Profilaktyczne odrobaczanie psów i kotów
czytania opublikowano
Opiekunowie zwierząt domowych najczęściej nie wahają się nazywać swoich czworonożnych ulubieńców członkami rodziny. Zadbane, zdrowe i otoczone opieką zwierzaki odpłacają się świetnym humorem, bezgraniczną miłością i przywiązaniem. Na dobrej kondycji zdrowotnej futrzastych podopiecznych powinno nam zależeć z jeszcze jednej przyczyny. Profilaktyczne odrobaczanie psów i kotów pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia wszystkim członkom rodziny, zarówno tym chodzącym na czterech, jak i dwóch nogach.
Zoonozy – jakie pasożyty
zwierzęce zagrażają ludziom?
Według powszechnie panującej opinii chorobami odzwierzęcymi zarażają się wyłącznie osoby opiekujące się zwierzętami lub pracujące ze zwierzakami, np. hodowcy, lekarze weterynarii lub opiekunowie w schronisku. To nie jest prawda.
Zoonozy, czyli choroby przenoszone przez zwierzęta dotykają nawet osoby, które nigdy nie miały bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem (przykładowo cierpią na alergię na sierść i omijają zwierzęta z daleka).
Choroby odzwierzęce mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie, pasożyty lub drogą wektorową.
Toskokaroza – choroba
zwierząt i ludzi
Jedną z najczęstszych chorób odzwierzęcych atakujących ludzi jest toksokaroza.
Toksokaroza wywoływana jest przez pasożyty jelitowe, glistę psią i kocią (Toxocara canis i Toxocara cati).
Przyjmuje się obecnie, że glistnica jest najpowszechniejszą parazytozą w krajach rozwiniętych, również w Polsce.
Kto pada ofiarą toksokarozy?
Najczęściej chorują na toksokarozę dzieci i młodzież. Główną przyczyną choroby są zaniedbania w higienie rąk.
Najmłodsi zarażają się poprzez bezpośredni kontakt z nieodrobaczonymi zwierzętami domowymi, bawiąc się w piasku czy ziemi skażonej inwazyjnymi formami glist.
Niemyte przed jedzeniem owoce (w tym leśne), warzywa (również zbierane z przydomowego ogródka), niedogotowane mięso – to najczęstsza droga inwazji pasożytów.
Warto dodać, iż tak prozaiczna czynność jak opalanie na plaży, w parku czy na polanie, gdzie wcześniej załatwiały się chore zwierzęta, może prowadzić do zarażenia glistnicą, jeśli tylko zaniedbamy umycie rąk przed jedzeniem.
Uwaga!
Choć człowiek jest wyłącznie żywicielem przypadkowym dla glisty kociej i psiej, to kontakt z pasożytem może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
W organizmie ludzkim larwy T. canis i T. cati nie osiągają postaci dojrzałej i zdolnej do rozmnażania, lecz wraz z krwią przemieszczają się do różnych organów wywołując negatywne skutki zdrowotne dla ofiary.
Rodzaje toksokarozy:
- Zespół larwy trzewnej – objawiający się
gorączką, bólami brzucha, mięśni, stawów, zmianami skórnymi, powiększeniem
wątroby i śledziony. Inne możliwe objawy to kaszel i duszności, w zależności od miejsca, gdzie
przemieścił się pasożyt (oko, mózg,
płuca, wątroba, jelita)
- Postać zlokalizowana – dotyczy przypadków, gdy
larwa pasożyta dotarła do mózgu
lub oka i w tych narządach się osiedliła. Toksokaroza oczna może wywołać
znaczne upośledzenie narządu wzroku, takie jak
zez, osłabienie lub całkowita utrata wzroku. Obecność larwy w mózgu może
wywołać szereg zmian w układzie nerwowym: zmiany zachowania, padaczkę,
zaburzenia równowagi
- Postać utajona – może dawać wiele
niecharakterystycznych objawów, w tym
grypopodobne. Postać utajona glisty wywołuje oznaki zapalenia płuc, oskrzeli,
zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowe i stawowe.
