiania się, czkawkę u psa może wywołać również:

Czkawka u psa – kiedy udać się do gabinetu weterynaryjnego?

Silne, nagłe, mimowolne skurcze klatki piersiowej u psa mogą być czkawką, lecz w połączeniu z innymi symptomami oraz jeśli trwają kilka godzin lub dni, powinny wzbudzić czujność opiekuna i skłonić go do szukania pomocy w gabinecie weterynaryjnym.

Co powinno zaniepokoić opiekuna podczas napadu czkawki?

Czkawka u psa może występować jako jeden z symptomów chorobowych.

Schorzenia, którym może towarzyszyć czkawka:

Metody diagnostyczne czkawki u psa