Pchły u szczeniaka

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca drapiącego się psa

Szczenięta też mogą być narażone na inwazję pcheł. Bez względu na to, czy mamy go z hodowli, czy ze schroniska — musimy zadbać o to, żeby był zabezpieczony przeciwko nim i innym pasożytom zewnętrznym. W tym artykule omówimy pokrótce zarażenie pchłami oraz sposoby na skuteczne zapobieganie inwazji pchlej.

Kiedy szczeniaki są narażone na atak pcheł?

Szczeniak może złapać pchły praktycznie wszędzie. Szczególnie podczas trwania tych cieplejszych miesięcy w roku — wtedy poczwarki są w stanie przetrwać bez żywiciela o wiele dłużej. W jaki jeszcze sposób szczeniaki mogą złapać pchły?

Skąd mam wiedzieć, że szczeniak ma pchły?

Rozpoznanie inwazji pcheł u szczeniaka jest proste i niezbyt skomplikowane. Do najczęstszych objawów, wskazujących na obecność tego pasożyta, zaliczamy:

Jeśli szczeniak jest narażony na inwazję pcheł może nabawić się także innych chorób. Są to między innymi alergiczne pchle zapalenie skóry, tasiemczyca czy wtórne zakażenia bakteryjne skóry (spowodowane uszkodzeniem skóry zwierzęcia).

Czy psie pchły zagrażają człowiekowi?

Pchły mogą przenosić się także na człowieka, a przez to, że są żywicielem pośrednim tasiemca psiego, to są także zagrożeniem dla nas. Tasiemczyca spowodowana przez Dipylidium caninum zagraża głównie dzieciom, jednak może zaatakować także dorosłego.

Do najczęstszych objawów tasiemczycy u ludzi należą ból brzucha, przewlekłe biegunki czy świąd okolicy odbytu. Jeśli zauważysz u siebie któryś z nich — koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem!

Środki do zapobiegania inwazji pcheł u szczeniaka

Środków, pozwalających na wytępienie pcheł u szczeniąt jest bardzo dużo. Polecamy jednak przed podaniem jakiegokolwiek preparatu skontaktować się z lekarzem weterynarii — dzięki temu unikniemy powikłań związanych z podaniem zbyt silnej dawki.

Tabletki

Na rynku dostępne są także tabletki doustne przeciwko pasożytom zewnętrznym. Najczęściej podawane są w postaci smacznych kawałków, które pies bez problemu zjada.

Przed podaniem jakichkolwiek tabletek nie tylko przestudiuj dokładnie ulotkę informacyjną, ale też odwiedź lekarza weterynarii. Leki można podać psom od konkretnej wagi i wieku.

Krople na skórę dla szczeniaka

Wśród opcji terapeutycznych spotykamy także preparaty typu spot-on. Wybór środka najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii.

Uwaga! Niektóre środki dla psów zawierają permetrynę, która podana kotom może spowodować nawet śmierć! Unikaj podawania środków dla psów kotom i na odwrót!

Obroża na pchły

Do dostępnych środków przeciwpchelnych zaliczamy także obroże. Pamiętaj, że żeby spełniały swoją rolę powinny być właściwie założone.

Inne środki przeciwpchelne

W ramach wspierania terapii lekami, można spróbować szczeniaka wykąpać w szamponie przeciwpchelnym. Trzeba jednak uważać, bo niektóre szczenięta mogą bać się kąpieli.

Warto też przyjrzeć się preparatom w formie sprayu. Świetnie sprawdzają się do odpchlenia legowisk, podłóg czy dywanów.

Pchły u szczeniąt łatwo wytępić, ale też przeoczyć. Wydłużająca się inwazja może znacznie wpływać na zdrowie i życie dorastającego szczeniaka, dlatego opiekun powinien regularnie go badać i obserwować, jak się zachowuje.