Rozpoznanie glistnicy w formie utajonej następuje często dopiero po
zaaplikowaniu pacjentowi preparatów odrobaczających
Postać bezobjawowa – najczęściej diagnozowana przypadkowo, podczas badań jednego z członków rodziny. Jeśli stan zdrowia osoby zarażonej pasożytem pogorszy się, możliwa jest reaktywacja pasożyta ze stanu uśpienia.
Toksokaroza nie bez powodu nazywana jest chorobą brudnych rąk, gdyż to właśnie tą drogą pasożyt dostaje się do układu pokarmowego człowieka. Pamiętaj, myj ręce przed każdym posiłkiem i pracuj nad nawykami higienicznymi swojego dziecka.
Glista psia i kocia do odbycia pełnego cyklu rozwojowego potrzebuje żywiciela, ssaka. Ofiarą pasożyta padają najczęściej zwierzęta dzikie, lecz również psy i koty domowe. Przyjmuje się, że prawie 85% zwierząt towarzyszących przynajmniej raz w życiu miało kontakt z pasożytami. Glisty są jednym z najczęściej występujących endopasożytów u psów i kotów.
Jak zarażają się zwierzęta
zarażają?
- Drogą pokarmową – zjadając odchody chorych zwierząt, spożywając trawę, owoce, warzywa skażone przez zarażone osobniki, polując i zjadając stworzenia, w których organach przebywają otorbione formy glist, wylizując futro ubrudzone ziemią zanieczyszczoną odchodami
- Drogą prenatalną – gdy suka przed kryciem nie była odrobaczana lub gdy w jej narządach przebywają odporne na preparaty odrobaczające otorbione larwy. Pod wpływem hormonów aktywowanych przez ciążę, larwy wybudzają się z uśpienia i wraz z krwią ciężarnej suki przedostają się do worka owodniowego. Miot przychodzi na świat już zainfekowany pasożytami
- Droga laktogenną – gdy suka lub kotka karmiąca młode jest zainfekowana i poprzez własne mleko przekazuje pasożyta dzieciom.
Na konsekwencje zdrowotne spowodowane inwazją glist ma wpływ kilka czynników:
- Ogólna kondycja zdrowotna zwierzęcia
- Wiek
- Sposób odżywiania
- Sposób życia
Zdrowie
Czynnikiem ryzyka z całą pewnością bowiem jest osłabienie układu immunologicznego spowodowane chorobą współistniejącą. Organizm zaangażowany w zwalczanie jednej infekcji, nie ma dość sił, by stawić czoło kolejnemu przeciwnikowi. Z kolei zmasowana glistnica może tak osłabić układ odpornościowy, że nie będzie w stanie odeprzeć ataku choroby.
Względnie zdrowe zwierzęta mogą przechodzić inwazję glist w sposób niezauważony, choć należy zaznaczyć, że wciąż pozostają aktywnymi roznosicielami pasożyta do środowiska.
Wiek
Bardzo młode zwierzęta oraz te najstarsze szybciej padają ofiarami pasożytów niż silne osobniki w kwiecie wieku. Gorzej również znoszą aktywność endopasożytów.
Dieta
Psy polujące lub karmione surowym, nie przebadanym mięsem częściej zapadają na glistnicę.
Sposób życia
U kotów wychodzących oraz psów pozostających bez dozoru na zewnątrz częściej diagnozuje się glisty niż u zwierząt otoczonych opieką.
Profilaktyczne odrobaczanie zwierząt domowych to najpewniejsza ochrona przed pasożytami. Podając regularnie swojemu podopiecznemu preparaty odrobaczające chronisz nie tylko swojego pupila. Zabezpieczasz w ten sposób siebie, swoja rodzinę oraz otoczenie. Kochasz zwierzęta? Zadbaj o ich odrobaczanie!