York – częste choroby psów rasy yorkshire terrier

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa

Trudno spotkać na polskiej ulicy osobę, która już na pierwszy rzut oka nie rozpoznałaby yorka. Yorkshire terrier to jedna z ulubionych ras psów Polaków. Popularność ta stała się również dla przedstawicieli tej rasy (oraz opiekunów zwierząt) swoistym przekleństwem. Yorki z nielegalnych hodowli bardzo często zapadają na różne poważne choroby, a długość ich życia przeważnie nie jest długa. Na jakie choroby zapadają yorki? Zapraszamy do lektury!

York – kanapowiec z charakterem

Śliczny, filigranowy piesek o bystrym spojrzeniu, z fantazyjną kokardką upiętą na głowie, przenoszony na rękach eleganckich dam z kolan na miękkie poduszki posłań, niewiele ma wspólnego z protoplastą rasy. Historycznie yorkshire terrier był prawdziwym wojownikiem, powołanym do istnienia w celu wytępienia plagi groźnych szczurów w slumsach angielskich miast z XIX wieku. Robotnicy z hrabstwa Yorkshire poszukiwali zwinnego, szybkiego i zaciętego psa do tropienia i zabijania gryzoni. Efektem ich starań był właśnie przedstawiciel rasy: yorkshire terrier.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że psy rasy yorkshire terrier wykorzystywane były w przeszłości do nielegalnych, brutalnych i krwawych walk? „Rat-baiting” to okrutne zawody polegające na wpuszczaniu yorków do szczurzych nor (bądź na specjalnie do tego celu przygotowane areny walk) w celu zabicia jak największej ilości szczurów.

Popularność yorków wzrosła i z czasem, z brudnych ulic robotniczych, piesek trafił na pokoje arystokratycznych domów i dworów. Kolejni hodowcy starali się trafić w gusta bogatych, klientów i stopniowo redukowano wielkość psów przy zachowaniu delikatnej, jedwabiście miękkiej sierści. Rasę yorkshire terrier zarejestrowano w 1886 roku i wkrótce stała się jedną z najbardziej popularnych w Wielkiej Brytanii.

Popularność yorków – żyła złota dla pseudohodowców

Obecnie psy rasy yorkshire terrier hodowane są z powodzeniem na całym świecie. Niewielki york to również ulubieniec rzesz Polaków. Niestety, właśnie popularność jaką darzą te małe pieski nasi rodacy sprawiła, iż nieuczciwi pseudohodowcy yorków wybrali sobie tę rasę do nieetycznego zarabiania pieniędzy. Pseudohodowle sprzedają szczenięta nieprzebadane, nieprawidłowo prowadzone, po rodzicach niewłaściwie kojarzonych, najczęściej utrzymywanych w skandalicznych warunkach, chorych i obarczonych wadami genetycznymi. Efektem są kolejne pokolenia zwierząt, które w krótszym lub dłuższym czasie zapadają na ciężkie, bolesne choroby, wpędzając opiekunów w zmartwienie i ogromne koszty związane z leczeniem.

Choroby typowe dla psów rasy yorkshire terrier

Wszystkie rasy psów wykazują wrażliwość na pewne choroby i schorzenia. Z yorkami nie jest inaczej. Niemniej, popularność, jaką cieszą się yorki wśród Polaków i chęć zarobienia na nielegalnych pseudohodowlach tych zwierząt sprawiają, iż częściej niż kiedykolwiek do klinik weterynaryjnych trafiają właśnie pieski rasy york.

Na jakie choroby zapadają yorki?

Cena nie zawsze czyni cuda…

Nikt nie lubi przepłacać. To absolutnie zrozumiałe. W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń sprzedaży szczeniąt yorka po niskiej cenie. I wielu klientów decyduje się na podobne „okazje cenowe”. Niestety, najczęściej są to psiaki pochodzące z pseudohodowli, których właściciele zbijają majątek na nieetycznym traktowaniu zwierząt.

Zakup tańszego szczeniaka początkowo może wydawać się znakomitym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, lecz należy pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych i poważnych chorób u psa w przyszłości jest ogromne! A koszty leczenia chorego psiaka mogą z czasem przerosnąć koszt zakupu szczeniaka z certyfikowanej hodowli. Chcesz zaoszczędzić na kupnie yorka? Kup go z legalnej hodowli!

Dlaczego warto kupić psa z certyfikowanej hodowli?

Psy z certyfikowanych hodowli to zwierzęta przebadane pod kątem zdrowia, prawdopodobieństwa przenoszenia ciężkich chorób genetycznych, zgodne z obowiązującym wzorcem i traktowane z troską przez hodowców. Od małego są pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii, poddawane szczepieniom i zabiegom odrobaczania, uczone socjalizacji z domownikami i innymi zwierzętami. Rodzice szczeniąt są znani, zdrowi i przebadani pod kątem zachowania i temperamentu. Suki – reproduktorki nie są wycieńczone licznymi ciążami, jak ma to miejsce w wielu pseudohodowlach, a traktowane z szacunkiem dla ich życia i zdrowia.

Jeśli zatem kochasz zwierzęta, a pragniesz mieć rasowego yorka, nie wspieraj psudohodowli i kupuj szczenięta z certyfikowanych miejsc.