Pozycja chorego kota – po czym poznać, że kota coś boli?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota w okryciu

Sygnały świadczące o tym, że kot odczuwa ból są przeważnie subtelne, ukryte, a mechanizm nimi sterujący sięga korzeniami czasów, gdy dziki kot musiał przetrwać w niesprzyjającym środowisku nawet, gdy był ranny czy chory. W jaki sposób opiekun kota może rozpoznać, że kot zmaga się z bólem i chorobą? Jak wygląda pozycja chorego kota? Po czym poznać, że kota boli brzuch? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.

Do czego służy ból?

Mechanizm odczuwania bólu ostrego ma ogromne znaczenie dla organizmu zwierząt. To precyzyjnie zaprojektowany przez naturę system wczesnego ostrzegania mający na celu ochronę zwierzęcia (człowieka również!) przed poważnymi uszkodzeniami ciała, ciężką chorobą lub śmiercią.

Mechanizm bólu w surowy i zwykle bardzo nieprzyjemny sposób daje wyraźnie znać, że przyszedł czas na odpoczynek, rekonwalescencję i konieczna jest rezygnacja z aktywności ruchowej do czasu, aż organizm poradzi sobie z zagrożeniem zdrowotnym. Można zatem przyjąć tezę, że bodźce bólowe umożliwiają zwierzętom żyjącym na wolności ochronę życia oraz powrót do zdrowia.

Czym innym jest jednak ból przewlekły- nie ma on roli ochronnej, a prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia.

Ewolucja a ból u kota

Koty w toku ewolucji niezwykle starannie nauczyły się ukrywać swój ból. Taka umiejętność pozwalała im utrzymać pozycję w stadzie oraz ukryć słabość, która mogła stać się przyczyną ataku ze strony silniejszego współplemieńca lub innego drapieżnika. W dzisiejszych realiach, gdy koty mieszkają z ludźmi w ich domach czy mieszkaniach, pierwotne nawyki nie uległy zmianie, co znacznie utrudnia opiekunom zrozumienie sytuacji zdrowotnej czworonożnych podopiecznych. Jednym z symptomów pokazujących opiekunom zwierząt, że ich kot odczuwa ból jest przyjmowanie przez podopiecznego charakterystycznych dla gatunku pozycji bólowych.

Pozycje ciała wskazujące, że kot odczuwa ból:

Pozycja kucająca chorego kota

Jedną z najczęściej spotykanych pozycji wskazujących na odczuwanie bólu przez kota jest pozycja kucająca.

Kot w tej pozycji unika dotykania brzuchem podłoża, na którym siedzi. Brzuch zwierzęcia jest wręcz podciągnięty pod kręgosłup. Stawy łokciowe kota są skierowane do góry, a na pysku zwierzęcia wyraźnie widać wysiłek i napięcie. Głowa i uszy mogą być w tej pozycji zwrócone w stronę podłoża.

Takie ułożenie ciała kota ma na celu pomóc mu na przetrwanie cierpienia i dyskomfortu. U ludzi również często spotyka się podobną pozycję bólową. To skulenie ciała, by osłonić strefę brzucha, z rękoma oplatającymi podciągnięte kolana.

Pozycja bólowa kucająca u kota może wskazywać na problemy ze strony układu pokarmowego, np. zatrucie.

Pozycja chorego kota – dociskanie głowy do ściany (z ang. head pressing)

Kot w pozycji bólowej head pressing przyciska głowę do ściany, podłogi lub innego mebla. Mowa ciała kota jednoznacznie wskazuje na silny ból u zwierzęcia. Powodem może być zatrucie, problemy neurologiczne, ból zębów lub głowy.

Pozycja chorego kota – napięcie ciała przy korzystaniu z kuwety

Problemy ze strony układu moczowego lub pokarmowego u kota mogą objawiać się przyjmowaniem przez zwierzę charakterystycznych postaw bólowych podczas załatwiania się w kuwecie. Ciało kota wygina się wtedy mocno, mięśnie pozostają w silnym napięciu, a dodatkowo przed lub w trakcie czynności może dojść do wokalizacji. Kot owładnięty bólem może również zlekceważyć kuwetę i załatwiać się poza nią. To również powinien być sygnał alarmowy dla opiekuna, że ze stanem zdrowia jego podopiecznego jest coś nie w porządku.

Pamiętaj!

Pamiętaj, żadnej z wyżej wymienionych pozycji bólowych u kota nie wolno ignorować czy bagatelizować. Niepodjęcie reakcji i niezgłoszenie się z podopiecznym na czas do kliniki weterynaryjnej będzie skutkować silnymi dolegliwościami bólowymi, pogorszeniem stanu zdrowia kota lub nawet jego zgonem.

Załatwianie się kota poza kuwetą może wskazywać na kilka problemów: