Wymioty u psa – przyczyny, rodzaje, zagrożenia

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa na trawie

Wymioty u psa są częstą przyczyną wizyt zaniepokojonych opiekunów zwierząt w gabinetach weterynaryjnych. W poniższym materiale odpowiemy na pytanie, jak wygląda mechanizm wymiotów i jaki jest ich naturalny cel. Wyjaśnimy, kiedy wymioty są wskazaniem do natychmiastowej wizyty w klinice weterynaryjnej, a kiedy mogą pozostać w sferze obserwacji oraz wskażemy zagrożenia płynące z tego stanu u psa. Zapraszamy do lektury!

Mechanizm wymiotów u psa

Wymioty u psa to gwałtowny, niekontrolowany wyrzut treści za zewnątrz przewodu pokarmowego. Proces wymiotów przebiega dość szybko i najczęściej jest poprzedzony oznakami zbliżających się skurczów wymiotnych.

W czynności wymiotów u psa w skoordynowany, instynktowny sposób biorą udział mięśnie przepony, żołądka i mięśnie brzuszne.

Organizm psa przy udziale układu pokarmowego, mięśniowego i nerwowego usuwa toksyny i szkodliwe składniki przyjęte wraz z pokarmem.

 Odruch wymiotny u psa jest jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych mechanizmów obronnych zwierzęcia.

Oznaki zbliżających się wymiotów u psa

Najczęściej pies w charakterystyczny sposób manifestuje zbliżające się wymioty.

Regurgitacja

Regurgitacja u psa może mylić się niedoświadczonym opiekunom z wymiotami. U dzikich psowatych i wilków zwracanie treści żołądkowej służy do wykarmienia młodych niestrawionym do końca pokarmem. W tym wypadku mamy do czynienia z funkcją fizjologiczną.

Regurgitacja różni się od wymiotów kilkoma cechami.

Jaki jest cel regurgitacji u psów? 

Oprócz wymienionej wcześniej potrzeby wykarmienia młodych przez dzikie gatunki psowatych, regurgitacja ma miejsce u bardzo młodych psów, których układ pokarmowym jest niedojrzały i nieprzystosowany jeszcze do trawienia pokarmu stałego. Starszym osobnikom również może się zdarzyć ulanie pokarmu, lecz powtarzająca się regurgitacja powinna skłonić opiekuna do szukania przyczyn wraz z lekarzem weterynarii.

Kiedy wymioty u psa NIE są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii?

Jeśli pies po wymiotach uspokaja się, a jego kondycja psycho-fizyczna nie odbiega od normalnej aktywności, opiekun może poprzestać na obserwacji zachowania zwierzęcia. Powodem wymiotów mógł być niestrawny element karmy, zjedzona na spacerze roślina, zepsuta żywność, a wymioty pomogły pozbyć się niechcianego pożywienia z organizmu.

 Postępowanie opiekuna w przypadku ustania wymiotów u psa

Uwaga!

W gabinetach weterynaryjnych jest dostępna specjalna karma dla psów z problemami żołądkowymi. Dowiedz się więcej u swojego lekarza weterynarii.

Spokój i cisza – pies po wymiotach powinien móc odpocząć w spokoju, bez dodatkowych bodźców typu prowokowanie do biegu czy zabawy.

Kiedy wymioty u psa są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarz weterynarii?

Jeśli wymiotom u psa towarzyszy biegunka, osłabienie, niechęć do picia, apatia oraz inne, niepokojące objawy lub jeśli wymioty nie ustępują, należy udać się po pomoc do kliniki weterynaryjnej, gdyż podłożem wymiotów może być poważna choroba.

Postawienie precyzyjnej diagnozy w przypadku wymiotów u psa to prawdziwie detektywistyczne zadanie. Lista potencjalnych chorób, schorzeń i infekcji, których jednym z objawów są wymioty jest bardzo długa.

Przyczyny wymiotów u psa

Można rozróżnić sześć grup przyczyn wymiotów u psa: