Cukrzyca u psa czy kota to nie wyrok!
czytania opublikowano
Martwisz się, że Twój pies lub kot otrzymał diagnozę: cukrzycy? Tak, to poważna choroba, lecz w żadnym przypadku nie oznacza wyroku skazującego na Twojego przyjaciela. Po prostu Wasze życie od teraz trochę się zmieni, a jeśli tylko będziesz przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii, Twój zwierzak ma szansę na długie i szczęśliwe życie. W poniższym materiale wyjaśnimy Ci, jak możesz pomóc swojemu czworonożnemu podopiecznemu, gdy zapadł na cukrzycę. Zapraszamy!
Czym jest cukrzyca?
Z pewnością lekarz weterynarii podczas wizyty z psem lub kotem dokładnie wytłumaczył Ci, na czym polega cukrzyca.
Podsumujmy zatem fakty:
Cukrzyca jest ogólnoustrojową chorobą o podłożu endokrynologicznym. To stan, gdy organizm nie potrafi we właściwy sposób metabolizować glukozy.
Glukoza pełni niezmiernie ważną rolę w organizmie. Zaopatruje komórki ciała w energię potrzebną mu do życia. Głównym źródłem glukozy są węglowodany.
Insulina jest hormonem wytwarzanym w trzustce. Insulina kontroluje metabolizm: m.in. pomaga glukozie przeniknąć do komórek oraz reguluje jej stężenie we krwi do właściwego poziomu.
Gdy trzustka psa lub kota produkuje za mało insuliny, nie wytwarza jej wcale lub gdy organizm nie reaguje na insulinę w sposób prawidłowy, następuje wzrost stężenia glukozy we krwi i powstaje zaburzenie przyswajania energii dla komórek ciała.
Cukrzyca - pogorszenie jakości życia,
ryzyko infekcji i przedwczesnej śmierci
Pies lub kot chory na cukrzycę cierpi na wzmożone pragnienie, a w związku ze zwiększoną ilością wypitej wody załatwia się dużo częściej (częstomocz). Kot cukrzyk może zacząć załatwiać się poza kuwetą.
Zwierzę zmagające się z cukrzycą ciągle jest głodne, a pomimo, iż otrzymuje zwiększone porcje jedzenia, chudnie. Sierść chorego zwierzęcia traci swój blask, staje się zmatowiona. Kot, zwykle starannie dbający o higienę i kondycję swego futra, przestaje o nie dbać.
Niepodjęcie leczenia cukrzycy u psa lub kota z czasem prowadzi do zaostrzenia przykrych objawów. W zaawansowanym stanie zwierzę staje się ospałe, występują wymioty i brak łaknienia.
Glukoza w moczu stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, co często staje się przyczyną bakteryjnych stanów zapalnych układu moczowego.
W nagłych stanach krytycznych cukrzycy u psa lub kota może dojść do śmierci.
Pies lub kot chory na cukrzycę
Na czym polega leczenie zwierzęcia chorego na cukrzycę?
Celem terapii jest utrzymywanie stabilnego poziomu glukozy we krwi. Ważnym celem postępowania jest przywrócenie zwierzęciu dobrostanu poprzez wyeliminowanie symptomów chorobowych (nadmierny głód i pragnienie, wielomocz), opanowanie infekcji towarzyszących (choroby przyzębia czy układu moczowego), jeśli do takich doszło oraz zapobieganie ostrym powikłaniom podczas prowadzonej terapii.
Leczenie psa lub kota z diagnozą „cukrzyca” prowadzone jest przeważnie wielokierunkowo. Do najważniejszych elementów terapii zwierząt chorych na cukrzycę należy: insulinoterapia, specjalistyczna dieta i bezwzględna kontrola masy ciała.
Niemniej ważne w terapii psa czy kota chorego na cukrzycę jest skrupulatne monitorowanie stężenia glukozy oraz ciał ketonowych w moczu i/lub krwi zwierzęcia oraz wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.
