Co otyłość u kota ma wspólnego z chorobą zwyrodnieniową stawów?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego kota na podłodze

Choroba zwyrodnieniowa stawów OA to poważny problem medyczny związany z układem ruchu kota, z którym boryka się z roku na rok, coraz więcej zwierząt. Jedną z głównych przyczyn tego schorzenia jest nadwaga i otyłość u kota. Jak wyglądają symptomy OA u kota? Jak przebiega proces chorobowy? W jaki sposób pomóc zwierzakowi w uniknięciu tej bolesnej choroby? Opiekunowie kotów! To ważne dla Was informacje!

Kot - perfekcyjny myśliwy

Jedną z charakterystycznych cech kota jest jego miękki, bezszelestny, pełen gracji ruch oraz niezwykła sprężystość w poruszaniu się. Kot żyjący na wolności zachowuje te atrybuty do końca swego życia (o ile, rzecz jasna nie dozna jakiegoś urazu), gdyż pozwala mu to na efektywne polowanie i unikanie niebezpieczeństwa.

Inaczej, niestety bywa z układem ruchu u kotów żyjących w naszych domach.

Badania wskazują, że już nawet 40% kotów, które trafiły do klinik weterynaryjnych manifestuje objawy kliniczne osteoarthritis. Czym jest osteoarthritis (OA) i z jakiego powodu ta bolesna dla zwierząt choroba dotyka coraz więcej czworonogów żyjących w naszych rodzinach?

Osteoarthritis - cicha, podstępna choroba układu ruchu

Według definicji, osteoarthritis (OA, choroba zwyrodnieniowa stawów) to nieuleczalne, postępujące, degeneracyjne schorzenie stawów wywołujące u zwierząt ogromny ból oraz trudności w poruszaniu się, co przekłada się ściśle na obniżenie jakości życia czworonogów.

Objawy choroby (wrócimy do nich w dalszej części materiału) opiekunowie często łączą z podeszłym wiekiem zwierzęcia lub obniżającym się temperamentem kota, związanym, według panujących opinii z upływającym czasem i starzeniem się czworonoga.

Niebezpieczne mity o Osteoarthritis

„- Starość - nie radość”, „- Mój kot się zestarzał, więc nie chce mu się już bawić i skakać”, „- Na starość każdy ma problemy z poruszaniem się” - oto kilka przykładów obiegowych przekonań, równie powszechnych, co fałszywych.

Co więcej, z powodu tych szkodliwych mitów kochający swe zwierzęta opiekunowie decydują się często na przedwczesną eutanazję swoich czworonożnych przyjaciół, głęboko wierząc, iż w ten sposób oszczędzają im cierpienia. Ból związany  z chorobą zwyrodnieniową stawów jest bardzo częstą przyczyną eutanazji.

Tak, choroba zwyrodnieniowa stawów jest faktycznie powiązana z upływającym czasem, gdyż proces degeneracyjny trwa często latami nim zmiany chorobowe w obrębie stawów zaczną utrudniać życie czworonogowi, lecz początków schorzenia należy szukać również w wieku młodzieńczym zwierząt. I nie tylko tam.

Posłużymy się przykładem: czy zaawansowana próchnica zębów, paradontoza lub konieczność ekstrakcji zębów zbyt chorych do leczenia to choroby dotykające częściej dzieci czy osoby w dojrzałym lub podeszłym wieku?

Oczywiście, osoby w starszym wieku. Czemu?

Wieloletnie zaniedbania w higienie jamy ustnej, długotrwałe błędy żywieniowe, brak profilaktyki, odpowiedniej opieki stomatologicznej i wiedzy mogą skutkować, iż po latach czy dekadach życia pacjenta stan zdrowia jego uzębienia będzie w opłakanym stanie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów również toczy się latami i wiele czynników może mieć na nią wpływ.

Na co, zatem powinni zwrócić szczególną uwagę opiekunowie kotów?

Symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów:

Gdzie szukać przyczyn osteoarthritis?

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów u kota zaliczyć należy:

Jednak na szczególne wyróżnienie wśród potencjalnych przyczyn OA u kota zasługuje nadwaga i otyłość u zwierzęcia.

Kot i jego żołądek bez dna

Częstym tematem memów i żartów internetowych jest przysłowiowy wręcz apetyt kota.

Przymilanie się, ósemki wokół nóg, sugestywne mrużenie oczu, tęskne miauczenie, prowadzenie opiekuna w stronę miski - opiekunowie kotów z pewnością świetnie znają ten widok.

Głównym powodem takiego zachowania kota jest specyficzna budowa przewodu pokarmowego czworonoga.

Pamiętaj, kot powinien jeść często, lecz w niewielkich ilościach.

Przekarmianie kota, pozostawianie mu dużych ilości karmy w misce, dokarmianie przekąskami bez umiaru, podawanie jedzenia nieprzeznaczonego dla tych zwierząt oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej skutkuje nadwagą i otyłością.

A to właśnie te dwie przyczyny stoją za wzrostem ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej u kota oraz wielu innych groźnych chórób, takich jak cukrzyca, nowotwory, problemy z krążeniem.

Opiekunowie kotów, choroba zwyrodnieniowa stawów to bolesne schorzenie dla czworonoga, mające druzgocące konsekwencje dla jego dobrostanu. Jeśli zauważyliście objawy podobne do tych, wymienionych przez nas w artykule, zwróćcie się o pomoc do lekarza weterynarii. Medycyna weterynaryjna oferuje obecnie nowoczesne rozwiązania pozwalające poprawić jakość życia czworonoga zmagającego się z OA.