Pchły u kota domowego
czytania opublikowano
Czy
kot domowy może mieć pchły?
Opiekunowie kotów często nie zdają sobie sprawy, że ich kanapowy, niewychodzący na zewnątrz pupil również może być narażony na inwazję pcheł. W jaki sposób kot domowy może złapać pchły? Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą inwazja pasożytów? W poniższym materiale przybliżymy tematykę pcheł u kota domowego. Zapraszamy!
Pierwszą oznaką, jaka powinna wzbudzić niepokój opiekuna kota jest uporczywe drapanie się podopiecznego, częste wylizywanie okolic odbytu lub drobinki przypominające ziarenka ryżu lub nasiona ogórka na posłaniu kota.
Powyższe symptomy mogą oznaczać, iż sierść i skórę Twojego kota mogły opanować pchły.
Pchła kocia Ctenocephalides felis
Pchła kocia to jeden z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych żywiący się krwią zwierząt: kotów, psów, ptaków.
Ludzie rzadko padają ofiarą pchły kociej. Odznaczamy się bowiem zbyt niską temperaturą ciała dla pcheł, nosimy ochronne ubrania i stosujemy zabiegi higieniczne.
Niemniej, pchła kocia może stanowić również dla nas zagrożenie, gdyż ten pasożyt jest wektorem groźnych chorób odzwierzęcych, które mają potencjał przeniesienia się na organizm ludzki.
Dlatego problematyka pcheł u naszych zwierząt domowych nie dotyczy wyłącznie zdrowia zwierząt, lecz dotyka też nas i członków naszej rodziny.
Cykl życiowy pchły kociej
Pchła rozpoczyna żerowanie natychmiast po przedostaniu się na skórę żywiciela. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, samica składa na sierści zwierzęcia jaja, które następnie spadają w najbliższe otoczenie psa lub kota.
Z jaj wykluwają się larwy, które do przeżycia i dalszego rozwoju potrzebują krwi. Pobierają ją pożywiając się odchodami dorosłych osobników pcheł.
Jaja i larwy pcheł mają nieprawdopodobne wprost umiejętności przeżycia w niesprzyjających okolicznościach.
Ukryte w szczelinach desek parkietowych, między włosiem dywanów czy chodników, potrafią przetrwać długie miesiące bez dostępu do pożywienia.
Nawet dokładne, regularne sprzątanie nie usunie wszystkich larw i jaj pcheł, choć nie wolno zaniedbać utrzymywania mieszkania w czystości, jeśli posiadamy zwierzęta domowe.
Uwaga!
Wyłącznie systematyczne zabezpieczanie zwierząt domowych preparatami przeciw pchłom zapobiega inwazji pasożytów. Jeśli nie masz pewności, jaki specyfik wybrać, zapytaj swojego lekarza weterynarii.
Jak kot manifestuje inwazję
pcheł?
Podczas czesania kota opiekun może szybko zauważyć obecność owadów na szczotce, jak również drobne czarne / ciemne drobinki w sierści i na skórze. Inną oznaką jest uporczywe drapanie, strupy i rany na ciele, nerwowość i brak apetytu.
Uwaga!
Nawet kot niewychodzący może zostać zainfekowany pchłami. Wystarczy przelotny kontakt opiekuna z psem sąsiada, wizyta w piwnicy, gdzie bytują dzikie koty czy szczury albo wyniesienie śmieci do śmietnika może skutkować przeniesieniem pasożyta do naszego domu. Żaden kot nie jest bezpieczny przed inwazją pcheł, choć koty domowe z pewnością rzadziej padają ofiarą tych ektopasożytów.
Choroby przenoszone przez
pchły
Kot wrażliwy na specyficzne białko ze śliny pcheł może wykazywać silne objawy alergii już po jednym ukąszeniu pasożyta.
Ostra reakcja uczuleniowa organizmu kota na enzymy pchlej śliny nazywana jest APZS (alergicznym pchlim zapaleniem skóry). Skutkiem APSZ u kotów jest silny świąd, co w konsekwencji prowadzi do samouszkodzenia, rozległych ran i wtórnych zakażeń.
Pchły mogą zainfekować kota domowego:
- tasiemczycą
- chorobą kociego pazura
- infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi
Pamiętaj!
Po zabawie z kotem, po głaskaniu, czyszczeniu kuwety zawsze myj ręce i wprowadź nawyk mycia dłoni dla swoich dzieci. Pozwoli Ci to uchronić siebie i najbliższych przed infekcjami.
Jak pozbyć się pcheł u kota
domowego?
W myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, radzimy stale zabezpieczać kota przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Poradź się swojego lekarza weterynarii, a ustali on odpowiedni harmonogram odrobaczania i szczepienia oraz poleci skuteczne i bezpieczne preparaty przeciw pchłom i kleszczom.