Cukrzyca u psa czy kota jest chorobą, z którą zwierzak będzie się zmagał całe życie. Wprawdzie u kota może wystąpić remisja cukrzycy, gdy trzustka pod wpływem podawanej insuliny odzyska swoje funkcje, lecz należy pamiętać, iż cofnięcie się choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia. Kot wciąż będzie wymagał utrzymywania diety i monitorowania stanu zdrowia w klinice weterynaryjnej.
Insulinoterapia
Dużą część czworonożnych pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę leczy się za pomocą insulinoterapii.
Początkowa dawka insuliny obliczana jest przez lekarza na podstawie masy ciała zwierzęcia, poziomu glukozy we krwi i indywidualnego zapotrzebowania czworonoga. Przez pierwsze kilka dni insulinoterapii lekarz będzie bacznie obserwował reakcję organizmu zwierzęcia na podawaną insulinę. Specjalista będzie potrzebował od Ciebie informacji o ilości wypitej wody na dobę przez psa lub kota i czy częstotliwość oddawania moczu się zmieniła.
Dane te oraz wyniki badania moczu (stężenie glukozy, ciał ketonowych) pozwolą mu na docelowe dobranie dawki insuliny dla Twojego zwierzaka.
Insulinę podaję się zwierzęciu o jednakowej porze, wraz z posiłkiem. Pamiętaj, rutyna ta powinna na dobre zagościć w Waszym domu.
Życie z czworonożnym cukrzykiem
Jednym z ważniejszych obowiązków opiekuna/ki psa czy kota chorego na cukrzycę jest systematyczne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i/lub moczu czworonoga.
Kontrola moczu
Monitorowanie moczu przez opiekuna/kę czworonoga w kierunku obecności glukozy i ciał ketonowych wykonuje się przy pomocy specjalistycznych pasków testowych. Najczęściej lekarz weterynarii zleca pobranie próbek moczu kilka razy w tygodniu. Opiekun/ka za pomocą pasków dokonuje badania, odczytuje wynik i zapisuje go, by podczas następnej kontroli, przedstawić lekarzowi prowadzącemu.
Domowa
kontrola stężenia glukozy we krwi
Bieżące sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest bardzo ważnym elementem monitorowania procesu leczenia cukrzycy u psa lub kota. Można wykonać je w warunkach domowych za pomocą wygodnego w użytku i precyzyjnego w odczytach glukometru weterynaryjnego lub pasków testowych (podobnych do tych, którymi bada się mocz).
Specjalistyczna dieta i codzienna
rutyna
Trudno przecenić rolę żywienia w procesie leczenia kota czy psa cukrzyka. Ważny jest tu nie tylko skład karmy (dedykowany zwierzętom chorym na cukrzycę) lecz również ilość i stała pora karmienia. Regulacja godzin snu, aktywności i karmienia ma wpływ na gospodarkę hormonalną zwierzęcia.
W klinikach weterynaryjnych lub w sklepach z żywnością dla zwierząt można nabyć karmę dla psów i kotów z cukrzycą.
Jeśli masz wątpliwości, lekarz weterynarii z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Twojego pupila.
Gdy kilogramów jest za dużo…
Pies
i kot, u których waga nie odbiega od prawidłowej, szybciej reagują na terapię.
W sytuacji jednak, gdy zwierzak jest otyły, może nastąpić zmniejszenie
wrażliwości na insulinę (insulinooporność) i konieczne będzie podawanie
większych dawek preparatu hormonalnego, by opanować chorobę.
Przywrócenie właściwej wagi u psa czy kota chorego na cukrzycę jest niezmiernie istotne dla powodzenia leczenia.
Zapytaj swojego lekarza weterynarii, by pomógł Ci opracować plan odchudzania Twojego pupila, jeśli ten tego wymaga.
Uwaga!
Zmiana intensywności aktywności fizycznej u psa czy kota chorego na cukrzycę powinna odbywać się w porozumieniu z lekarzem weterynarii. To bardzo ważne, gdyż niekontrolowane zwiększenie obciążenia fizycznego dla chorego zwierzęcia może skończyć się hipoglikemią (gwałtownym spadkiem poziomu glukozy w krwi).