Powiększone węzły chłonne u kota – jeden z objawów nowotworu u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca weterynarza głaskającego kota

Nowotwory to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Na nowotwory chorują również zwierzęta, psy i koty. Powiększone węzły chłonne na szyi u kota, utrata wagi bez wyraźnej przyczyny, guzy, krwawienie czy przewlekłe problemy ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać na toczącą się chorobę nowotworową u kota. W jaki sposób opiekun kota może rozpoznać pierwsze objawy choroby? Zapraszamy do dalszej lektury!

Czym jest choroba nowotworowa?

Zanim przejdziemy do omawiania symptomów choroby u kotów, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z definicją nowotworu.

Słowo „nowotwór” w potocznym języku używane jest jako synonim „raka”, ale w rzeczywistości nie jest to do końca zgodne z prawdą.

Nowotwór to każda zmiana w organizmie charakteryzująca się nadmiernym, niekontrolowanym podziałem komórek. Jest to masa tkankowa, której wzrost jest nadmierny w stosunku do zdrowej tkanki i utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie mimo zaprzestania działania bodźca, który wywołał ten wzrost.

Diagnoza „nowotwór” nie oznacza jednak najgorszego scenariusza. Chorobę nowotworową można leczyć, lecz najważniejszym sprzymierzeńcem sukcesu terapeutycznego jest szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia.

Kot – trudny pacjent

Koty są wyjątkowo wymagającymi pacjentami. W chwilach obniżonej kondycji zdrowotnej chowają się, unikają kontaktów i często trudno opiekunom stwierdzić, czy ich podopieczni czują się dobrze, czy też cierpią. Dlatego tak ważne jest, by znać przyzwyczajenia swojego czworonożnego podopiecznego, umieć rozpoznawać odstępstwa od reguły w codziennym życiu oraz w razie podejrzeń, natychmiast udać się po poradę do gabinetu weterynaryjnego.

Jakie zmiany w zachowaniu lub wyglądzie kota powinny zaalarmować opiekuna?

Biegunka, wymioty, krwawienie, osłabienie, kaszel oraz wzdęty brzuch mogą być również symptomami infestacji pasożytami jelitowymi. Pamiętaj o zabezpieczaniu zwierząt przed endopasożytami!

Chłoniak – częsty rodzaj nowotworów u kotów

Chłoniaki stanowią około 20% wszystkich zmian nowotworowych u kotów. Ten rodzaj nowotworu występuje w wielu odmianach:

W zależności od miejsca w ciele, które chłoniak zaatakuje, choroba manifestuje się odpowiednio różnymi objawami: