Ugryzienie przez kota – przyczyny gwałtownych reakcji u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca gryzącego kota

Ugryzienie czy podrapanie opiekuna może przydarzyć się praktycznie każdemu czworonogowi. Powody takiego zachowania są różne: od niewłaściwej socjalizacji zwierzęcia, przez lęk o życie, aż po stany bólowe wywołane urazem lub chorobą.

Jakie mogą być przyczyny agresywnego zachowania czworonoga?

Co należy zrobić, gdy dojdzie do ugryzienia przez kota?

Kot nigdy nie atakuje bez przyczyny

Najczęściej spotykanym powodem ugryzienia lub podrapania przez kota są problemy w komunikacji z opiekunem.

Język, którym zwierzęta posługują się w komunikacji z innymi osobnikami i ludźmi to całe spektrum subtelnych, niewerbalnych znaków:

Zwierzęta w ten sposób komunikują swoje zamiary, potrzeby, lęki, bóle, odczuwane przyjemności czy przywiązanie.

Pamiętaj!

Kot nigdy nie zaatakuje bez przyczyny. Człowiek jest zawsze ostrzegany o możliwym ataku.

Najczęściej nie potrafimy zrozumieć sygnałów wysyłanych przez zwierzę. Zapraszamy kota do domu i wspólnego życia, warto więc zadbać o rozumienie jego komunikacji.

Prawidłowa interpretacja kocich sygnałów zapewni im możliwie najwyższy komfort życia. Umożliwi też szybkie rozpoznanie istotnych potrzeb i problemów zdrowotnych.

Przyczyny ugryzienia przez kota

1) Niewłaściwa socjalizacja zwierzęcia

Kocię, które zostało zbyt wcześnie odstawione od matki i miotu nie przyjmuje cennych lekcji. Młody kot w pierwszych tygodniach życia uczy się od matki i rodzeństwa m.in. umiejętności odpowiedzialnego używania zębów i pazurów. Jeśli małe kocię będzie się bawić z rodzeństwem zbyt agresywnie, zostanie szybko skorygowane przez matkę i inne kociaki. Taka nauka będzie procentowała później, gdy kot zamieszka z ludzką rodziną.

2) Niewłaściwa zabawa z młodym kotem

Częstym błędem u początkujących opiekunów i ich dzieci jest zabawa z kociakiem polegająca na prowokowaniu zwierzaka do polowania na palce lub stopy człowieka. Kotek chętnie się bawi w ten sposób. Jednocześnie jednak łatwo może dać się porwać emocjom i zrobić krzywdę. Nawet małe kocię wyposażone jest w zestaw ostrych zębów.

Nie zachęcaj młodego kota do podobnych zabaw. Unikniesz w ten sposób urazów wynikających ze zbyt agresywnej zabawy z kotem.

3) Wypadek (np. podczas rozdzielania walczących kotów)

Koty walczą ze sobą z różnych powodów. Najczęściej spotykanym jest walka o terytorium, obrona samicy lub młodych.

Kocie bitwy mogą przybierać poważny obrót. Jeśli chcesz rozdzielić walczące zwierzęta, nigdy nie używaj do tego gołych rąk. Twój kot, który najpewniej bardzo Cię kocha, może w ferworze emocji podrapać Cię lub ugryźć.

Odwróć uwagę walczących kotów tupaniem o podłoże, klaskaniem lub narzuć na walczące zwierzęta koszulę czy lekki koc.

4) Niewłaściwe rozpoznawanie emocji kota

Jednym z ogromnych mitów odnoszących się do kotów jest ten o ich złośliwości. Często przytaczany jest przykład, że głaskany przez opiekuna kot nagle drapie lub gryzie przyjazną dłoń. Jest to jednak wynik ignorowania sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez zwierzę.

Kot zanim ugryzie czy zadrapie głaskającą dłoń, ostrzeże opiekuna uderzeniami ogona o boki, syczeniem lub położonymi na głowie uszami. Nie lekceważ tych sygnałów, a wasze relacje będą układać się pomyślnie.

5) Kontakt z obcym kotem

Nie należy dotykać obcych zwierząt. Nieznane zwierzę może poczuć się zaatakowane i odpowiedzieć agresją. Ugryzienie czy zadrapanie przez takiego kota może stanowić zagrożenie wścieklizną.

Wścieklizna jest niebezpieczną, wysoce zaraźliwą chorobą odzwierzęcą. Nie narażaj się!

Każdego roku umiera na nią tysiące ludzi na całym świecie. W Polsce przypadki ataku zarażonych wścieklizną zwierząt na ludzi nie występują. Zdarza się jednak przenoszenie się choroby wśród dzikich zwierząt i domowych.

6) Ból i chorob

Koty są skrytymi i enigmatycznymi stworzeniami. W toku ewolucji wypracowały sobie mechanizm ukrywania oznak bólu i choroby, by nie pokazywać potencjalnym napastnikom gorszej kondycji. Udomowione koty wciąż wykazują te tendencje. Zdarza się, że opiekun nie wie o cierpieniu podopiecznego i bierze go na ręce. Zwierzę reaguje wówczas agresją. Gryzie i drapie w reakcji na silne bodźce bólowe.

7) Lęk o życie

Kot może gwałtownie reagować, gdy poczuje, że jego życie jest w niebezpieczeństwie. Taką sytuacją może być wizyta w klinice weterynaryjnej, w salonie pielęgnacji zwierząt czy podróż kota w transporterze. Miej na uwadze, że kot jest niewielkim zwierzęciem. Z racji gabarytów często woli uciekać przed niebezpieczeństwem niż konfrontować się z nim. Zmuszony do reakcji w warunkach stresu, Twój zwykle łagodny kot może Cię ugryźć lub podrapać.

Pamiętaj!

Nie karz kota za gwałtowne reakcje, takie jak drapanie czy gryzienie. Zwierzę nie rozumie pojęcia kary. Lepsze efekty osiągniesz nagradzając kota przysmakami za pozytywne zachowanie. Obserwuj ponadto język ciała kota. Jeśli masz kłopot z interpretacją jego sygnałów, udaj się po poradę do behawiorysty zwierzęcego.