Przykładowe choroby neurologiczne u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca badanego kota przez Panią weterynarz

Neurologia weterynaryjna to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego u zwierząt. Leczenie chorób neurologicznych u zwierząt to trudne zadanie – brak możliwości zebrania wywiadu od samego pacjenta nie ułatwia lekarzowi zadania. Dlatego lekarz weterynarii zajmujący się neurologią u kotów musi być znakomitym diagnostą oraz doświadczonym internistą, by rozpoznać wszelkie symptomy chorobowe u czworonoga i potrafić powiązać je z konkretnymi jednostkami chorobowymi.

Choroby neurologiczne u kota – sygnały ostrzegawcze

Objawy chorób neurologicznych u kota mogą pojawić się znienacka i gwałtownie manifestować swą obecność lub też pozostawać w formie utajonej, przez lata nie dając opiekunom najmniejszych powodów do niepokoju.

Do najczęściej występujących symptomów neurologicznych, z którymi zgłaszają się opiekunowie kotów do klinik weterynaryjnych należą:

Choroby neurologiczne u kota – kiedy udać się do kliniki?

Jeśli opiekun zauważy u swego czworonożnego podopiecznego choć jeden z wyżej wymienionych symptomów, powinien bezzwłocznie udać się do kliniki weterynaryjnej w celu diagnostyki neurologicznej.

W jakim celu należy przeprowadzić badania neurologiczne?

Celem badań neurologicznych jest zweryfikowanie czy kot faktycznie cierpi na schorzenie neurologiczne, czy też przyczyna objawów leży gdzie indziej. Czasami bowiem utrata przytomności u kota może być błędnie zdiagnozowana jako napad padaczkowy, a uraz ortopedyczny może być mylony z sygnałami płynącymi ze strony rdzenia kręgowego. A niepokojące przechylanie głowy może świadczyć o tym, że kot czuje świąd w uszach spowodowany aktywnością ektopasożyta, świerzbowca usznego.

Uwaga!

W przypadku chorób neurologicznych u kota, czas od pojawienia się pierwszych symptomów do momentu diagnozy jest niezwykle istotny dla pomyślności procesu leczenia. Im szybciej neurolog weterynaryjny postawi trafną diagnozę, tym lepsze rokowanie dla życia zwierzęcia. Niektóre z chorób neurologicznych wymagają bowiem od lekarzy podjęcia natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a inne reagują pozytywnie na leczenie farmakologiczne. Niemniej, zbyt późne postawienie diagnozy może skutkować zgonem zwierzęcia lub znacznym uszczerbkiem na jego zdrowiu.

Choroby neurologiczne u kota

Poniżej przedstawiamy listę wybranych chorób, które mogą manifestować się objawami neurologicznymi u kota:

Objawy neurologiczne a choroby wektorowe

Choroba wektorowa to choroba, której patogen został przekazany przez na przykład pchłę, wszołę czy kleszcza. Te pasożyty zewnętrzne mogą przekazać naszemu kotu rozmaite bakterie, wirusy, pierwotniaki wywołujące poważne choroby.

Choroby pasożytnicze w przebiegu których możemy napotkać objawy ze strony układu nerwowego