Pchły u kota - jak sobie poradzić z problemem?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiajaca drapiącego się kota przy dziecku

Pchły to najczęściej występujące u zwierząt domowych pasożyty zewnętrzne. Żerujące na krwi zwierzaka insekty wywołują u niego bolesny świąd, który w konsekwencji może doprowadzić do samookaleczeń. Zmasowana inwazja pcheł u młodego kota to zagrożenie związane z wystąpieniem niedokrwistości oraz ryzyko zarażenia zwierzęcia innym groźnym pasożytem – tasiemcem psim.

Pasożyty u kota – zjawisko powszechne

Opiekunowie zwierząt domowych są często zaskoczeni, słysząc od lekarza weterynarii, że ich otoczony troską i miłością kot ma pasożyty. Zwykle pasożytnicze robaki kojarzą się im z brudnymi, zaniedbanymi i bezdomnymi zwierzakami ze śmietników czy piwnic.

Nic bardziej mylnego! Pasożyty występują w każdym środowisku, gdzie żyją i przebywają zwierzęta. Co więcej, nawet nieopuszczający mieszkania kot, który nigdy nie wyszedł do ogrodu, może zostać zainfekowany pasożytami. W jaki sposób?

Pasożyty u kota – rozróżnienie

Kot jest żywicielem ostatecznym dla robaków wewnętrznych (endopasożytów) oraz zewnętrznych (ektopasożytów).

W naszym klimacie najczęściej występującymi u kotów pasożytami jelitowymi są nicienie, tęgoryjce, tasiemce i włosogłówki.

Endopasożyty – drogi transmisji

Kot zaraża się robakami jelitowymi poprzez wrota układu pokarmowego. Transmisja inwazyjnych form pasożytów wewnętrznych odbywa się zazwyczaj wskutek:

W jaki jednak sposób kot, który nie wychodzi z domu, nie poluje i je wyłącznie pokarm podawany przez opiekuna, może zarazić się pasożytami jelitowymi?

Pchły u kota -- powszechny i jednocześnie poważny problem zdrowotny

Pchły to niewielkie, bezskrzydłe pasożytnicze owady żywiące się krwią swoich gospodarzy: zwierząt i ludzi.

Pchły to pasożyty kosmopolityczne, występują na wszystkich kontynentach. Rozróżniamy ponad 2000 gatunków pcheł, z czego blisko 70 rodzajów żyje w naszej części świata.

Insekt odżywia się krwią swoich żywicieli, pobierając ją poprzez aparat kłująco-ssący.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że pchła po przedostaniu się na ciało swego gospodarza natychmiast podejmuje żerowanie? Insekt jest w stanie jednorazowo spożyć kilkanaście razy więcej krwi, niż wynosi masa jego ciała.

Aktywność pcheł na ciele zwierzęcia wywołuje u niego szereg przykrych dolegliwości związanych ze świądem. Kot, próbując przynieść sobie ulgę, może w szybkim czasie doprowadzić swą skórę do opłakanego stanu. Za pomocą ostrych pazurów i zębów kot owładnięty świądem wygryza rany na ciele, które łatwo ulegają infekcjom wtórnym. W konsekwencji swędzenie skóry się potęguje, a problem narasta. Kot zaatakowany przez pchły staje się rozdrażniony, osowiały i traci chęć do zabawy czy jedzenia.

Ponadto obecność pcheł u kota (zwłaszcza młodego) może skutkować anemią, prowadzić do stanów alergicznych (APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry) oraz być przyczyną zarażenia groźnym pasożytem jelitowym -- tasiemcem Dipylidium caninum.

Pchła -- wektor tasiemca psiego

Tasiemiec psi Dipylidium caninum ma złożony i skomplikowany cykl rozwojowy. Płaziniec do zakończenia cyklu życiowego i do pozyskania żywiciela ostatecznego potrzebuje innego pasożyta – pchłę lub wszołę.

Larwy pcheł zjadają obecne w środowisku jaja tasiemca psiego. Po osiągnięciu dojrzałości pchła zarażona cysticerkoidami (pośrednia postać tasiemca) zaczyna żerowanie na skórze zwierzęcia. Ukąszenia pcheł są bolesne i wywołują świąd u kota. Zwierzak zaczyna się drapać, wygryzać swędzące miejsca i wylizywać sierść, próbując przynieść sobie ulgę w cierpieniu.

Podczas wylizywania i łapania zębami skóry, kot jednocześnie połyka pchły. Również te zarażone cysticerkoidami tasiemca psiego.

Tasiemiec po przedostaniu się do układu pokarmowego kota, już bez przeszkód może przekształcić się w dorosłą formę, rozpocząć żerowanie i produkować kolejne pokolenia pasożytów.

Tasiemiec psi u kota niewychodzącego

Tasiemiec psi kolonizuje swojego żywiciela ostatecznego przy wykorzystaniu wektora – pchły. I to właśnie tą drogą zarażają się między innymi koty niewychodzące. Jaja lub larwy pcheł są niewielkich rozmiarów. Mogą przyczepić się do butów opiekuna, do torby, która stawiamy na podłodze w piwnicy czy śmietniku.

Uwaga!

Nawet Twój niewychodzący kot może złapać pchły. Dlatego zwierzęta, które nigdy nie opuszczają mieszkania, również należy objąć profilaktyką przeciwpasożytniczą. Pamiętaj, chroniąc kota przed pchłami, dbasz jednocześnie, by nie zapadł na tasiemczycę.

Jakie zagrożenia dla kota niesie ze sobą tasiemczyca?

Dorosła postać tasiemca bytuje w jelicie cienkim swego żywiciela. Pasożyt przyczepia się do ścianek jelita za pomocą główki (scolex) uzbrojonej w cztery przyssawki i siedem rzędów haczyków. Robak jelitowy pobiera z narządów żywiciela znaczne ilości substancji odżywczych  potrzebnych zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania. W miarę upływu czasu kot zaatakowany przez tasiemca staje się coraz słabszy, chudnie i podupada na zdrowiu. Ponadto organizm żywiciela jest stale zatruwany przez toksyczne odpady przemiany materii pasożyta. Może prowadzić to wprost do wystąpienia silnych reakcji alergicznych u kota.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że u jednego zwierzęcia może występować jednocześnie kilka pasożytów? Zmasowana i zaawansowana choroba pasożytnicza może doprowadzić czworonoga do poważnych problemów zdrowotnych ze śmiercią włącznie.

Jak walczyć z zagrożeniem pasożytniczym u kota?

Podstawą walki z pasożytami u kota jest profilaktyka. Profilaktyka przeciw pasożytom wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Małe, karmione mlekiem kocięta powinny być odrobaczane razem ze swoją matką. Starsze zwierzęta powinny być poddawane odrobaczeniu zgodnie z harmonogramem opracowanym przez lekarza weterynarii. I młode i dorosłe zwierzęta powinny mieć również regularnie badany kał. Specjalista, przygotowując grafik badań i leczenia przeciwpasożytniczego, bierze pod uwagę kalendarz szczepień, sposób życia i karmienia kota oraz stan jego zdrowia.

Kochasz swojego kota? Pamiętaj o okresowym stosowaniu preparatów przeciw pchłom! Podaruj mu parasol ochronny w postaci szczepień i zabezpieczeń przeciw pasożytom.