Ruja u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca dwa koty

Ruja u kota jest jedną z faz cyklu płciowego. To czas, gdy organizm samicy kota jest gotowy do zajścia w ciążę. W tym okresie pojawiają się u kotki zmiany w zachowaniu, mające na celu zwabienie kocura. W poniższym artykule wyjaśnimy, kiedy pojawia się zwykle pierwsza ruja u kotki i jakie są jej objawy oraz podamy ważne powody, czemu należy poddać kotkę zabiegowi sterylizacji. Opiekunowie/Opiekunki niekastrowanych kotek - to materiał dla Was!

Ruja u kota - naturalny etap cyklu płciowego

Samice kota należą do zwierząt sezonowo poliestralnych. Oznacza to, iż w jednym sezonie roku mogą odbyć kilka nastepujących po sobie cykli rujowych. Długość jednego cyklu wynosi zwykle od 5 do 8 dni.Na częstotliwość występowania rui u kotów wpływa również natężenie światła słonecznego oraz długość dni.W naszej strefie klimatycznej kotki żyjące dziko przechodzą ruję zwykle w okolicach pierwszego kwartału roku. Stąd pochodzi powiedzenie o marcowaniu kotów, czyli o okresie godowym tego gatunku.

Samice przebywające na stałe w ogrzewanych pomieszczeniach, oświetlanych sztucznym światłem, mają zaburzony cykl rujowy. Ruja może u nich wystąpić w dowolnym momencie po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Pierwsza ruja u kota

Pierwsza ruja u samicy kota może wystąpić między czwartym a dwunastym miesiącem życia. Tak, to duża rozbieżność. Na wystąpienie pierwszej rujki u kotki ma wpływ między innymi jej waga oraz cechy indywidualne, takie jak rasa, do której przynależą lub długość sierści.

Kotki niewielkich rozmiarów i te o krótkim futrze osiągają dojrzałość płciową szybciej. Samice ras długowłosych dojrzewają później.

Fazy cyklu rujowego

Cykl rujowy u kotki składa się z kilku faz:

Jak długo trwa ruja u kotki?

U samic żyjących na wolności ruja trwa przeważnie do ośmiu, dziewięciu dni. Jeśli dojdzie w tym czasie do zapłodnienia, czas ten może ulec skróceniu.

U domowych kotów okres ten może przedłużyć się do kilkunastu dni, a w przypadku wystąpieniu u kotki rui permanentnej - może trwać z przerwami, przez cały rok.

Ważne!

Ruja u samicy kota, choć jest naturalną częścią jej cyklu płciowego, stanowi dla niej trudny i męczący okres. Brak możliwości kopulacji z samcem może być dla niej źródłem cierpienia i stresu. Ponadto, przebywanie w jednym domu z kotką przechodzącą ruję jest prawdziwym wyzwaniem również dla ludzkich domowników

Opiekunowie, którzy nie planują hodowli, powinni jak najszybciej rozważyć sterylizację swojego czworonoga, również ze względu na zdrowie kotki. 

Niewysterylizowane kotki mogą mieć problemy z infekcjami macicy (ropomacicze), są bardziej narażone na nowotwory sutka, a także mogą doświadczać ciąż urojonych i niechcianych zapłodnień. Sterylizacja jest więc ważnym krokiem w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu kotki.

Pamiętaj!

Gdy Twoja kotka przechodzi przez ruję, pomóż jej!

  • Zachowaj bezwzględny spokój. Pod żadnym pozorem nie karz i nie gań kotki za zachowanie i wydawane przez nią odgłosy . Twoja kotka nie ma możliwości kontrolowania swojego zachowania w tym okresie.
  • Unikaj głaskania kotki i pieszczot w okolicy ogona, by nie stymulować jej dodatkowo.
  • Zapewnij kotce spokój, ciszę i pomieszczenie, gdzie panuje niższa temperatura.
  • Odseparuj kotkę w rui od innych kotów, jeśli je posiadasz.
  • Pod żadnym pozorem nie wypuszczaj jej na zewnątrz. Kotka w rui jest silnie zdeterminowana, by zajść w ciążę. W najgorszym razie może zginąć, potrącona przez samochód lub zaatakowany przez psa. To właśnie w okresie godowym ginie najwięcej kotów, ponieważ zwierzęta owładnięte instynktem godowym stają się bardzo nieostrożne.
  • Zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii. Specjalista podpowie Ci, jak postępować z kotką przechodząca ruję i może przepisać lekarstwa łagodzące objawy rui.