Wypadanie sierści u psa – przyczyny, rozpoznanie, sposoby zapobiegania
czytania opublikowano
Każdego dnia człowiek gubi około od 50 do 100 włosów i jest to całkowicie naturalny proces wynikający z wymiany „starych” włosów na „nowe”. A jak wygląda specyfika wymiany okrywy włosowej u psów? Kiedy mówimy o nadmiernym wypadaniu sierści u psa, a kiedy jest to proces fizjologiczny? Kiedy nadmiar włosów na podłodze w mieszkaniu świadczy o stanie chorobowym u podopiecznego? W dzisiejszym materiale zajmiemy się kwestią wypadania sierści u psa. Zapraszamy!
Wśród opiekunów psów niektórych ras krąży żart o tym, że ich psy gubią sierść wyłącznie dwa razy w roku: od kwietnia do września i od października do marca.
Żartobliwy kontekst wynika z jednej
przyczyny: opiekunowie przeważnie nie znają powodów wypadania sierści u swoich
podopiecznych.
Naturalne przyczyny wypadania sierści u psa
Zanim przejdziemy do chorobowego kontekstu wypadania sierści u psa, pragniemy zwrócić uwagę, że podobnie jak u ludzi, u psów również następuje naturalna wymiana okrywy włosowej.
Kiedy pies w naturalny sposób pozbywa się sierści?
Zmieniające się pory roku, z ciepłej na chłodną i na odwrót, zmuszają zwierzęta do instynktownej wymiany sierści na bardziej odpowiadającą warunkom zewnętrznym. Pierwotnie wymiana ta miała miejsce na przełomie wiosny i jesieni, lecz wraz z coraz dłuższym i częstszym przebywaniem psów w ogrzewanych/ klimatyzowanych pomieszczeniach, proces wymiany włosowej uległ zakłóceniu.
Obecnie proces linienia u psa może trwać cały rok, lecz z mniejszym natężeniem.
Ponadto niektóre rasy psów posiadają genetycznie uwarunkowaną skłonność do obfitego linienia, wynikającą ze specyficznej, dwuwarstwowej budowy sierści (większa ilość podszerstka).
Psy ras pierwotnych, czyli których materiał genetyczny najmniej różni się od wilka, to między innymi:
- charty
- akita
- shiba inu
- samojed
- shar pei
- husky
- alaskan malamute
- terier tybetański
- chow chow
Rasy psów o długim, miękkim, praktycznie pozbawionym podszerstka włosiu (pudel, sznaucer, basenji, shi tzu) linieją nieznacznie. Sierść tych psów przypomina włosy ludzkie.
Rasy psów krótkowłosych (dogi, doberman, rottweiler, duży szwajcarski pies pasterski) linieją mniej zauważalnie, lecz okres wymiany włosia może się przedłużać.
Inną, naturalną przyczyną wymiany włosowej u psa jest wiek. Szczenięta rodzą się obdarzone miękką, puszystą sierścią. Wymiana na dorosłą okrywę włosową następuje około szóstego - dwunastego miesiąca życia.
Higiena sierści psa
Każdy pies powinien być poddawany systematycznemu szczotkowaniu sierści. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestię sprzątania mieszkania z fruwających kłaków. Usuwanie nadmiaru sierści u psa pozwala mu na regulowanie temperatury ciała, szybką identyfikację inwazji pasożytów zewnętrznych, pobudza krążenie krwi i podnosi komfort życia psa (pies nie wszędzie może dosięgnąć się łapą, gdy coś go swędzi).
U psów z włosami lub ras długowłosych czesanie powinno odbywać się raz dziennie, natomiast psy o krótkiej sierści powinny być poddawane czesaniu raz, dwa razy w tygodniu.
Dla osób zapracowanych lub nieprzepadających za wyżej wymienioną czynnością higieniczną znakomitą alternatywą jest psi salon piękności.
Kiedy wypadanie sierści u psa powinno zaniepokoić opiekuna?
Nadmierne wypadanie sierści u psa w połączeniu ze świądem, matowym wyglądem okrywy włosowej, plackowatym łysieniem, stanami zapalnymi skóry, zmianą zachowania podopiecznego może oznaczać toczący się proces chorobowy w organizmie czworonoga.
W takim przypadku konieczne jest udanie się po pomoc do lekarza weterynarii w celu poznania przyczyn problemów dermatologicznych.
Przyczyny wypadania sierści u psa
- Sezonowa zmiana okrywy włosowej (linienie)
- Zmiana okrywy włosowej ze szczenięcej na dorosłą
- Objaw chorobowy – choroba endokrynologiczna (zaburzenia hormonalne), zapalenie skóry, grzybica, choroby genetyczne
- Niedobory witamin, minerałów, kwasów omega 3 i 6
- Inwazja pasożytów
- Reakcja stresowa
- Nadpobudliwość nerwowa
- Świąd o podłożu alergicznym
- Błędy żywieniowe
- Zatrucia pokarmowe
- Zaniedbania w higienie
Uwaga!
Jednym z charakterystycznych objawów robaczycy u psa jest matowa, skłonna do wypadania sierść. Pamiętaj, by systematycznie zabezpieczać swojego podopiecznego preparatami przeciwpasożytniczymi.