Tasiemiec u kota – co musisz wiedzieć?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego kota

Jeśli Twój kot często wylizuje okolice odbytu lub jeśli zauważyłeś w kocich odchodach ziarenka ryżu czy drobinki przypominające nasiona ogórka, to możesz być pewny – Twojego kota zaatakował tasiemiec. Jak Twój kot zaraził się tasiemcem? Jakie są najczęstsze objawy tasiemczycy u kota? Jak przeciwdziałać inwazji tasiemca? W dalszej części artykułu podpowiemy, jak rozpoznać, czy kot jest zarażony tasiemcem oraz jak temu zaradzić. Zapraszamy!

Tasiemiec to niebezpieczny pasożyt bytujący w przewodzie pokarmowym zwierząt i ludzi. Tasiemiec to płaziniec, o podłużnej, płaskiej, segmentowej i długiej budowie ciała, przypominającej tasiemkę. Żywi się wprost z jelita cienkiego, strawionym przez kota pokarmem.

Tasiemiec jest obojniakiem, co oznacza, że do kopulacji i rozrodu nie potrzebuje drugiego osobnika. Ciało płazińca składa się z segmentów wyposażonych w żeńskie i męskie narządy rozrodcze. Tasiemce są płodne, produkują do 100 tysięcy jaj, dzięki czemu mogą przetrwać w niekorzystnym środowisku zewnętrznym i znaleźć kolejnego żywiciela.

Tasiemiec do zasiedlenia żywiciela ostatecznego (kota, psa, lisa czy człowieka) wykorzystuje pośredników, żywicieli pośrednich.

Najczęściej jaja tasiemca są przekazywane przez pchły, wszoły, drobne ssaki, ptaki czy płazy.

Spis treści:

Rodzaje tasiemców u zwierząt

Najczęściej spotykanym tasiemcem u kotów, jest tasiemiec psi Dipylidium caninum. Endopasożyt osiąga do 80 cm długości.

Żywicielem ostatecznym jest kot, pies lub lis.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że tasiemcem psim może zarazić się człowiek? Najczęściej spotyka to małe dzieci, około szóstego miesiąca życia. Tasiemcem dziecko zaraża się przez dotykanie zainfekowanego zwierzęcia domowego, a następnie poprzez wkładanie brudnych rąk do ust.

Cykl rozwojowy tasiemca

Cykl rozwojowy tasiemca składa się z kilku faz. Do osiągnięcia dorosłej formy, pasożyt potrzebuje żywiciela pośredniego, który umożliwi mu przedostanie się do organizmu żywiciela ostatecznego.

Żywicielem pośrednim tasiemca mogą być:

W przewodzie pokarmowym żywiciela ostatecznego tasiemiec osiąga dojrzałość płciową i możliwość reprodukcji.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że tasiemiec rzadko doprowadza żywiciela ostatecznego do śmierci? Nie jest to dla niego korzystne, gdyż musiałby szukać innego żywiciela.

Jaja tasiemca wydalane są wraz z odchodami kota. Ich wygląd przypomina ryż lub nasiona ogórka. Człony z jajami mogą się poruszać.

Jak Twój kot może zarazić się tasiemcem? 

Koty najczęściej zarażają się tasiemcem poprzez wylizywanie futra, w którym bytują zakażone pchły. Jaja tasiemca przedostają się w ten sposób do układu pokarmowego czworonoga i tam rozpoczynają rozwój.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że kot dokonując czynności higienicznych może zjeść do 50% pcheł ze swego futra? Pamiętaj o systematycznym stosowaniu preparatów przeciw pchłom, a unikniesz ryzyka zarażenia kota tasiemcem.

Koty wychodzące mogą zarazić się jajami lub larwami tasiemca zjadając zarażone mięso myszy, szczurów, ptaków, gadów oraz płazów.

Objawy inwazji tasiemca u kota 

Opiekun kota może zaobserwować zmiany w zachowaniu swojego podopiecznego lub zauważyć niepokojące oznaki aktywności rozrodczej tasiemca w odchodach zwierzęcia.

Objawy inwazji tasiemca u kota:

Opiekun kota zarażonego tasiemcem może zauważyć, że jego kot częściej wylizuje sobie okolice odbytu oraz zaobserwować reakcję kota na świąd spowodowany wydostawaniem się członów z jajami pasożyta.

W odchodach kota widoczne są człony z jajami, których wygląd przypomina nasiona ogórka lub ziarna ryżu. Człony mogą poruszać się i same wydostawać z odbytu kota.

Larwalna postać tasiemca jest połykana przez pasożyty zewnętrzne: pchły, wszoły.

Leczenie kota

Opiekun kota powinien zgłosić lekarzowi weterynarii jak najprędzej niepokojące go obserwacje dotyczące zachowania i wyglądu kota.

W leczeniu kota z tasiemczycy stosuje się zarówno leki o działaniu wewnętrznym, jak i preparaty eliminujące żywiciela pośredniego: pchły i wszoły.

Posłanie kota i ulubione miejsca odpoczynku czworonoga powinny być odkażone i zdezynfekowane.

Pamiętaj!

Nawet kot niewychodzący może zostać zainfekowany jajami tasiemca. Larwy pcheł mogą przedostać się do mieszkania, gdzie żyje kot, na ludzkich butach czy torbach z zakupami.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętaj!

Zarażenie tasiemcem u kota może przebiegać bezobjawowo! Oznaki tasiemczycy przypominają inne choroby. Regularnie stosuj u swojego kota preparaty przeciw endo- i ektopasożytom!