Tabletka na odrobaczanie psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa oraz tabletki na odrobaczanie

Odrobaczanie psa – co musisz wiedzieć? Właściwa i odpowiedzialna opieka nad psem to nie tylko spacery, karmienie i czesanie sierści. To również zabezpieczanie czworonoga przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz ochrona przed chorobami. Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na opiekunie zwierzęcia domowego jest regularne podawanie tabletek na odrobaczanie psa.

Odrobaczanie to temat nieprzyjemny, lecz niezmiernie ważny zarówno dla zdrowia psa, jak i członków jego ludzkiej rodziny.

Sprawdź, co może zagrażać Twojemu psu i jak zapobiegać chorobom przenoszonym przez pasożyty

CZY WIESZ, ŻE

Nasz domowy pupil, pies, od szczeniaka aż do starości jest narażony na atak pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych.

Jaki rodzaj pasożytów zagraża Twojemu psu?

Pasożyty zewnętrzne

Do pasożytów zewnętrznych (ektopasożytów) żerujących na skórze i sierści psów zaliczamy:

Pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne (endopasożyty) zagrażające psom to najczęściej:

Zarażenie endopasożytami następuje głównie drogą pokarmową, poprzez spożycie przez psa zainfekowanej trawy, gleby, kału, wody z kałuży czy innego zbiornika wodnego lub poprzez zjedzenie padłego ptaka, płaza, mięczaka czy ssaka, który był wcześniej żywicielem pośrednim pasożytów.

Inną drogę do organizmu żywiciela obierają np. tasiemce. Atakują organizm psa wykorzystując innego pasożyta, pchłę.

Pies wylizując sierść połyka nosiciela tasiemca i wprowadza go przewodu pokarmowego.

UWAGA!

Na pasożyty wewnętrzne pies jest narażony od początku swego życia. Szczenię w formie płodowej może zarazić się glistami od swej matki. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by odrobaczyć sukę przed kryciem, a także jak najwcześniej zacząć odrobaczanie szczeniąt.

Zoonozy - choroby odzwierzęce

Choroby odzwierzęce (zoonozy) to choroby przenoszone ze zwierząt na ludzi w wyniku bezpośredniego kontaktu lub poprzez spożycie przez człowieka na przykład zakażonego mięsa.

Człowiek zaraża się głównie drogą pokarmową, lecz nie tylko. Niektóre pasożyty potrafią zaatakować drogą kropelkową, poprzez spojówki, śluzówki lub przez zranioną skórę (ukąszenie, ugryzienie, zadrapanie).

Z kolei inne pasożyty zwierzęce do kolonizacji organizmu człowieka wykorzystują przedstawicieli odrębnej grupy pasożytów, np. pchły lub kleszcze.

 Jak bronić się przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi?

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że główną przyczyną zarażania się ludzi chorobami odzwierzęcymi jest … brak higieny.

Szczególnie wrażliwe na zakażenie są małe dzieci, które nie mają wyrobionego nawyku mycia rąk po zabawie w piasku czy ziemi lub po przytulaniu domowego pupila.

UWAGA!

Pamiętaj! Po każdej zabawie z psem dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.

Przykładowe choroby odzwierzęce atakujące człowieka:

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że jeśli lekarz weterynarii potwierdzi obecność pasożyta u Twojego czworonoga, to powinieneś przebadać siebie i wszystkich członków rodziny pod kątem występowania tego samego endopasożyta?

Kiedy zacząć odrobaczać psa, czyli od szczeniaka do seniora?

Szczenięta mogą zostać zarażone pasożytami już w życiu płodowym. Larwy lub jaja przedostają się do organizmu szczeniąt wraz z krwią matki. Dlatego niezmiernie ważne jest, by suka przed kryciem była poddana kuracji odrobaczającej.

Nie zawsze proces ten kończy się powodzeniem, gdyż otorbione larwy mogą przetrwać proces odrobaczania. Z tego powodu po porodzie, w trzecim tygodniu życia szczeniąt dokonuje się ich pierwszego odrobaczania, a kolejne powtarza się zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Przeważnie co 2 – 3 tygodnie.

Po ukończeniu szóstego miesiąca życia, wystarczy odrobaczać psiaka raz na miesiąc.

Dorosły pies mieszkający z opiekunem powinien być odrobaczany przynajmniej trzy razy do roku. Wyjątek stanowią psy mieszkające na zewnątrz, psy pracujące, myśliwskie, wystawowe i suki przed kryciem.

Psy powinny być odrobaczane 7 dni przed szczepieniami ochronnymi

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że wszystkie zwierzęta domowe mieszkające razem należy odrobaczyć w tym samym czasie?

Jak podawać psu tabletkę na odrobaczanie?

Na rynku dostępne są różne preparaty na odrobaczenie dla psów. W celu wybrania najlepszego, zalecamy skierować się na konsultację z pupilem do lekarza weterynarii.

Lekarz dokona oględzin zwierzęcia i doradzi najlepszy preparat oraz dawkowanie. Wybierając lek na odrobaczenie lekarz weterynarii kieruje się rodzajem pasożyta (jeśli zostało wykonane badanie kału) lub wybierze preparat o szerokim spektrum działania. Ważna jest waga psa, wiek oraz kondycja zdrowotna.

Pamiętaj!

Kupuj wyłącznie sprawdzone preparaty na odrobaczanie lub rekomendowane przez lekarzy weterynarii!

Najpopularniejszą formą preparatu na odrobaczanie jest tabletka.

Małe psy wymagają mniejszej dawki leki, więc bez problemu można tabletkę podzielić. Rasy olbrzymie powinny otrzymywać odpowiednio większe dawki.

Preparat na odrobaczanie można podać psu bezpośrednio do pyska lub zmieszać z karmą. W wyjątkowych przypadkach, gdy pies jest wybredny i niechętnie przyjmuje tabletki, można podać lek w małym kawałku smakowitej przekąski.  Wtedy Wasz pies z pewnością nie odmówi!

Pamiętaj!

Odchody psa po odrobaczaniu mogą zawierać larwy lub jaja pasożytów! Pozostawienie ich może narazić inne zwierzęta na inwazję pasożytów.  Zapytaj lekarza weterynarii, który preparat skutecznie eliminuje postaci dorosłe pasożytów oraz ich stadia larwalne!

Sprzątnij po swoim psie i wyrzuć odchody dokładnie je zabezpieczając!