Twardy, wzdęty brzuch u kota – możliwe przyczyny
czytania opublikowano
Twardy, wzdęty brzuch u kota może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych u zwierzaka. Zwłaszcza gdy wzdęciom towarzyszą wymioty, biegunka, niechęć do picia i jedzenia. Nie lekceważ tych symptomów! Udaj się z kotem do lekarza weterynarii na konsultację!
Kot ukrywa symptomy chorobowe
Kot jest mistrzem w ukrywaniu oznak chorobowych. To naturalny mechanizm obronny, w który natura wyposażyła te zwierzęta, by mogły chronić się przed drapieżnikami, gdy stan zdrowia kotów się pogarszał. Chory kot to łatwy cel dla innych drapieżców.
Dziś, choć koty mieszkają wraz z opiekunami, instynktowny zwyczaj ukrywania symptomów chorobowych nie zanikł. Opiekunowie kotów powinni o tym pamiętać i bacznie obserwować swoich podopiecznych. Odstępstwa od rutyny w zachowaniu u kota mogą być informacją o toczącym się procesie chorobowym.
Wzdęty i twardy brzuch u kota
Wzdęty i twardy brzuch u kota może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, choć istnieją inne, mniej groźne możliwości wytłumaczenia tego stanu.
Zacznijmy zatem od tych mniej alarmujących…
Wzdęcia
Zbyt łapczywe spożywanie pokarmu może skutkować wzdęciami zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Podczas zjadania za dużych kęsów pożywienia do przewodu pokarmowego dostaje się powietrze, które powoduje chwilowe wzdęcia. Może się to przytrafić kotu, który jest wygłodzony, np. po kilkudniowej wycieczce na dwór.
Zła dieta
Gazy mogą zbierać się w żołądku i jelitach kota wskutek spożywania karmy złej jakości. Podstawą pożywienia kota powinno być mięso i tłuszcze zwierzęce wraz z niezbędnymi składnikami mineralnymi. Co ważne, dorosłe osobniki nie powinny również pić mleka.
Robaczyca
Zmasowana inwazja pasożytów jelitowych również może skutkować powiększeniem obwodu brzucha u kota. I jest to tylko jeden z wielu objawów towarzyszących kotu zaatakowanemu przez endopasożyty.
Kot wychodzący, polujący na gryzonie i ptaki może bardzo łatwo zarazić się chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Niewielka ilość pasożytów u ogólnie zdrowego kota może przez dłuższy czas nie dawać wyraźnych oznak chorobowych. Nie zmienia to jednak faktu, że taki kot jest aktywnym siewcą patogenów do środowiska. Inwazyjne formy pasożytów wewnętrznych przedostają się do otoczenia w odchodach chorych na robaczycę czworonogów. Stąd zarazić się mogą inne zwierzęta oraz ludzie.
Sytuacja się zmienia, gdy kot, u którego w organizmie do tej pory bytowało niewiele pasożytów, zaczyna zmagać się z innymi schorzeniami, ulegnie wypadkowi, zestarzeje się lub zostanie poddany czynnikom stresującym. Wtedy osłabiony endopasożytami układ immunologiczny kota zaczyna mieć poważne problemy z walką na zbyt wielu frontach.
Pasożyty wewnętrzne żywią się składnikami odżywczymi wprost z układu pokarmowego kota lub jego krwią, w zależności od rodzaju pasożyta. Jednocześnie aktywność robaków powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, zatrucie organizmu produktami metabolizmu pasożyta i niedobory w diecie, co manifestuje się takimi symptomami jak:
- problemy ze strony układu
trawiennego kota (biegunki, wymioty)
- apatia
- wychudzenie
- pogorszenie stanu okrywy włosowej
- zaburzenia wzrostu i rozwoju u młodych
osobników
- niedokrwistość
- zgon
– w skrajnych przypadkach
Pamiętaj, by otoczyć swego kota ochroną przed robakami jelitowymi.
Uwaga skierowana do opiekunów kotów niewychodzących:
Wydaje Ci się, że Twój kot jest bezpieczny, bo nie wypuszczasz go z domu na zewnątrz? Mylisz się, niestety. Twój czworonożny podopieczny również może paść ofiarą pasożytów jelitowych. Nawet kot, który nigdy nie opuszcza domu, jest narażony na robaczycę. Wystarczy, że opiekun przyniesie na butach czy ubraniu jaja pcheł z piwnicy, śmietnika, czy od sąsiadów, którzy opiekują się psem, by narazić swego kota na tasiemczycę. Pchły są wektorem umożliwiającym transmisję jaj tasiemca do przewodu pokarmowego czworonoga. Pamiętaj, by zabezpieczać swego niewychodzącego kota przeciw pchłom i okresowo stosuj u niego kurację przeciwpasożytniczą.
Inne przyczyny wzdętego brzucha u
kota
Twardy w dotyku, wzdęty brzuch może świadczyć o stanach zapalnych w obrębie jamy brzusznej, problemach z trzustką, chorobach wirusowych i onkologicznych.
Jeśli Twój kot odmawia jedzenia i picia, chowa się przed Tobą, nie pozwala się dotykać, udaj się koniecznie na konsultację do lekarza weterynarii. Wcześnie zdiagnozowane schorzenia mogą zostać szybko wyleczone.