Zaczerwieniony odbyt u psa – co może być przyczyną?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa i weterynarza

Zaczerwieniony odbyt u psa może być efektem przedłużających się biegunek, wiązać się z zaniedbaniami higienicznymi, zaczopowaniem gruczołów okołoodbytowych lub być konsekwencją inwazji pasożytów wewnętrznych. W dalszej części materiału wyjaśnimy dokładniej, jakie mogą być przyczyny zaczerwienionego odbytu u psa. Zapraszamy!

Opieka nad psem – miłość i obowiązek

Każdy kto decyduje się na adopcję lub zakup psa powinien sobie zdawać sprawę, że odpowiedzialna opieka nad czworonogiem ma dużo wspólnych cech z rodzicielstwem. Posiadanie psa wiąże się bowiem nie tylko z miłością i ogromną przyjemnością obcowania ze zwierzęciem, ale też z odpowiedzialnością i obowiązkami, w tym z opieką zdrowotną.

W przypadku problemów ze zdrowiem psa to opiekun najszybciej zauważa odstępstwa od normalnego zachowania zwierzęcia i dzięki temu może na czas zapewnić mu pomoc medyczną.

Jednym z symptomów pogarszającego się zdrowia czworonożnego podopiecznego jest właśnie zaczerwieniony odbyt u psa.

Zaczerwieniony odbyt u psa – potencjalne przyczyny

Do przyczyn zaczerwienionego odbytu u psa należą:

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły okołoodbytowe to niewielkie organy umieszczone po obydwu stronach wewnętrznej części odbytu. Gruczoły te wypełnione są płynną wydzieliną o nieprzyjemnym, ostrym zapachu. Podczas czynności wypróżniania się psa, kał napiera od wewnątrz na kanaliki gruczołów i w ten sposób wydzielina wraz z odchodami przedostaje się do otoczenia zewnętrznego.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że gruczoły okołoodbytowe występują zarówno u suk, jak i samców? Wydzielina gruczołów służy najprawdopodobniej do komunikacji między osobnikami, identyfikacji zapachowej i znaczenia swojego terytorium.

Wydzielina z zatok okołoodbytowych powinna samoistnie się usuwać z gruczołów podczas wypróżniania, lecz czasami proces ten ulega zakłóceniu. W efekcie powstaje stan zapalny gruczołów odpowiedzialnych za produkcję wydzieliny.

Objawy zapalenia zatok okołoodbytowych u psa:

Leczenie stanu zapalnego zatok okołoodbytowych najczęściej wymaga interwencji lekarza weterynarii.

Biegunki i zaparcia

Zarówno rozwolnienie, jak i zatwardzenie u psa wiązać się mogą z przykrym dla zwierzęcia podrażnieniami okolic odbytu.

W przypadku biegunki irytacji ulega naskórek wokół odbytu naruszony kwaśną treścią z przewodu pokarmowego. Podczas zaparcia może dojść do przepukliny związanej z wysiłkiem podczas wypróżniania się (lub prób wypróżniania). Pęknięcie skóry wokół odbytu szybko może doprowadzić do zainfekowania tych okolic bakteriami, a to z kolei prowadzi do zaostrzenia stanu zapalnego wokół odbytu.

Pamiętaj!

Pamiętaj, zarówno przedłużająca się biegunka (powyżej dwóch dni lub gdy pies odmawia picia wody), jak i zatwardzenie są wskazaniami do wizyty z psem u lekarza weterynarii.

Pasożyty wewnętrzne

Pełny cykl rozwojowy endopasożytów w organizmie psa najczęściej kończy się w okolicach jelita cienkiego, gdzie dorosłe formy robaka rozmnażają się i produkują ogromne ilości jaj. Jaja te wraz z odchodami chorego psa przedostają się do otoczenia zewnętrznego, gdzie oczekują na kolejną ofiarę, potencjalnego żywiciela.

Aktywność pasożytów jelitowych w przewodzie pokarmowym może wywołać stany zapalne i krwawienie z odbytu. Dodatkowo wydostające się wraz z odchodami człony tasiemca czy jaja glist podrażniają okolice odbytu psa.

Pamiętaj!

Pamiętaj, każdy pies powinien być systematycznie odrobaczany! Poproś swojego lekarza weterynarii o sporządzenie harmonogramu odrobaczania psa. W ten sposób pomożesz chronić zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela.

Zaczerwieniony odbyt u psa świadczy najczęściej o stanie zapalnym u zwierzęcia (wyjątkiem jest cieczka u samic psa) i powinien być skonsultowany ze specjalistą, by znaleźć faktyczną przyczynę podrażnienia.