Choroby odkleszczowe u psa – rodzaje, objawy, zagrożenia. Część II

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa po kocem

Kleszcze żerujące na krwi ssaków mogą być wektorami wielu niebezpiecznych chorób. Pajęczaki podczas pożywiania się zarażają swoich żywicieli chorobotwórczymi drobnoustrojami. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze w naszym regionie geograficznym należą: babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza i borelioza. Zapraszamy do drugiej części materiału o chorobach odkleszczowych u psów.

Anaplazmoza granulocytarna u psa

Anaplazmoza to choroba powodowana przez Anaplasma phagocytophilum. Bakterie utrzymują się przede wszystkim wewnątrz białych krwinek, granulocytów obojętnochłonnych. Chorobę przenoszą głównie kleszcze Ixodes ricinus. Po przekazaniu zarazka przez kleszcza rozpoczyna się okres inkubacji choroby, który w przypadku anaplazmozy wynosi 7 - 14 dni.

Początkowe objawy są bardzo niespecyficzne:

Niekiedy u pacjentów pojawia się kaszel, bladość, objawy pokarmowe (biegunka, wymioty) czy zaburzenia krzepnięcia i spontaniczne krwawienia.

Coraz częściej obserwujemy koinfekcje, czyli podwójne zarażenia u psich pacjentów, którzy jednocześnie zostają zainfekowanie pierwotniakiem Babesia canis i właśnie anaplazmą. Każda choroba wymaga innego postępowania leczniczego. Bądźmy więc czujni i kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nasz pies miał kontakt z kleszczem, a jego zdrowie zaczyna odbiegać od normy, niezwłocznie zgłośmy się do lekarza weterynarii w celu wykonania testów diagnostycznych na obecność chorób odkleszczowych i badań krwi.

Erlichioza u psa

Erlichioza u psów wywoływana jest przez riketsje Ehrlichia. Rozróżniamy trzy rodzaje erlichiozy u psów:

Erlichioza granulocytarna (CGE)

Erlichioza granulocytarna (CGE) przenoszona jest przez kleszcza pospolitego. Okres inkubacji choroby wynosi od czterech do jedenastu dni. Do objawów erlichiozy granulocytarnej należą:

 Aktywność pasożyta we krwi wywołuje u psa niedokrwistość, małopłytkowość i limfopenię.

Erlichioza monocytarna (CME)

Erlichioza monocytarna (CME) wywoływana jest przez riketsje E. canis i E. risticii, nazywana jest również tropikalną odmianą pancytopenii (zaburzenie morfologii krwi, stan niedoboru krwinek białych i czerwonych).

Wektorem CME jest kleszcz R. sanguineus, spotykany także w Polsce, a diagnozowany najczęściej u psów, które podróżowały ze swoimi opiekunami w południowe regiony Europy.

 Objawy erlichiozy monocytarnej:

Erlichioza monocytarna wywołuje u psów wzrost stężenia białka całkowitego w osoczu krwi (hiperglobulinemię), małopłytkowość (trombocytopenię), neutropenię, podwyższony stan limfocytów (limfocytozę) oraz anemię.

Erlichioza trombocytarna 

Erlichioza trombocytarna wywoływana jest u psów wskutek aktywności kleszcza R. sanguineus. Riketsje E. platys umiejscawiają się wewnątrz płytek krwi ofiary.

Objawy erlichiozy trombocytarnej:

Erlichioza trombocytarna prowadzi do anemii, małopłytkowości (trombocytopenii), zwiększenia poziomu monocytów we krwi (monocytozy), spadku hematokrytu i obniżenia stężenia albumin.

Borelioza u psa

Borelioza u psów wywoływana jest obecnością krętków Borrelia burgdorferi. Wektorem boreliozy u psów jest kleszcz pospolity I. ricinus, jak również I. persulcatus i I. hexagonus.

W Europie borelioza diagnozowana była u psów m. in. w Bułgarii, Austrii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Belgii. W Polsce choroba była stwierdzana praktycznie we wszystkich regionach kraju.

Okres inkubacji choroby jest stosunkowo długi, bo wynosi od dwóch do pięciu miesięcy. Najczęściej rozpoznawany objaw boreliozy, rumień wędrujący nie jest zauważalny na skórze psów z powodu gęstej okrywy włosowej i z powodu ciemniejszej niż ludzka pigmentacji skóry.

Psy manifestują zarażenie boreliozą oznakami bólu przy poruszaniu się. Ból stawów wywołuje kulawiznę, niechęć do ruchu, wychodzenia na spacer i codziennej aktywności. Opiekunowie zgłaszają się do gabinetu weterynaryjnego sądząc, że ich podopieczny uszkodził sobie łapę.

Cechą charakterystyczną boreliozy jest ból odczuwany przez psa w różnych miejscach. Jednego dnia czworonóg może kuleć na prawą przednią łapę, a następnego na lewą tylną.

Zwierzęta zarażone boreliozą nie wykazują też innych cech chorobowych, charakterystycznych dla ludzkiej odmiany choroby.

Objawy boreliozy u psów:

Borelioza u psów może prowadzić do deformacji stawów, zapalenia mięśnia sercowego i innych narządów.