Brak apetytu u szczeniaka – co może być przyczyną?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa przy misce z jedzeniem

Opieka nad szczeniakiem to nie tylko pasmo radości i zabawy, ale również czas wzmożonej troski i uwagi, jaką należy poświęcić psiemu maluchowi. Co robić, gdy szczeniak nie ma apetytu? Jakie mogą być przyczyny braku łaknienia u młodego psiaka? Prosimy o uwagę opiekunów szczeniąt! To materiał dla Was!

Organizm szczeniaka potrzebuje dużej dawki energii, niezbędnej mu do wzrostu i rozwoju w najwcześniejszym okresie życia. Jeśli tylko psi maluch jest zdrowy i szczęśliwy, powinien wykazywać wilczy wręcz apetyt. Co jednak, gdy szczeniak po przeprowadzce do nowego domu nie chce jeść?

Możliwe przyczyny braku apetytu u szczeniaka

Stres związany z separacją od stada i matki

Doświadczeni hodowcy psów zalecają, by szczenięta odstawiać od matki nie wcześniej niż po ukończeniu siódmego tygodnia życia. Zdarzają się również głosy, by okres ten przedłużyć do ośmiu, a nawet dwunastu tygodni. Pierwszy czas życia szczeniaka jest szczególny nie tylko z powodu karmienia malucha mlekiem matki, ale też z powodu socjalizacji, jaka ma miejsce w stadzie.

Zbyt wczesne odstawienie szczeniaka od matki może wywołać u niego silny lęk separacyjny, a to z kolei może przełożyć się na chwilowy brak apetytu u malucha po przeprowadzce do nowego domu.

Pamiętaj!

Pamiętaj, jeśli to tylko możliwe, pozwól pozostać szczeniakowi wraz z matką i rodzeństwem przynajmniej pierwsze osiem tygodni życia.

Pragniesz pomóc psiemu maluchowi w przełamaniu stresu po przeprowadzce? Zapewnij mu maksymalnie dużo spokoju, by mógł poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu.

Zmiana karmy

Dobrą praktyką, stosowaną przez renomowanych hodowców psów, jest wyposażenie psiego malucha przed przeprowadzką do nowego domu w najpotrzebniejsze akcesoria. Wyprawka najczęściej składa się z kocyka, pierwszej obroży i smyczy oraz karmy, którą szczeniak przyjmował, gdy mieszkał z matką.

Jeśli jednak nie możesz dowiedzieć się, co psiak jadł przed przeprowadzką, poproś lekarza weterynarii o pomoc w wyborze karmy dla szczeniaka.

Pamiętaj, szczenięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Istotny przy wyborze pierwszej karmy jest nie tylko wartościowy, zbilansowany skład, ale też konsystencja i wielkość kawałków pożywienia.

Robaki

Uważasz, że Twój szczeniak jest za młody, by mieć robaki? Bardzo się mylisz. Niektóre pasożyty wewnętrzne (np. glista) mogą przeniknąć do organizmu szczeniąt już na etapie życia płodowego. Jeśli suka przed kryciem była zainfekowana pasożytami, podczas ciąży z pewnością doszło do zarażenia miotu. Co więcej, do transmisji pasożytniczych drobnoustrojów mogło dojść również podczas karmienia szczeniąt mlekiem. Jak widzisz, istnieje wiele przesłanek wskazujących, że choroby pasożytnicze zagrażają psim maluchom od pierwszych chwil od poczęcia.

Dlatego lekarze weterynarii opracowali szczegółowy harmonogram odrobaczania skierowany właśnie do ochrony psich maluchów.

Pierwszą dawkę preparatu odrobaczającego podaje się szczeniętom od drugiego tygodnia życia. Czynność odrobaczania powtarza się co dwa tygodnie, aż do momentu odstawienia szczeniąt od mleka matki. Po kolejnych dwóch tygodniach należy kolejny raz odrobaczyć maluchy. Starsze szczenięta, które ukończyły sześć miesięcy, odrobacza się co miesiąc.

Suka karmiąca młode powinna być odrobaczana w tym samym czasie co jej dzieci.

Pamiętaj!

Pamiętaj, brak apetytu u szczeniaka może mieć związek z inwazją pasożytów wewnętrznych! Obecność robaków w organizmie młodego zwierzęcia może rzutować na jego dalszy rozwój. Zmasowana robaczyca może doprowadzić do zatrzymania procesu wzrostu, anemii, wycieńczenia, a nawet do śmierci psiaka!

Choroby

Brak apetytu u szczeniaka w połączeniu z innymi objawami chorobowymi, takimi jak: wymioty, biegunka, gorączka, apatia, problemy z poruszaniem się, kaszel, katar, wydzielina ropna z oczu – są wskazaniem do natychmiastowej kontroli weterynaryjnej!

Ząbkowanie

Tak, psie maluchy podczas wyrzynania zębów, podobnie jak ludzkie niemowlęta, mogą cierpieć i na pewien czas stracić zainteresowanie jedzeniem. Zwróć uwagę, czy na pewno chodzi o wymianę zębów. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza weterynarii, co może pomóc na brak apetytu przy ząbkowaniu.

Podsumowanie

Brak apetytu u szczeniaka może być spowodowany stresem związanym z przeprowadzką, czynnikami rozwojowymi lub być wynikiem procesów chorobowych toczących się w organizmie młodego psa. Uważna obserwacja psiego malucha jest niezwykle ważna na tym etapie życia psiego malucha. W przypadku wystąpienia braku łaknienia, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne symptomy, takie jak: brak chęci do picia, biegunka, wymioty, gorączka czy apatia, należy natychmiast udać się ze szczeniakiem do gabinetu weterynaryjnego w celu dalszej diagnostyki.