Zapalenie gardła u kota – objawy przeziębienia

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego kota pod kocem

Przeziębienie i infekcje sezonowe dotykają nie tylko ludzi. Chorują również koty. Katar, obniżenie nastroju, brak apetytu i zapalenie gardła to najczęstsze objawy przeziębienia u kotów. W dalszej części materiału podpowiemy, w jaki sposób rozpoznać pierwsze symptomy przeziębienia i jakie czynności przedsięwziąć, by pomóc czworonogowi. Zapraszamy!

Infekcje sezonowe, zapalenie gardła, a okres grzewczy – co je łączy?

Przeziębienia i infekcje najczęściej przytrafiają się ludziom i zwierzętom domowym w sezonie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym.

Jedną z częstych w tym okresie przyczyn infekcji jest ogrzewanie pomieszczeń kaloryferami. Fale ciepła wydobywające się z grzejników wysuszają powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, co powoduje również przesuszenie śluzówek nosa czy gardła oraz podrażnienia z tym związane. Zwierzęta mieszkające z opiekunami odczuwają, podobnie jak ludzie, obniżenie wilgotności powietrza i wynikające z tego problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Zapalenie gardła u kota – możliwe przyczyny

Suche powietrze w pomieszczeniach działa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie, lecz nie można zapominać o innych możliwych przyczynach infekcji: stresie, wahaniach temperatury oraz ekspozycji na deszcz czy zimny wiatr.

Za przeziębienia odpowiadają patogeny (wirusy i bakterie) uaktywniające się szczególnie w chwilach obniżonej odporności organizmu.

W jaki sposób rozpoznać zapalenie gardła u kota – objawy choroby

Kot wyjątkowo starannie ukrywa zły stan zdrowia. Odpowiada za to jego ewolucyjny mechanizm obronny każący mu schować się, zniknąć z otoczenia, gdy czuje się gorzej. Uważny opiekun kota, znający zwyczaje swego podopiecznego z pewnością jednak zauważy zmiany w zachowaniu czworonoga.

Jakie symptomy powinny zaniepokoić opiekuna?

Uwaga!

Wydzielina z oczu i wysięk z nosa u kota, potocznie zwany katarem może, ale nie musi oznaczać zwykłego przeziębienia, a poważną chorobę wirusową. „Koci katar” to niebezpieczne schorzenie atakujące głównie bardzo młode koty oraz osobniki narażone na ogromny stres. Za „koci katar” odpowiada wirus FHV-1 (herpeswirus typu 1) oraz FCI-1 (kaliciwirus). „Koci katar” jest silnie zaraźliwy i błyskawicznie się rozprzestrzenia wśród zwierząt żyjących w dużych skupiskach (hodowle, hotele, schroniska). Niepodjęcie na czas leczenia „kociego kataru” może doprowadzić kota do zapalenia płuc lub ślepoty.

Czy można pomóc kotu z zapaleniem gardła domowymi sposobami?

Uwaga!

Nie należy podawać kotu żadnych lekarstw przeznaczonych dla ludzi! Stężenie i dawki skierowane dla ludzkich pacjentów w żaden sposób nie odpowiadają porcjom przeznaczonym dla kotów. Ponadto koty w inny sposób metabolizują substancje niż ludzie. Lekarstwa dla ludzi mogą spowodować u kota zatrucie i śmierć!

Ponadto, nie posiadając odpowiedniej wiedzy medycznej, opiekun nie jest w stanie z pełną stanowczością stwierdzić po wyżej wymienionych objawach, czy kot jest przeziębiony, czy też cierpi na inną, może bardziej niebezpieczną chorobę.

Diagnozę w takim przypadku może postawić wyłącznie lekarz weterynarii po wykonaniu niezbędnych badań (np. osłuchowych), sprawdzeniu stanu pyska i gardła oraz po zmierzeniu temperatury.

Opiekun może jednak zapewnić choremu kotu warunki, w których zwierzę szybciej i łagodniej dojdzie do zdrowia.

W jaki sposób opiekun może pomóc choremu kotu?