Anemia u psa – jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa na kocu

Anemia u ludzi to przypadłość spotykana najczęściej w trakcie ciąży, towarzysząca innym chorobom, czasem dotykająca osób starszych. Może mieć różne tło, także genetyczne. Na anemię chorują również zwierzęta domowe, w tym psy. Niedokrwistość to zaburzenie liczebności krwinek czerwonych objawiające się uczuciem chronicznego zmęczenia, apatii, duszności i słabszej wydolności fizycznej. W ostrej formie może chorego pozbawić przytomności. Nieleczona anemia może doprowadzić do zgonu. W jaki sposób anemia objawia się u psa? Jakie mogą być przyczyny niedokrwistości i jak ją leczyć? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdą Państwo w dalszej części materiału.

Anemia – co to jest niedokrwistość?

Anemia to stan patologii hematologicznej objawiający się zaburzeniem dotyczącym składu krwi. Najczęściej anemia wiąże się ze spadkiem liczby czerwonych krwinek, obniżeniem poziomu hemoglobiny (w porównaniu do normy) oraz z zaburzeniem możliwości transportowania tlenu do komórek.

Niedokrwistość to poważny stan chorobowy i ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niedostateczne dotlenienie narządów wewnętrznych może w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Przyczyny anemii u psa

Niedokrwistość u psa może wystąpić z wielu powodów, począwszy od błędów dietetycznych, przez poważne urazy, aż do ciężkich chorób nowotworowych włącznie.

Uwaga!

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo niebezpieczny pasożytniczy patogen pierwotniaczy wywołujący u psów śmiertelnie niebezpieczną chorobę, babeszjozę. Babeszjoza to groźna choroba odkleszczowa, w wyniku której następuje rozerwanie błony komórkowej erytrocytów. Niepodjęcie na czas interwencji lekarskiej kończy się dla psa śmiercią.

Jak rozpoznać anemię u psa?

Jedną z oznak anemii u psa jest bladość błon śluzowych. Kolor dziąseł u psa może wiele powiedzieć o kondycji zdrowotnej u zwierzaka. W dziąsłach znajduje się bowiem wiele naczyń krwionośnych i łatwo na ich podstawie określić stan przepływu krwi u psa.

Zdrowe dziąsła u psa powinny mieć kolor plastra szynki wieprzowej, gumy balonowej lub surowych krewetek. W ten potoczny sposób często lekarze weterynarii edukują opiekunów co do prawidłowego koloru dziąseł u psa.

Pod naciskiem palca kolor dziąseł powinien na chwilę zmienić kolor na jasnoróżowy lub biały, by po chwili wrócić do swojej pierwotnej barwy.

Oprócz charakterystycznego, różowego koloru, dziąsła powinny być błyszczące i wilgotne.

W stanach chorobowych dziąsła psa mogą przybrać blady lub żółty odcień.

Objawy anemii u psa

Do pozostałych symptomów niedokrwistości u psa należą:

Występowanie poszczególnych symptomów, jak i nasilenie objawów jest uzależnione od przyczyn oraz fazy (przewlekłej czy ostrej) anemii. Podczas przewlekłej niedokrwistości zwierzę może nie dawać wyraźnych oznak chorobowych. Opiekun może nie zwrócić początkowo uwagi na osłabienie psa przypisując brak ochoty do zabawy zmęczeniu czy niechęci do ruchu z powodu brzydkiej aury.

Badania diagnostyczne w przypadku podejrzenia anemii u psa

Leczenie anemii u psa

Leczenie niedokrwistości u psa zależne jest w dużej mierze od przyczyny wystąpienia stanu chorobowego oraz stopnia zaawansowania choroby.

Inaczej bowiem leczy się niedobory żelaza w diecie młodego psa, a inaczej walczy się ze zmasowaną inwazją pcheł czy tasiemca.