Wymioty u psa – przyczyny, zagrożenia, leczenie - Część II

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa przy kości

Pamiętaj!

Obserwacja psa i jego zachowania to niezmiernie ważna czynność umożliwiająca postawienia prawidłowej diagnozy.

Niezmiernie rzadko pies manifestuje niepokojące zachowania w klinice weterynaryjnej, gdzie lekarz mógłby sam dokonać analizy stanu zdrowia zwierzęcia i dlatego, szczególnie ważna jest staranna kontrola czynności życiowych psa przez opiekuna w warunkach domowych. Lekarz weterynarii na podstawie zebranego wywiadu z obserwacji dokonanej przez opiekuna będzie mógł wyciągnąć właściwe wnioski i trafniej postawić diagnozę.

Na co opiekun psa powinien zwrócić uwagę?

Opiekun powinien zwrócić uwagę na:

Wymioty u psów mogą mieć charakter jednorazowy, ostry lub przewlekły

· Wymioty jednorazowe

nie wymagają szczególnych zaleceń. Najczęściej kończy się na jednorazowym zwróceniu pokarmu. Pies po wymiotach powinien odpocząć, pić wodę często, lecz w małych ilościach, a po kilku godzinach, jeśli nudności nie powrócą, opiekun powinien podać mu lekkostrawny posiłek.

·  Wymioty ostre

charakteryzują się niespodziewanym i gwałtownym przebiegiem. Pies wymiotuje kilka razy dziennie przez kolejne dni. Najczęstszą przyczyną bywa niestrawność żołądkowa, zatrucie niebezpieczną substancją lub zjedzenie niejadalnego przedmiotu. Na wymioty ostre najczęściej zapadają szczenięta i młode psy. Niestety, wymioty ostre mogą towarzyszyć poważnym chorobom: parwowirozie, nosówce, ropomaciczu, zarobaczeniu czy nowotworom. W przypadku ostrych wymiotów niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii.

·  Wymioty przewlekłe

u psa trwają minimum tydzień. Ich przebieg jest łagodniejszy niż wymiotów ostrych. Pies przeważnie nie jest tak wycieńczony i ogólny stan jego zdrowia nie wydaje się być niepokojący, lecz również tych wymiotów opiekun nie powinien lekceważyć. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy im biegunka/zaparcia, wysoka temperatura i apatia. Wymioty przewlekłe mogą świadczyć o problemach behawioralnych, np. głębokim stresie lub być prostu skutkiem łakomstwa. Gorzej, jeśli wymioty przewlekłe sygnalizują symptomy poważnych schorzeń, takich jak: zapalenie opon mózgowych, nowotworów, mocznicy. W przypadku przedłużających się wymiotów, należy bezzwłocznie udać się do kliniki weterynaryjnej celem wykonania dodatkowych badań.

Czynności lekarskie u psa przy wymiotach

W przypadku wymiotów ostrych pierwszym krokiem personelu medycznego jest zahamowanie wymiotów i ustabilizowanie stanu zdrowia czworonożnego pacjenta, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Pies najczęściej otrzymuje kroplówkę z koktajlem elektrolitów i minerałów. Ponadto dostaje leki przeciwwymiotne, przeciwzapalne i osłonowe.

W niektórych przypadkach przyczyna wymiotów ostrych jest znana od samego początku. Opiekun informuje lekarza o spożyciu przez psa toksycznej substancji lub niejadalnego przedmiotu. Wywiad z opiekunem znacznie przyspiesza działanie lekarza.

Czasami przyczyna wymiotów nie jest znana, lecz podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwzapalnych i elektrolitów poprawia stan zdrowia psa. Bywają jednak sytuacje, gdy potrzebna jest szersza diagnostyka celem znalezienia odpowiedzi: co jest prawdziwą przyczyną wymiotów u psa?

Przy wymiotach ostrych i przewlekłych, diagnostyka lekarska obejmuje badania:

Choroba lokomocyjna u psów

Przyczyną wymiotów u psa może być również choroba lokomocyjna. W nomenklaturze medycznej nazywana jest kinetozą i jest to przypadłość męcząca zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Główną przyczyną kinetozy jest napływ sprzecznych sygnałów do mózgu. Oczy rejestrują ruch, gdyż pojazd się przemieszcza, lecz błędnik (narząd równowagi) temu przeczy. Jednocześnie błędnik odczuwa zmianę położenia ciała wskutek hamowania pojazdu, skręcania czy przyspieszania. Konflikt informacyjny układu nerwowego uruchamia mechanizmy obronne układu odpornościowego, który z kolei reaguje znanymi nam wszystkim nudnościami, bólem głowy i wymiotami.

Pies zwiastuje wystąpienie objawów choroby transportowej poprzez:

Jak pomóc zwierzęciu w pokonaniu choroby lokomocyjnej?

Jeśli opiekun ma już za sobą przykre doświadczenia z podróżowania z psem przejawiającym oznaki choroby lokomocyjnej, to powinien przed następną podróżą samochodem:

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że na kinetozę cierpią zwykle szczenięta i młode psy? Z czasem większość z nich wyrasta z przykrej przypadłości. Są jednak osobniki, którym nigdy nie mija nietolerancja transportowa.

Jeśli Twój pies źle znosi podróże samochodem lub innym środkiem transportu, nie czekaj! Zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii i zapytaj o tabletki przeciwwymiotne, które skutecznie hamują objawy choroby lokomocyjnej u psów.

Pamiętaj!

Nigdy nie podawaj psu lekarstw na chorobę lokomocyjną przeznaczonych dla ludzi! Dawka i stężenie farmaceutyku z ludzkiej apteczki może być zabójcza dla zwierzęcia!