Kiedy podać leki na odrobaczenie kota?
czytania opublikowano
Robaki u kota to pasożyty — potrzebują żywiciela, żeby przejść przez wszystkie cykle życiowe. Nie dają one żadnych charakterystycznych objawów, dlatego zwykle zaleca się regularne badania kliniczne i badania kału w celu ich wykluczenia.
Na jakie pasożyty działają leki
na odrobaczenie kota?
Koty mogą zarazić się glistami, tasiemcami, tęgoryjcami, pierwotniakami, które żyją w jego jelitach i czasami zapuszczają się do innych części ciała.
Koty zarażają się głównie glistami takimi, jak Toxocara cati i Toxascaris leonina. Zarażają się nimi poprzez połknięcie jaj glist. Występują one powszechnie w przestrzeni miejskiej i wśród stad dzikich kotów.
Można je łatwo zauważyć na przykład w wymiotach zwierzęcia.
Tęgoryjce, takie jak Ancylostoma tubaeforme i Uncinaria stenocephala żywią się krwią pobieraną bezpośrednio z błony śluzowej jelita cienkiego. W przeciwieństwie do glist nie da się ich zobaczyć gołym okiem!
Rzadziej występującym u kota pasożytem jest tasiemiec (Dipylidium caninum, Taenia taeniaeformis i Echinococcus multiocularis). Kot może zarazić się tasiemcem tylko poprzez zjedzenie żywiciela pośredniego, jakim jest szczur, pchła, wszoła czy ptak.
Jeśli widzisz białe ziarenka w kale swojego kota, to mogą być segmenty ciała tasiemca.
Wśród pierwotniaków wyróżnia się dwie grupy — Giardia lamblia oraz kokcydia. Żyją one w jelicie cienkim, przewodach żółciowych oraz pęcherzyku żółciowym. Nie da się ich zauważyć, dlatego przy podejrzeniu zleca się badanie na obecność pasożytów.
Rodzaje leków na odrobaczenie
kota.
Opiekunowie kotów do wyboru mają kilkanaście preparatów odrobaczających, które można podzielić na kilka grup.
Jednym z podziałów jest wyróżnienie ze względu na substancję zawartą w tabletce:
- preparaty jednoskładnikowe
- preparaty wieloskładnikowe
Preparaty odrobaczające można podzielić też ze względu na sposób podania:
- tabletki
- pasty
- preparaty spot-on na skórę
Jak często podawać leki na
odrobaczenie kota?
Żeby uskutecznić pełną ochronę, należy podawać leki regularnie. Zalecana częstotliwość podawania uzależniona jest od stylu życia, miejsca zamieszkania i diety kota. Najlepiej harmonogram profilaktyki przeciwpasożytniczej ustalić z lekarzem weterynarii.
Należy pamiętać, że bez szczegółowego badania kału ciężko będzie zwalczyć wszystkie pasożyty, które mogą żyć w kocie. Niektóre z nich wrażliwe są tylko na pojedyncze substancje. Warto więc odrobaczanie połączyć z regularnym badaniem, wykonywanym przynajmniej co pół roku.
Jak wykonuje się badanie kału u
kota?
Lekarz weterynarii powinien zlecić pobranie trzech próbek kału. Czasem są to próbki z trzech kolejnych dni, a czasem zbiera się je co drugi dzień. Podczas zbierania opiekun musi przechowywać je w lodówce (nie w zamrażarce!). Po zebraniu próbek zanosi je do lecznicy, najlepiej tego samego dnia.
Wykonywanych jest kilka badań, wśród których możemy wymienić:
- ocena wyglądu próbki (kolor, konsystencja, zapach itp.)
- badanie mikroskopowe pozwalające na ocenienie obecności i rodzaju pasożytów
- badanie immunologiczne na przykład na obecność antygenu Giardia
- jeśli istnieje wskazanie, można także wykonać badanie cytologiczne czy biochemiczne kału
Wykonanie pełnego badania kału umożliwia ocenę jakości trawienia w przewodzie pokarmowym oraz wskaże wszystkie nieprawidłowości tam występujące.
Czy człowiek też może zarazić
się kocimi pasożytami?
Bardzo trudno jest się zarazić pasożytami od kota, ale nie jest to niemożliwe. Wśród najbardziej zagrożonych grup znajdują się dzieci, osoby starsze oraz te z obniżoną odpornością.
Jeśli chcemy się chronić przed kocimi pasożytami, musimy przestrzegać kilku zasad:
- dokładnie myjemy ręce po dotykaniu zwierzęcia, pracach w ogrodzie czy sprzątaniu w kuwecie
- regularnie, często i dokładnie sprzątamy wszystkie kocie kuwety w domu
- równie często czyścimy też wszystkie legowiska, drapaki, zabawki i miejsca, gdzie kot najczęściej przebywa
- dbamy nie tylko o kocią, ale też swoją profilaktykę przeciwpasożytniczą — badamy się regularnie
Żeby znaleźć odpowiednie leki na odrobaczanie dla kota, powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza weterynarii. Nie tylko zbada kota na obecność pasożytów, ale też pozwoli dobrać preparat tak, żeby nie zaszkodziło to naszemu pupilowi.